مقاله رایگان درمورد سلاح های شیمیایی

هر چند که کاربرد سلاح های شیمیایی در حقوق بین الملل منع شده است که سند اصلی آن پروتکل 1925 ژنو و قبل از آن در کنوانسیون های 1899 و 1907 لاهه می باشد اما می بینیم که در جنگ جهانی اول این موضوع از یادها رفته و کشورهای درگیر از این سلاح ها در بالاترین حد شقاوت استفاده می کنند. (غریب ،1389،17) آمار تلفات گازهای شیمیایی در این جنگ چشمگیر بوده و تعداد افرادی که بر اساس اطلاعات و آمار رسمی در معرض رسمی خطر مواد شیمیایی قرار گرفتند بیش از 1300000 نفر بوده که حدود 10000 نفر آن در تکان دهنده ترین وضعیت جان باختند.(علائی و خواجه کاوسی،1371،45) سلاح های شیمیایی درجنگ جهانی دوم به طور گسترده استفاه نشد اما در بین جنگ جهانی اول و دوم دو کشور امضاء کننده پروتکل ژنو یعنی ایتالیا و ژاپن از این سلاح ها استفاده نمودند.(www.Fas.org) علی رغم اینکه کشورهای درگیر درجنگ جهانی دوم دارای ذخایر عظیمی از سلاح های شیمیایی بودند و در اقدامی غافلگیرانه از استفاده این سلاحهای مخرب به طور گسترده خودداری نمودند می تواند ناشی از سه دلیل عمده باشد: اولاً به دلیل هراس از مقابله به مثل کشورهای طرف جنگ و غیر قابل کنترل بودن عواقب و تلفات ناشی از آن و ثانیاً تنفر افکار عمومی از دولتهای که متوسل به سلاح های شیمیایی می شوند و ثالثاً عدم آمادگی واقعی در نیروهای نظامی برای استفاده از این سلاح ها. ( 4،2007،Mackay Price)
در آخرین استفاده گسترده از سلاح های شیمیایی در دهه 1980توسط رژیم عراق علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده شد. که علی رغم اینکه رژیم عراق پروتکل ژنو را امضاء نموده بود و همچنین این دهه به عنوان دومین دهه برای خلع سلاح شیمیایی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل اعلام شده بود. (غریب،1389،106) با این وجود شاهد به کار گیری بی نظیرترین سلاح های غیر متعارف و کشتار جمعی با ابعاد وسیع و پیچیده بودیم که تمامی عوامل شیمیایی شناخته و حتی عوامل شیمیایی ناشناخته با سلاح های مدرن در اختیار رژیم افسار گسیخته و ضد بشری عراق گذاشته شد تا از هیچ جنایتی فرونگذارد.(زمانی،1376،20) و وحشیانه ترین مورد استفاده از سلاح های شیمیایی نیز در این دهه توسط رژیم عراق علیه نیرو های خودی در اول مارس 1988 در حلبچه بودیم که وخیم ترین مورد استفاده از جنگ افزارهای شیمیایی از زمان جنگ جهانی اول تا کنون بوده است که طی آن 5000 نفر از مردم غیر نظامی حلبچه در اثر عوامل شیمیایی جان باختند.(علائی،1367،47)
آخرین کاربرد سلاح های شیمیایی در تاریخ 19 مارس 2013 در روستای خان العسل در اطراف شهر حلب سوریه توسط شورشی ها صورت گرفت که در پی آن 25 کشته و 110 نفر نیز مصدوم شدند. و همچنین در تاریخ 22 آگوست 2013 در حومه دمشق که بر اساس شواهد موجود توسط مخالفان صورت گرفته بود 500 تا 1300 نفر مصدوم شدند.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید. رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند


در این میان نمی توان از تلاش جامعه بین المللی در خصوص منعقد نمودن کنوانسیون هایی جهت خلع این سلاحها را نادیده انگاشت. که در اینجا می توان به تلاش دو دهه ای جامعه بین المللی جهت انعقاد کنوانسیون سلاح های شیمیایی 1993 می توان اشاره کرد.( 1993،TUWMD) لذا این مسئله در اینجا مطرح می شود که علی رغم تلاش جامعه بین المللی جهت ممنوعیت سلاح های شیمیایی دلیل عدم موفقیت جامعه جهانی جهت خلع سلاح های شیمیایی و تحریم تولید و انباشت این سلاح ها چه بوده است؟ در این تحقیق به دنبال آن هستیم تا با بررسی تاریخچه و مبانی ممنوعیت سلاح های شیمیایی و اقدامات سازمان ملل متحد راهکارهای را در جهت جلوگیری از استفاده و خلع سلاح های شیمیایی و تحریم تولید و انباشت این سلاح ها ارائه نماییم.
2. پیشینیه تحقیق
در رابطه با موضوع تحقیق که استفاده از سلاح های شیمیایی با تأکیدی بر جنگ ایران و عراق می باشد تحقیق مستقلی صورت نگرفته است اما در این خصوص کتب و مقالاتی نگاشته شده که به صورت جسته و گریخته در رابطه با این موضوع می باشد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:
کتاب تحدید تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی در حقوق بین الملل نوشته آقای مهدی کردبچه (1386) در ابتدا با بررسی کلیات، ماهیت و تاریخچه کاربرد سلاح های شیمیایی مطالبی را ارائه داده و سعی دارد با بیان استفاده عراق از سلاح های شیمیایی در طول جنگ تحمیلی را مورد بررسی قرار دهد که به طور کوتاه به این مبحث می پردازد. در ادامه تلاش های بین المللی و منطقه ای در جلوگیری از سلاح های شیمیایی را مورد توجه قرار می دهد. به طور کلی هدف نویسنده در این کتاب آشنا ساختن خواننده با مقوله سلاح های شیمیایی و استفاده این سلاح ها در جنگ تحمیلی می باشد.
آقای محمد باقر نیکخواه بهرامی در کتاب جنایت جنگی حملات شیمیایی عراق در جنگ با ایران (1391) با بیان تاریخچه مختصری در استفاده از سلاح های شیمیایی تماماً سعی خود را در استفاده عراق از سلاح های شیمیایی در جنگ تحمیلی به کار گرفته و ضمن بیان اقدامات سازمان ملل به تحلیل انتقادی دیپلماسی خارجی و عمومی دولت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه پرداخته است. ایشان علی رغم اقدامات سازمان ملل در محکومیت عراق با بیان افکار عمومی و دیدگاه های مختلف سعی داشته تا این محکومیت را در افکار عمومی نشان دهد و مهر تأییدی بر مواضع بی طرفانه سازمان ملل در این پرونده بزند.
پایان نامه ای با موضوع کاربرد سلاح های شیمیایی از دیدگاه حقوق بین الملل توسط احمد آتش هوش(1371) نگاشته شده است که با نگاه کلی به این موضوع به بررسی معاهدات منعقد شده در این زمینه پرداخته است. و ضمن بررسی اقدامات جامعه بین المللی اقدامات سازمان ملل را زیر ذره بین خود برده بالاخص در خصوص اقدامات بی طرفانه سازمان در مواجه با جنگ عراق علیه ایران. نویسنده در پایان به این نتیجه می رسد که جهت ممنوعیت مؤثر سلاح های شیمیایی می بایست معاهده ای کامل منعقد و به امضای تمام کشورها برسد معاهده ای که ضمانت اجرای کافی در برخورد با استفاده احتمالی از این سلاح ها را داشته باشد.
در کتاب حقوق بین الملل و کاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران آقای قاسم زمانی (1376) با بیان جنبه های حقوقی استفاده از این سلاح ها و نگاهی به موازین حقوق بشر دوستانه و حقوق بین الملل عرفی سعی داشته تا ممنوعیت این سلاح ها را اثبات، و در جنگ شیمیایی عراق علیه نظامیان غیرنظامیان ایرانی و مردم شلمچه واکنش سازمان ملل متحد را به چالش بکشد. به طور کلی نویسنده سعی داشته با بیان ممنوعیت سلاح های شیمیایی، اقدامات سازمان ملل را در مواجه با آزمونی بزرگ که استفاده این سلاح ها در جنگ عراق علیه ایران می باشد مورد سنجش قرار دهد.
در کتاب جرائم جنگ های شیمیایی ترجمه محمد علی عسگری(1389) نویسنده در این کتاب به جرائم کاربرد سلاح های شیمیایی پرداخته است و در این باره به نمونه هایی از جمله ویتنام و ایران اشاره می کند. وی با زبانی ساده و بی تکلف کاربرد سلاح های شیمیایی را در طول تاریخ زندگی بشر مرور می کند و سرانجام به نشست های بین المللی مربوط به تحریم این سلاح ها می رسد. نویسنده تمام تلاش خود را به کار بسته تا ضمن معرفی آثار مخرب این سلاح ها افکار عمومی جهان را یک بار دیگر معطوف بر این موضوع کند که با این کار دولت ها وادار به پایبندی تعهدات خود در باب سلاح های شیمیایی شوند.
در مقاله سلاح های شیمیایی و حقوق بین الملل نوشته اسعد اردلان (1389) با بیان پیشینه کاربرد سلاح های شیمیایی به اقدامات جامعه بین المللی در ممنوعیت استفاده از این سلاح می پردازد. در ادامه با بررسی کنوانسیون سلاح های شیمیایی 1993 آنرا مهم ترین نتیجه جنگ ایران و عراق می خواند و سعی خود در نشان دادن تمام جنبه های حقوقی این کنوانسیون به کار می گیرد. به طور کلی نویسنده قصد داشته تا هر آنچه که خواننده لازم است در خصوص سلاح های شیمیایی بداند را در تحقیق خود بگنجاند.
آقای ریچارد پرایس در کتاب خود تحریم سلاح های شیمیایی (2007) به بیان تاریخچه و انواع سلاح های شیمیایی می پردازد و تمام سعی خود را به کار بسته تا خواننده را با آثار مخرب این سلاح آشنا کند و سپس به بررسی آثار این سلاح ها در جنگ جهانی اول پرداخته و ممنوعیت های صورت گرفته تا این جنگ را تحلیل می کند. و در پایان به دستاورد سازمان ملل در ممنوعیت سلاح های شیمیایی در سال 1993 اشاره می کند.
3. ضرورت انجام تحقیق
دلیل اصلی نگارش تحقیق استفاده عراق از سلاح های شیمیایی علیه جمهوری اسلامی ایران می باشد که هنوز هم آثار آن پا بر جا ست و همچنین زرادخانه های کشورهای چون آمریکا و اسرائیل که مملو از سلاح های شیمیایی می باشد و احتمال اینکه در آینده شاهد اتفاقات ناگواری چون گذشته باشیم زیاد است. لذا لازم است ابعاد حقوقی این موضوع کاملاً بررسی و پیشگیری های حقوقی لازم به عمل آید تا دیگر شاهد چنین اتفاقات ناگواری در آینده نباشیم.
4. سؤال های تحقیق
مبانی حقوقی ممنوعیت استفاده از سلاح های شیمیایی چیست؟
مواضع سازمان ملل در زمینه استفاده از سلاح های شیمیایی چه بوده است؟
آیا دولت های فروشنده مواد اولیه سلاح های شیمیایی به دولت عراق مسئولیت بین المللی دارند؟
5. فرضیات تحقیق
ممنوعیت استفاده از سلاح های شیمیایی بر اساس حقوق بین الملل عرفی و حقوق قراردادی قابل اثبات می باشد.
با عنایت به هدف سازمان ملل عکس العمل های این سازمان در مورد سلاحهای شیمیایی در قالب بیانیه ها و قطعنامه ها و اعزام گروههای کارشناسی بوده و اقدامات جدی صورت نگرفته است.
مسئولیت بین المللی کشور های فروشنده مواد اولیه سلاح های شیمیایی به دولت عراق در حقوق بین الملل قطعی است.
6. اهداف تحقیق:
هدف تحقیق بررسی ابعاد حقوقی استفاده از سلاح های شیمیایی که هنوز در کشورمان آثار استفاده از این سلاح ها قابل مشاهده است می باشد که با نگرشی بر ابعاد حقوقی بتوان مسئولین استفاده از این سلاح ها را مشخص و تعقیب و نحوه مجازات مجرمین را بر اساس قواعد بین المللی بررسی کنیم و همچنین راهکارهای برای ممنوعیت یا کاهش استفاده از این سلاح ها را ارائه دهیم.
7. روش تحقیق
شیوه ی نگارش تحقیق بر اساس روش توصیفی-تحلیلی و با استفاده از منابع کتابخانه می باشد که نخست پس از مطالعه دقیق، اطلاعات و داده های مورد نیاز از منابع اصلی و فرعی راجع به سلاح های شیمیایی استخراج شده و ضمن بررسی و تحلیل داده ها برای دسته بندی منظم در تحقیق به فراخور موضوع استفاده شده است تا به اهداف مورد انتظار تحقیق دست یابیم.
8. ساماندهی تحقیق
تحقیق حاضر از سه فصل تشکیل شده است. در فصل اول به بیان تاریخچه، ماهیت و انواع سلاح های شیمیایی می پردازیم و در فصل دوم مبانی ممنوعیت سلاح های شیمیایی را بررسی و پس از آن به اقدامات سازمان ملل در این خصوص اشاره ای داریم، و در فصل آخر به جنگ شیمیایی عراق علیه ایران و مواضع سازمان ملل در این خصوص پرداخته و در پایان به مسئولیت دولت های صادر کننده تجهیزات شیمیایی اشاره ای خواهیم داشت.
فصل اول :
کلیات
تاریخ زندگی بشر همواره شاهد پیوستگی عمیق علم، فناوری، سلاح و جنگ افزار بوده است. بنابراین، هم زمان با تحولات علمی و فنی، جنگ افزار ها نیز رو به تحول گذاشته اند. علم شیمی به طور گسترده مورد توجه سازندگان تسلیحات قرار گرفته است. از این رو جنگ ها بسته به نوع دانش آن زمان از آن بهره گرفته است. بطوری که ظهور سلاح های شیمیایی برای از پا در آوردن دشمن از پیشینه طولانی برخوردار است. لذا ما در این فصل جهت آشنایی با سلاح های شیمیایی ابتدا به اجمال تعاریف، ماهیت و ویژگی های عوامل شیمیایی و آثار و پیامدهای آن بر روی انسان می پردازیم و سپس در ادامه تاریخچه کاربرد سلاح های شیمیایی را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.
بخش اول: تعریف و ماهیت سلاح های شیمیایی
گفتار اول: تعریف سلاح های شیمیایی
در بررسی سلاح های شیمیایی تعاریف متعددی ارائه کرده اند که تماماً دارای معنای واحد هستند. و در اینجا به برخی از این تعاریف اشاره می کنیم:
«هیچ ماده ای به خودی خود ماده تهاجمی شیمیایی نیست ولی زمانی چنین نامیده می شوند که جهت اهداف مشخص ایجاد ضرر و خسارت مورد بهره برداری قرار گیرند. کلیه مواد گازی شکل، مایع و جامدی که در عملیات جنگی به کار گرفته می شود و هدف از استفاده آنها ایجاد ضرر و مرگ انسان، حیوان یا گیاه باشد ماده تهاجمی شیمیایی است و وسایل کاربرد این مواد را سلاح شیمیایی می خوانند».(آقایی، 1367، 403)
«آن دسته ترکیبات شیمیایی که در صورت انتشار مناسب منجر به بروز آثار کشنده، آسیب رساننده، ناتوان کننده در انسان، حیوان ، گیاه یا اجسام می شوند. عامل شیمیایی می نامند.»(علائی، 1367،71)
«سلاحهای شیمیایی آن دسته از مواد شیمیایی اعم از گازی، مایع و جامدات که بواسطه اثرات مستقیم سمی آنها بر روی بشر، حیوانات و گیاهان ممکن است بکار روند.»( 2603، 1969، UN)
بنابراین می توان در یک دید کلی سلاح های شیمیایی را اینگونه معرفی کرد: سلاح های که ترکِیبی از گازهای سمی و خفه کننده یا ایذایی و ناتوان کننده ها می باشند که انواع مختلفی دارند که این مواد از خصوصیات عمومی متفاوت برخوردار هستند. پاره ای از آنها بی رنگ، پاره ای بی بو، برخی قابل رؤیت، پاره ای توسط مشخصات بویایی شناخته می شوند، پاره ای که به سرعت محو می شوند. و اثرشان در مدت زمان کوتاهی از بین می رود و پاره ای که بسته به شرایط جوی از یک تا چند ماه دوام دارند. این مواد هم به صورت مایع و هم به صورت گاز موجود هستند و از طریق تنفس و با تماس با پوست وارد بدن می شوند. سلاح های شیمیایی می توانند به افراد، حیوانات، گیاهان، تجهیزات نظامی و وسایل کنترل کننده صدمه بزنند و یا آنها را نابود کنند.
گفتار دوم: ماهیت سلاح های شیمیایی
«واژه کیمیا، از واژه یونانی خمیا به معنی گداختن یا قالب ریزی فلز، اقتباس شده است. بدون شک، نام دانش شیمی امروزی از همین واژه گرفته شده است. اگر چه کیمیاگران در تلاش خود برای تبدیل فلزات کم بها به طلا به جایی نرسیدند، ولی به کشف بسیاری از ترکیبات و واکنش های شیمیایی موفق شدند که کمک شایانی به پیشرفت علم شیمی در دوره های بعد کرد و مبنای تحقیقات آیندگان و همچنین سوء استفاده کنندگان از آن جمله مخترعین جنگ افزارهای شیمیایی گردید.» (کردبچه، 1386، 67) جنگ افزارهای شیمیایی، از لحاظ نظامی دارای اهمیت ویژه ای هستند، زیرا ضمن برخورداری از اهمیت استراتژیک، به علت داشت ن توان انهدام جمعی، از لحاظ کاربرد تاکتیکی نیز در برخوردهای منطقه ای و موضعی کارساز می باشند.
سلاح های شیمیایی موادی سمی هستند که به دلیل قدرت تأثیر بالای آنها، نوعاً فاقد کاربرد غیرنظامی می باشند. این سلاح ها به دلایل گوناگون همچون: قدرت مسموم کنندگی بالا، به کار رفتن بصورت گاز که در هوا منتشر می شود و سختی پدافند در مقابل آنها می باشند که دارای کاربردهای گسترده و در عین حال مقرون به صرفه نظامی هستند که این امر، کشورها را به داشتن آنها ترغیب می نماید.
لفظ مؤدبانه ای که ابرقدرت ها به خصوص ستاد عالی ارتش روسیه به این جنگ افزارها اطلاق می کنند، سلاح های کشتار جمعی است. این سلاح ها در هر درگیری مهمی که بین ابرقدرت ها پیش آید، از اهمیتی خاص برخوردار خواهد بود و به همین لحاظ کار مستمر بهسازی و تکمیل آنها در اکثر کشورهای بزرگ در حال انجام است. در این میان، سلاح های شیمیایی به دلیل محدودیت نسبی شعاع عمل و نیز سهولت تولیدشان و هزینه های اندک تولید انبوه آنها نسبت به دیگر تسلیحات انهدام جمعی مانند سلاح های هسته ای، امکان دستیابی کشورهای متعدد و ضعیف تر را به آن فراهم می سازد و با توجه به همین ویژگی]]>

Related articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *