این میوه دیابت را درمان میکند | تغذیه سالم

این میوه دیابت رو درمان میکنه

فایده های درمانی عناب

این میوه دیابت رو درمان میکنه

این میوه دیابت رو درمان میکنه

این میوه دیابت رو درمان میکنه

در مورد خواص عناب اعلام کرد: این میوه خشک تصفیه کننده خون بوده و به هضم غذا کمک می کنه. ایشون عقیده داره عناب در درمان نامرتب بودن ضربان قلب، خستگی اعصاب، عرق شبونه و تعرق زیاد بدن هم استفاده می شه.

این کارشناس طب سنتی با اشاره به اینکه عناب به دلیل داشتن لعاب زیاد نرم کننده سینه س و آسم و تنگی نفس رو برطرف می کنه، گفت: این میوه خشک ملینه و اگه اونو با آب یا شیر بجوشونیم خاصیت ملین بودن اون بیشتر هم می شه.

ناصری عناب رو خواب آور و درمان کننده بی خوابی دونست که این خاصیت در هسته عناب بیشتره. این کارشناس به افراد پیشنهاد کرد واسه برطرف کردن ورم چشم، عناب رو به چشم بمالند. ناصری تقویت دستگاه هاضمه، تقویت حافظه و درمان کم اشتهایی رو از دیگر خواص عناب شمرد.

 

ایشون در مورد خواص خود گیاه و درخت عناب هم اضافه کرد: جوشونده پوست درخت عناب داروی ضد اسهال است، هم اینکه ریشه گیاه در درمان سوء هاضمه خوبه. به گفته این کارشناس، جوشونده ریشه به پودر تبدیل می شه و واسه زخما و دملای کهنه خوبه. ناصری ادامه داد: آب عناب با کاهو واسه درمان سرطان خوبه، هم اینکه برگای اون بند آورنده خون و تب بره و به شکل ضماد در درمان ادرار بندی استفاده کرده می شه.

مصارف خوراکی

در بریتانیا عناب رو به صورت خشک شده و یا به صورت آب نباتای طعم دار همراه با چای عصر میل می کنن.

در کره، چین و تایوان، شربت شیرین میوه عناب رو مورد استفاده قرار میدن.

در بعضی مناطق از عناب واسه جفت و جور سرکه استفاده می شه و در آفریقا از اون کیک درست می کنن.

عناب کنسرو شده و چای با طعم عناب هم در جهان استفاده می شه، اما در ایران، پاکستان و هندوستان، عناب رو بیشتر به صورت خشک شده استفاده می کنن، ولی جالبه بدونین که در خیلی از نقاط دنیا میوه تازه اون به صورت سبز استفاده می شه که طعم بسیار خوبی هم داره.

در شرق آسیا عنابای بسیار بزرگی به اندازه خرما و با رنگای جور واجور از جمله مشکی و قرمز به عمل میاد.

میوه عناب دارای خواص طبی زیادیه و در مکاتب طب سنتی کشورای جور واجور جایگاه خاص ای واسه کمک به سلامت و درمان بیماریا داره.

عناب آرامش بخش و ضد بد خلقی بوده و در طب سنتی چین و کره از اون به عنوان دارویی که دلیل کاهش اضطراب می شه و تقویت کننده معده و طحال و سیستم گوارشی است استفاده می کنن

خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی عناب

عصاره اون موجب کنترل اثر رادیکالای آزاد (به عنوان عامل افزایش التهاب) می شه. شامل آنتی اکسیدانای طبیعی چون ویتامین C، کاروتنوئیدها و فلاوونوئیده. هم اینکه موجب تقویت سیستم ایمنی می شه.

 عناب و قند خون

ترکیبات اتری موجود در اون عامل کنترل کننده ای در افزایش قند خون است. هم اینکه مقادیر پارامترهای بیوشیمیایی مانند قند خون، اوره، کراتینین، کلسترول سرم، تری گلیسیرید سرم، HDL، LDL، هموگلوبین و هموگلوبین گلیکوزیله رو به طور زیادی به سطح نرمال نزدیک می کنه.  

عناب و سرماخوردگی

در طب سنتی ایران هم مصرف جوشونده عناب واسه درمان سرفه، سرماخوردگی و آنفلوانزا و شکلای جور واجور گلودرد بسیار پیشنهاد شده. چای عناب در شرق آسیا یه نوشیدنی بسیار گوارا حساب می شه که به جلوگیری از سرماخوردگی هم کمک می کنه. اگه دچار سرماخوردگی شدین و از خشکی سینه و سرفه رنج می برید، عناب داروی گیاهی مناسب و کارآمدیه. عناب دارای لعاب فراوون، پروتئین، مواد قندی و مقدار زیادی ویتامین C هستش. عناب به دلیل داشتن لعاب زیاد، نرم کننده سینه و ضد سرفه است.

جوشونده عناب گرفتگی صدا رو برطرف می کنه. هم اینکه آسم و تنگی نفس رو برطرف می کنه. واسه جفت و جور جوشونده عناب ۵۰ گرم عناب رو تو یه لیتر آب ریخته و بجوشونین تا حجم اون دو سوم شه.

 

   ارزش تغذیه ای

این میوه منبع خوبی از ویتامین C و شامل مقادیر قابل توجه ای مواد معدنیه. هم اینکه دارای پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی کلسیم، فسفر، آهن، کاروتن، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و فلوره. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین شامل پکتین (به عنوان کلسیم پکتات) به عنوان فیبر محلول موثر در کاهش چربی و قند خونه. محتوای چربی کل میوه عناب بسیار کمه. نسبت اسیدهای چرب اشباع نشده به کل چربی در میوه عناب بالا هستش، پس متخصصین تغذیه می تونن عناب رو به عنوان بخشی از رژیم غذایی پیشنهاد کنن.

 

عناب و دستگاه گوارش

عناب در زمان دچار شدن به اسهال می تونه حرکات مربوط به دستگاه گوارش رو کم کنه. مخلوط رو با نمک و فلفل به عنوان هضم کننده استفاده کنین. میوه خشک رسیده به عنوان ملینه. حتی اثر اون واسه کمک به درمان یبوست با تحقیقات بالینی جور واجور به اثبات رسیده و به تموم آدمایی که از یبوست رنج می برن پیشنهاد می شه هر روز صبح یه تیکه زنجبیل تازه و چند دانه عناب رو تو یه لیوان آب جوش قرار داده و پس از چند دقیقه این نوشیدنی رو بخورن. عناب تقویت کننده دستگاه گوارشه و تحقیقات بالینی، اثرات اون واسه رفع مشکلات جور واجور گوارش رو نشون داده. مصرف عناب به هضم غذا کمک کرده و در جلوگیری از نفخ موثره.

عناب

 

حفاظت از کبد

مصرف عناب به طور معنی داری سطوح آنزیمای کبدی رو کم می کنه. این آنزیما بیان کننده آسیب بافتی هستن.

یافته های بافت شناسی نشون میدن که این میوه اثرات محافظتی در برابر بیماریای کبدی داره. عناب در درمان کبد چرب هم خوبه.

 خواص دیگه عناب

* در کم فشاری خون و نازایی خوبه.

* عناب آرامش بخش و ضد بد خلقی بوده و در طب سنتی چین و کره از اون به عنوان دارویی که دلیل کاهش اضطراب می شه و تقویت کننده معده و طحال و سیستم گوارشیه استفاده می کنن.

* خاصیت ضد میکروبی داره.

* چای عناب دارای ماده ضد سرطانی ساپونینزه. این چای باعث بازسازی بافتای آسیب دیده و تقویت عضلات می شه.

* به کار گیری مغز میوه در زخما و بریدگیا دلیل سرعت بخشیدن به بهتر شدن اونا می شه.

* به دلیل محتوای فلور در استواری دندانا موثره.

این میوه دیابت رو درمان میکنه

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه