این میان وعده ها خوب هستند | فراموش شان نکنید | تغذیه سالم

مصرف میان وعده اشتباه نیس البته به شرطی که در انتخاب اون دقت شه. میان وعده ها باعث تامین گلوسید و پروتئین لازم در بین روز می شه.
موضوع میان وعده ها یکی از اون دست موضوعاتیه که باید در موردشون زیاد صحبت کرد. همیشه این سۆال مطرحه که مصرف میان وعده در طول روز ضرورتی داره یا خیر؟

 

میان وعده

مصرف میان وعده اشتباه نیس البته به شرطی که در انتخاب اون دقت شه. میان وعده ها باعث تامین گلوسید و پروتئین لازم در بین روز می شه. گلوسیدها یا همون کربوهیدراتا تامین کننده انرژی بدن هستن و پروتئینا هم احساس سیری طولانی یه مدت ایجاد می کنن. انتخاب میان وعده مناسب، بهترین روش واسه داشتن تغذیه سالم و جلوگیری از پرخوری در وعده های اصلیه. البته بهتره میان وعده های عصر بسیار سبک باشه چون فعالیت بدن کمتر می شه و به انرژی زیادی نیاز نداره.

با ما باشین تا چند ایده خوب واسه انتخاب میان وعده مناسب رو در اختیارتون بذاریم.

 

میوه ها

همه میوه ها انتخابای فوق العاده ای به عنوان میان وعده هستن. واسه اینکه قانون گلوسید-پروتئین رعایت شه بهتره به همراه میوه تون یه مشت آجیل یا 50 گرم پنیر هم بخورین.

 

ماست

پا در هر فروشگاهی که بذارین شکلای جور واجور ماستا در قفسه ها ردیف شدن. ماست هم انتخاب خوبیه چون هم گلوسید داره و هم پروتئین. پیشنهاد می کنیم تا حد ممکن از ماست یونانی استفاده کنین. این نوع ماست پروتئین بیشتری داره و اندازه چربی اون 0 درصده.

ترکیب آجیل و میوه های خشک

ترکیب مغزها و میوه های خشک یعنی ترکیب گلوسید و پروتئین. این میان وعده سالم تامین کننده انرژی بدنه و شما از خوردن اون لذت میبرین. هر کدوم از میوه های خشکی که بیشتر پسند می کردین رو انتخاب کرده و با آجیلای مورد نظرتون مخلوط کنین. پیشنهاد می کنیم از مغزهای خام و غیرشور استفاده کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که یه مشت کوچیک از این میان وعده براتون کافیه. وگرنه کالری زیادی وارد بدنتون می شه.

 

کمپوت یا سالاد میوه

اگه مصرف میوه ی کامل براتون تکراری شده و می خواین تنوع بسازین می تونین هر چند وقت یه بار از کمپوت هم استفاده کنین. پیشنهاد می کنیم سالاد میوه درست کنین. خیلی ساده س! میوه های مورد نظرتون رو خرد کرده و مخلوط کنین. در آخر یه مشت کوچیک آجیل هم به اون اضافه کرده و با خونواده محترم بخورین.

سبزیجات و پنیر

سالاد سبزیجات همیشه بهترین گزینه س. سبزیجات مورد نظر رو خرد کرده و به اشکال مختلفی در بیارین تا بچتون هم به خوردنش علاقه نشون بده. اگه نمی تونین اونو راضی کنین مثلاً یه لقمه نون و پنیر و گوجه بخوره کمی خلاق باشین. خیار، گوجه های خردشده به همراه تیکه های نون و پنیر رو داخل سیخای چوبی بکنین و دستش بدین. در این صورت میل بیشتری به مصرف اون دارن.

 

اسموتیای خونگی

فقط 5 دقیقه وقت لازمه تا یه اسموتی سالم خونگی جفت و جور کنین. نصف فنجون توت فرنگی یا تمشک رو با نصف موز و یه فنجون شیر داخل مخلوط کن بریزین و هم بزنین. بعد اسموتی خوشمزه تون رو داخل لیوان ریخته و به عنوان میان وعده قبل از ظهر بخورین.

 

مافینای خونگی

آشپزی و شیرینی پزی در خونه شاه کلید تغذیه سالمه. کیکا و مافینای آماده رو از یاد ببرین. خودتون دست به کار شید و مافین درست کنین. مافینای بزرگ بیرون معمولاً 500 کالری بیشتر داره. همین جمعه دستور جفت و جور یه مافین خوشمزه رو از کتابای آشپزی یا اینترنت درآرین و دست به کار شید. مافینای خونگی هم سالم تر هستن و هم خوشمزه تر.

غلات صبحونه

غلات آماده طرفداران زیادی داره. خیلیا یه پیاله غلات رو بدون اضافه کردن شیر میل می کنن. چون زیر دندون صدا میده و خوش آینده. پیشنهاد می کنیم یه لیوان شیر یا یه تیکه پنیر هم به غلاتتان اضافه کنین تا همون قانون گلوسید – پروتئین رعایت شه. موقع خرید روی بسته بندی رو بخونین و کالاهایی رو بخرین که شامل کمتر از 10 گرم قند بوده و فیبرهای غذایی بیشتری داشته باشن.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که پفک، کیک، کلوچه، چیپس، شکلای جور واجور آب میوه های صنعتی، شکلاتای شیری، آب نبات و چیزای دیگه ای به جز اینا انتخابای خوبی نیستن. اگه عاشق کیک هستین خودتون دست به کار شید. در این صورت می تونین اندازه شکر و ترکیبات دیگه رو به اندازه اضافه کنین.

منبع : tebyan.net

جمع آوری سلامت اکاایران