پایان نامه کنوانسیون ساختاری

ج) اهمیت دریای خزر برای قزاقستان و تأثیر آن در محیط زیست دریایی دریای خزر
بر اساس آمار موجود، قزاقستان بیشترین ذخایر نفتی را در بین سه کشور دارد و این کشور حدود دو درصد از ذخایر اثبات شده جهان را دارد. این کشور طی برنامه 25 ساله تا سال 2025، به دنبال جذب 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی است. تولید نفت قزاقستان تا 2035 به 7/3 میلیون بشکه در روز خواهد رسید . عمده افزایش تولید از حوزه های تنگیز و کاشاگان خواهد بود. پیش بینی می شود تولید حوزه کاشاگان تا سال 2025 به 5/1 میلیون بشکه در روز برسد . لذا مهمترین تولید کننده نفت منطقه خزر کشور قزاقستان خواهد بود.
قزاقستان نیز نقش زیادی در آلودگی نفتی دریای خزر دارد. این کشور هر روز نفت بیشتری را کشف میکند و از طریق لولههای انتقال نفت به دیگر نقاط جهان انتقال میدهد. همانگونه که قبلا نیز اشاره شد، روند روبه رشد فعالیتهای لرزه نگاری، اکتشاف و حفاری در بستر دریای خزر موجب ورود مقادیر زیاد نفت از سمت قزاقستان به این پهنه آبی شود. کشور قزاقستان و البته جمهوری آذربایجان با استفاده از تجهیزات قدیمی اقدام به عملیات اکتشاف و بهره برداری میکند که در نتیجه مقادیر زیادی نفت وارد دریا میشود که به شدت به اکوسیستم دریای خزر و محیط زیست دریایی دریای خزر آسیب وارد میکند. این کشورها باید به کنوانسیون ساختاری 2003 تهران متعهد باشند و اصول مندرجه در آن را سرلوحه کار خود قرار دهند، همچنین باید از وسایل و تجهیزات به روز استفاده کنند تا حداقل مقدار کمتری نفت وارد دریا شود. همچنین نیروگاههای اتمی قزاقستان مرکز هستهای واقع در منگیستا با مرکز بهره برداری اورانیوم برای صنایع دفاعی که پایههای آن در حال حاضر در آب قرار دارند و افزایش مستمر سطح آب، مسئله بسیار جدی ویرانی این مرکز را مطرح کرده بود که پیامدهای بوم شناختی زیادی برای دریای خزر به همراه داشت.
د) اهمیت دریای خزر برای فدراسیون روسیه و تأثیر آن در محیط زیست دریایی دریای خزر
روسیه بایگر مهمی در بازارهای انرژی جهان است که در سالهای اخیر استفاده از عامل انرژی را برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود مورد توجه قرار داده است.روسیه انرژی را یک ابزار سیاسی مهم و به همان اندازه نیروی محرکه توسعه اقتصادی میداند. بازیگر نخست در زمینه انتقال انرژی در حوزه دریای خزر روسیه است و این کشور انحصار نسبی انتقال نفت را در اختیار دارد. فرآیند انتخاب و ساخت مسیرهای لوله موجود در حوزه دریای خزر به منظور پیوند دادن مناطق داخلی اتحاد شوروی طراحی شده بود که از خود روسیه عبور میکند، به گونهای که بیشتر خطوط لوله نفت و گاز حوزه دریای خزر به بندر نووروسیسک روسیه در دریای سیاه متصل میشوند.نفت و گاز قزاقستان و گاز ترکمنستان برای رسیدن به بازارهای خارجی باید از قلمرو و ساختارهای خطوط لوله روسیه عبور کند.
شرکت نفت روسیه، لوک اویل، اکتشاف خود را در بخش شمال دریای خزر در سال 1995 آغاز کرده است. چهار میدان بزرگ در منطقه شمالی دریای خزر از زمانی که شرکت لوک اویل اکتشاف خود را آغاز کرده، کشف شده است که از آن جمله میتوان به میدانهای خوالین اوسکوی ، یوری گورچاگین ، راکاشه جنوبی و میدان سرماتوسکویی اشاره کرد.
در این شــرایط که منطقه دریای خزر به یک نقطه مهم ژئوپلتیک جهان تبدیل شــده است، انتخاب استراتژی مناسب توسط روسیه در این منطقه برای حفظ امنیت اقتصادی و نظامی دارای اهمیت بسیاری است. در این خصوص می توان گفت، تلاش های فعلی سیاست خارجی روسیه برای کسب یک موقعیت مناسب در این منطقه کافی نیست. هم اکنون، جهات تلاش های روسیه در این خصوص به شرح زیر است:
تلاش برای افزایش کنترل حجم صادرات هیدروکربنی از دریای خزر
بدست آوردن حق انحصاری برای شرکت نفتی«گازپروم »در صادرات به آسیای میانه
در دریای خزر،


توسعه مشارکت خود در پروژههای استخراج و بهره برداری نفت و گاز دریای خزر
روسیه مهم ترین آلوده کننده محیط زیست دریای خزر است، که 80 درصد آلودگی دریای خزر را ایجاد میکند. پس از آن جمهوری آذربایجان ( خلیج باکو آلوده ترین بخش دریاست ) و در مرحله بعد قزاقستان، ترکمنستان و ایران قرار دارند. در حقیقت یکی از سرچشمههای آلودگی دریای خزر فضولاتی است که از صنایع انبوهی که در اطراف رود ولگاست، وارد دریای خزر میشود پیامدهای بوم شناختی زیادی را برای دریای خزر به همراه داشته است. هرچند از سهم روسیه در آلایندگی این دریا آماری وجود ندارد ، اما می توان نقش این کشور را از همه مهمتر دانست ، زیرا افزون بر آلاینده های معمول سایر کشورهای ساحلی ، کانال قابل کشتیرانی ولگا یکی از مهمترین منابع آلودگی دریای خزر است. این کانال که 101 کیلومتر طول دارد ، آلودگی های آب های آزاد را به این دریاچه بسته منتقل کرده است . تجارت دریایی و تردد کشتی ها در کانال ولگا ، خالی کردن میلیون ها لیتر آب مخزن تعادل کشی ها همراه جانوران اقیانوسها یا دریاهای آزاد ، قدرت این دریا را برای خودپالایی از بین برده است.
یکی از انواع آلودگی های این دریا، آلاینده های ناشی از فعالیت های کشاورزی و صنعتی مربوط میشود که توسط رودخانه ها به دریای خزر منتقل می گردد. رود ولگا که مهمترین واردات دریای خزر را تشکیل می دهد، حدود یک پنجم پساب های روسیه را به این دریا منتقل مینماید. تنها از طریق صنعت پتروشیمی نزدیک به 67 هزار تن پساب به این دریا سرازیر میشود. تقریبا 90 درصد آلودگی ها از طریق رودخانه ها به علت وجود کارخانه ها و پالایشگاهها و انبارهای ذخیره مواد نفتی در نزدیکی این رودخانه ها و همچنین از راه شسته شدن کودهای شیمیایی از زمین های کشاوری به وسیله باران و فاضلاب های شهری و صنعتی که وارد این رودخانه میشوند، صورت میپذیرد.
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید. رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند


ه) اهمیت دریای خزر برای جمهوری اسلامی ایران و تأثیر آن در محیط زیست دریایی دریای خزر
ایران به‌دلیل اتکا به ذخایر خلیج‌فارس، توجه کمتری به این بخش داشته و همین موضوع عقب ‌ماندگی‌هایی را به‌وجود آورده است. این عقب ‌ماندگی به‌ویژه در بخش انرژی محسوس است. در شرایطی که کشورهای روسیه و آذربایجان برداشت‌های نفتی مطلوبی از این دریا دارند، ایران به‌تازگی نخستین مشعل نفتی خود را در این دریا روشن کرده است و تا بهره‌برداری نفت همچنان فاصله دارد. ایران از سال1346 فعالیت خود را برای اکتشاف نفت در دریای خزر آغاز کرده است. سه‌ چاه اکتشافی در سال‌های 1368تا 1376در این دریا حفر شد اما به‌دلیل آنچه اقتصادی‌نبودن پروژه نامیده شد، این عملیات رها شد. سرانجام عملیات ساخت این دستگاه 9سال طول کشید و پس از آن شرکت حفاری شمال توانست در میدان سردارجنگل چاه‌هایی با عمق 720متر حفر کند و در نهایت در سال91 بعد از 104سال از قدمت حفاری در ایران نخستین چاه در دریای خزر به نفت رسید و شعله آن در سطح دریا روشن شد.
بررسی ها نشان می دهد آلودگی های تولید شده توسط ایران بیشتر شامل فاضلاب های خانگی و کشاورزی است و ایران بیشترین سهم در مورد آلودگیهای خانگی در میان کشورهای همسایه دریای خزر داراست، ولی ایران در آلودگی نفتی دریای خزر نقشی ندارد. در سواحل دریای خزر حدود 200 شهر بزرگ با بیش از 220 منبع آلودگی صنعتی موجود است و ایران با بیشترین تراکم جمعیت در سواحل این دریا بیش از سایر کشورها از آلودگی رنج می برد و از طرف دیگرحجم بالای ذخایر نفت و گاز و سهم 90 درصدی این دریا در تولید خاویار باعث اهمیت آن و بروز برخی مباحث بین کشورهای حاشیه ای آن شده است. در حال حاضر علاوه بر معرض انقراض بودن بسیاری از گونه های خاویاری و دیگر گونه های آبزی این دریا، آلاینده های این دریا ساحل نشینان و گردشگران را از ابعاد مختلف تهدید می کند که باید با استفاده از ظرفیت کنوانسیون خزر و پروتکل های آن برای رفع این بحران هرچه زودتر بهره برد.
واقعیت اینست که حیات میلیونها انسان در حاشیه دریای خزر به این دریا وابسته است و کاهش تولید خاویار نشان میدهد که خاویار خزر و محیط زیست آن قربانی بی توجهی کشورهای ساحلی و مطامع نفتی شده است. معضل محیط زیست دریای خزر بدون مشارکت جدی همه کشورهای ساحلی ناممکن است. پویایی اکوسیستمی دریای خزر در درجه اول با حفظ تنوع زیستی ، گیاهی و جانوری آن ارتباط مستقیم داشته و حفظ سلامت آن پیش نیاز توسعه پایدار است که متأسفانه این توسعه به شکل مهار گسیخته و بدون برنامه در حوزه دریای خزر در حال انجام است که آنهم موجب محدود شدن گونه های خزر و بخطر انداختن معیشت میلیونها انسان زحمتکش ساکن دریای خزر گردیده است.
دریای خزر نیز مانند سایر آبراه ها و دریاهای جهان با مشکل رو به تزایدی در زمینه آلودگی محیط زیست روبروست. ادامه این آلودگی خسارت جبران ناپذیری از لحاظ منابع آبزیان و آلودگی مناطق ساحلی کشورها خواهد داشت. در غیاب یک نظام معقول حقوقی حدود مسئولیت کشورهای ساحلی در حفظ محیط زیست این دریا مشخص نیست و نیازهای اقتصادی و توجه صرف به درآمدهای ملی برخی کشورهای ساحلی موجب شده است که حفاظت از محیط زیست این دریا از نظر دور بماند و بعضی از آن ها تنها به بهره برداری هر چه بیشتر از منابع بیاندیشند که این امر آثار زیان آور جبران ناپذیری خواهد داشت.
انرژی دریای خزر نه فقط برای کشورهای همسایه آن از اهمیت بالایی برخوردار است، بلکه برای کشورهایی که در مسیر انتقال و ترانزیت نفت و گاز خزر هستند، دارای اهمیت فوق العاده ای است. کشورهای گرجستان، ترکیه، اوکراین، افغانستان، ایران و روسیه از مهمترین کشورهای واقع در مسیر انتقال نفت و گاز خزر محسوب می شوند. منافع و امتیازات انتقال نفت و گاز برای کشورهای ترانزیت موجب شده که امنیت انرژی برای این کشورها نیز اهمیت پیدا کند.
از جمله مزایای سیاسی آن می توان به ارتقای نقش منطقه ای این کشورها و بهره مندی از منابع سیاسی و اقتصادی بین المللی نام برد. کمک به همگرایی با ساختارهای اروپایی (غربی) برای ترکیه و گرجستان، مشارکت ایران در طرحهای انرژی اتحادیه اروپا و همکاریهای روسیه با آمریکا و اروپا در زمینه انرژی در این راستا قابل ذکر است. منافع اقتصادی و اجتماعی این امر نیز در ایجاد اشتغال، جلب سرمایه و فن‎آوری، تأمین بخشی از انرژی مورد نیاز (این امر بویژه برای گرجستان حائز اهمیت است) و درآمدهای ناشی از حق ترانزیت انکار ناپذیر است.
بند دوم: اهمیت خزر برای دیگر کشورهای جهان و تأثیر آن در محیط زیست دریایی دریای خزر
الف) اهمیت خزر برای ایالات متحده آمریکا و تأثیر آن در محیط زیست دریایی دریای خزر
آمریکایی ها همواره به دنبال این بوده اند که منابع مختلف را برای خود و دیگر مصرف کنندگان عمده نفت متنوع سازند و میزان وابستگی خود به نفت خاورمیانه را کاهش دهند. این ایده واشنگتن را واداشت تا از نیمه 1990 به طور فعال تر در منطقه خزر حضور یابد. ظاهرا حضور گسترده به منظور به دست آوردن یک جایگزین در قبال خلیج فارس، ضمن اینکه منافع شرکت های نفتی نیز مدنظر بوده است. یک گزارش از کمیسیون منافع ملی آمریکا در ژوئیه 2000 اعلام داشت که برای آینده جهان، نفت مهمترین کالای مورد نیاز باقی خواهد ماند. این گزارش اضافه کرد که در خصوص ایجاد منافع جدید ذخایر نفتی در سایر مناطق به جای خلیج فارس باید توجه بیشتری کرد. گزارش مذکور همچنین اعلام داشت که مهمترین منابع جدید نفتی برای مصرف جهانی نفت، ذخایر سوختنی منطقه خزر می باشد که به نظر می رسد دارای ذخایر عظیمی است که پس از دریای شمال کشف شده است. آمریکا بزرگترین مصرف کننده نفت در دنیا با شناسایی منافع خود در خزر سعی کرد تا نفت منطقه در بازارهای جهانی عرضه گردد.
وجود مؤلفه های ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک منطقه، سیاستگذاران واشنگتن را تشویق به حضور در منطقه نموده است. دولت آمریکا تلاش نموده تا از پتانسیل وتوانمندی‌های این منطقه و به خصوص ذخائر هیروکربنی خزر بهره برداری لازم ژئوپلیتک وژئواکونومیک را بنماید. ایالات متحده امریکا در راستای تأمین منافع استراتژیک خود درصدد است تا الگوهای منطقه ای وجهانی خود را برای استقرار نظم نوین جهانی درمنطقه خزر اجراکند
آمریکا حوزه دریای خزر را به مثابه دالانی می داند که می تواند انرژی منطقه را از آنجا بیرون آورد. با این کار او کوشش ایران و روسیه را برای تسلط بر راههای انتقال انرژی ناکام می گذارد. دریای خزر و نظام منطقه ای پیرامون آن دارای ویژگیهای است که آن را در کانون توجه آمریکا چه به منظور تأمین انرژی و چه در راستای رقابت استراتژیک قرار داده است. مقامات آمریکایی منابع موجود درآسیای مرکزی و قفقاز را به عنوان پشتیبان و ذخیره مهمی در شرایط متحول زمان ارزیابی میکنند.
از سوی دیگر آمریکا با حضور در منطقه خزر و کنترل ذخایر انرژی این دریا، استراتژی تضعیف منزلت ژئوپلیتیک انرژی ایران را دنبال می کند.دراین راستا نیز با تحریم اقتصادی، ایجا محدودیت سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز ایران ومخالفت با عبور خطوط لوله نفت و گاز از ایران بدنبال تحقق این مهم بوده است. آمریکا در استراتژی خود جهت تسلط بر دریای خزر، بحث ”نگهبان خزر“ را مطرح کرده است. این کشور در صدد است در راستای مبارزه با تروریسم و نیز مبارزه با اشاعه سلاحهای هستهای و مواد مخدر، نیروی ویژهای با مشارکت آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان ایجاد کند تا با کمک پایگاههای اطلاعاتی آمریکا در آذربایجان، دالان استراتژیک آمریکا حفظ گردد. از دیگر اهداف مهم آمریکا در خزر در راستای جهانی آن، اعمال فشار بر کشورهای روسیه و چین به عنوان رقبای قدرتمند جهانی و امکان حضور در قلمرو ژئواستراتژیک روسیه میباشد.
از هنگام فروپاشی اتحاد شوروی، منطقه خزر در نقشه جغرافیایی جهان ویژگی برجستهای یافته است. این برجستگی از وجود منابع و ذخایر عظیم نفت و گاز ( یک منبع جایگزین برای سوختهای فسیلی خلیج فارس ) در این منطقه ناشی میشود که به شدت مورد علاقه قدرتهای بزرگ قرار گرفته است. از آنجا که ایالات متحده آمریکا امروزه بزرگترین مصرف کنندگان نفت و گاز در سطح جهان است و برای ادامه مسیر توسعه خود به این منابع نیاز وافری دارد، بنابراین باید برای برای دستیابی به منابع بیشتر و متنوع تری تلاش بیشتری کند تا با کاهش وابستگی به خلیج فارس امنیت انرژی خود را بالا ببرد. آنچه در این میان برای این کشور در اولویت و حائز اهمیت است، منافع اقتصادی خودشان است و نه محیط زیست دریایی دریای خزر. البته نکتهای که در اینجا قابل ذکر است اینست که ایالات متحده خودسرانه به این منطقه وارد نشده، بلکه به واسطه کشورهای همسایه دریای خزر خصوصا آذربایجان و قزاقستان است که وارد این منطقه شده است، از طرف دیگر کنوانسیون ساختاری 2003 تهران فقط مربوط به پنج کشور ساحلی است، بنابراین نمیتوان به استناد این کنوانسیون از ایالات متحده مطالبه خسارت کرد، بلکه باید از کشوری که اجازه ورود ایالات متحده را به این پهنه آبی داده است، مطالبه خسارت کرد.
ب) اهمیت دریای خزر برای چین و تأثیر آن در محیط زیست دریای دریای خزر
هم اکنون عمده نیاز کشورهای آسیایی به انرژی، از طریق منابع اصلی تولید انرژی در جهان، مثل خلیج فارس تأمین می گردد. بر طبق آمار آژانس بین المللی انرژی وابستگی کشورهای آسیایی به نفت تا سال 2030 ، در اثر رشد اقتصادی چین و هند، 75 درصد افزایش خواهد یافت که عمده بار افزایش عرضه بر دوش کشورهای عضو اوپک خواهد بود.]]>

Related articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *