پایان نامه فرآورده های نفتی

ج) منابع آبزیان دریای خزر

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید. رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند


منظور از آبزیان گونههای مختلف گیاهی و جانوری است که سهم قابل توجهی از مواد غذایی و پروتئینی کشورهای همسایه و حتی دیگر کشورها را تشکیل میدهند. از لحاظ تنوع زیستی 854 گونه جانوری و بیش از 500 گونه گیاهی در دریای خزر زندگی میکنند که به سه گروه عمده موجودات آب شیرین، لب شور و دریائی تعلق دارند. تعدادی از گونه ها جانوری و گیاهی از دریاهای سیاه و آزوف به دریای خزر راه یافته اند در دریای خزر 871 گونه از بی مهرگان و 305 گونه موجودات کفزی درشت و 566 گونه کفزی ریز گزارش شده است.
گیاهان
با وجو همه پژوهشهایی که به عمل آمده، هنوز همه گیاهان خزر شناخته نشدهاند، در میان گیاهان چند گیاه فانروگام و جلبکها را مشخص کردهاند. زندگی جلبکها به روشنایی، شوری و درجه حرارت آب بستگی دارد. این گیاه به طور معمول در ژرفای 50 متری دیده میشود.
جانوران
شوری آب در نواحی مختلف دریای خزر یکسان نیست. بنابراین جانوران آب شور، شیرین و نمکدار در آن دیده میشوند. همچنین میتوان دستههایی از جانوران آبهای شیرین را که به تدریج به زندگی در آبهای شور مزه عادت میکنند، در آن مشاهده کرد. پرتو زرئرها ( آغازیان)، اسفنجها، کیسه تنان ( ستاره دریایی )، کرمها، سخت پوستان ( خرچنگها)، نرم تنان، خزندگان، پستانداران که فک تنها پستاندار دریای خزر است از مهمترین این جانوران هستند.
ماهیان
دریای خزر دارای 114 گونه و زیرگونه و 14 نژاد از کمیابترین ماهیان جهان است. 78 گونه ماهی که به دسته ماهیان دریایی و ماهیان مهاجر و نیمه مهاجر تقسیم میشوند، در دریای خزر وجود دارند. ماهیان دریایی از منابع مهم اقتصادی این دریا به شمار میروند. گونههای مهم ماهیانی که صید میشوند، به شرح زیر هستند:
1- ماهیان خاویاری
شش گونه از ماهیان خاویاری در دریای خزر و حوزه آبریز آن وجود دارند. گونه استرلیاد گونه آب شیرین بوده و در رودخانه ولگا در روسیه پراکنش دارد و سهمیه صید آن در سالهای اخیر، سالانه حدود 3 تن است. پنج گونه دیگر شامل فیل ماهی، ازون برون، شیپ، تاس ماهی ایرانی ، تاس ماهی روسی و استروژن در دریای خزر زندگی میکنند ولی برای تخم ریزی طبیعی به رودخانه اصلی منتهی به دریای خزر مهاجرت میکند.
90 درصد تولید خاویار جهان از دریای خزر به دست میآید که در انحصار پنج کشور حاشیه این دریا قرار دارد. ولی بعلت نبود نظام مدیریت واحد و در نتیجه افزایش روز افزون صید غیر مجاز و عدم نظارت و عدم کنترل قاچاق خاویار، میزان صید قانونی ماهیان خاویاری به کمتر از 497 تن درسال 2007 رسید.
2- کلیکا
ماهی کلیکا در دریا زندگی میکند و هرگز به رودخانه نمیرود و از پلانکتونها تغذیه میکند. سه گونه کلیکا ماهیان شامل: کلیکای معمولی، کلیکای آنچوی و کلیکای چشم درشت در دهههای اخیر با کاهش چشمگیری مواجه شدهاند. علاوه بر این گونه ماهیان، ماهی آزاد، تاس ماهی، خشک ماهی، سس ماهی، سوف، شاه ماهی، سیم، کپور، کفال، تلاجی، کولی، اردک ماهی، اسبله و غیره وجود دارند.
تنوع زیستی دریای خزر و منطقه ساحلی آن باعث می شود منطقه یکی از با ارزش ترین اکوسیستم در جهان باشد. بسیاری ازین گونه ها بومی هستند و همچنین نمایندگان بسیاری از گروههای عمده در زمین در این دریا وجود دارند. دریای خزر در مسیر عبور میلیون ها نفر از پرندگان مهاجر قرار گرفته و برای تعدادی از گونه های نادر و در معرض خطر پناهگاهی است.
علاوه بر ویژگی هایی که بیان شد، دریای خزر برای ساکنان کشورهای ساحلی دریای خزر منبع اقتصادی مهمی به شمار می آید و از سواحل دریای خزر برای تولید انواع سبزیجات، گوشت گاو، برنج، چای، زیتون و پرتقال بهره می برند.
گفتار دوم: اهمیت دریای خزر برای کشورهای همسایه آن و جهان
منطقه خزر به لحاظ ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک از اهمیت ویژه ای در طول تاریخ به خصوص در دو قرن اخیر برخوردار بوده است. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 جمهوری آسیای مرکزی ( ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان ) و قفقاز ( آذربایجان، ارمنستان و گرجستان ) در دو سوی خزر استقلال خود را به دست آوردند. به دلیل موقعیت ژئواستراتژیک هر دو منطقه از یک سو و وجود ذخایر سوخت های هیدروکربنی حوزه خزر که برخی کشورهای آسیای مرکزی – ترکمنستان و قزاقستان- و قفقاز – آذربایجان – در سواحل دارند، از سوی دیگر؛ این حوزه مورد توجه قدرتهای منطقه ای و بین المللی قرار گرفته است که از جمله این قدرتها می توان به چین، اتحادیه اروپا و مهمتر از همه ایالات متحده آمریکا اشاره نمود. در بند اول این گفتار ابتدا به دلایل اهمیت دریای خزر برای کشورهای ساحلی آن پرداخته می شود و در بند دوم به دلایل اهمیت دریای خزر برای قدرتهای بزرگ جهان پرداخته می شود.
بند اول: اهمیت دریای خزر برای کشورهای همسایه آن و تأثیر آن در محیط زیست دریای دریای خزر
با توجه به توضیحاتی که در رابطه با ظرفیتهای اقتصادی دریای خزر بیان شد، میتوان بر سه عنصر عمده و کلیدی پیرامون درجه اهمیت دریای خزر برای کشورهای همسایه این دریا تأمل نمود: یکی اهمیت استخراج نفت و گاز دریای خزر، دومی، صید ماهیان خاویاری و سومی از حیث حمل و نقل است، که طبیعتا این سه برای پنج کشور ساحلی دریای خزر از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. چرا که هر کدام ازین کشورها منافع اقتصادی متفاوتی را در دریای خزر دارند و میزان و نوع بهره وری آنها از دریای خزر به یک اندازه نیست و با یکدیگر متفاوت است. به بیانی دیگر، اهمیت دریای خزر برای ه ر یک از این کشورها دقیقا از دید منافع و سودمندی اقتصادی این کشورها است که ارزشیابی میگردد و دیدگاه سیاسی آنان را رقم میزند. علت اصلی عدم توافق این پنج کشور در رابطه با رژیم حقوقی دریای خزر درست بخاطر همین منافع است. از این رو، نقطه تمرکز چهار کشور روسیه ، آذربایجان ، ترکمنستان و قزاقستان عمدتا بر استخراج نفت و گاز که درآمد سرشاری را نصیب آنها کرده استوار بوده و ایران بخاطر سطح تولید خاویار زیاد و اشتغال میلیونها نفر در حوزه ساحلی دریای خزر بین بندر انزلی و گمش تپه ، و دارا بودن هزینه زیاد و غیر قابل صرفه بودن استخراج نفت و گاز ، بیش از دیگران بر صید ماهی و حفظ محیط زیست این دریا تمایل داشته و ذینفع است.حمل و نقل کالا در دریای خزر عمدتا با کشتی های روسی انجام می شود. شرکت های ایرانی نیز در تلاشند تا سهمی از حمل و نقل کالا توسط کشتی‌های ایرانی دست و پا کنند. در سال 2006، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران قرارداد ساخت 4 کشتی 6750 تنی را با شرکت های روسی امضا کرد. این کشتی‌ها از اوائل سال 2007 به آب انداخته شدند. جمهوری آذربایجان دارای 16 کشتی حمل بار است.به عبارت دیگر به طور خلاصه میتوان گفت اهمیت امروز دریای خزر برای کشورهای ساحلی و همچنین قدرتهای بزرگ دنیا از حیث انرژی آن است.
الف) اهمیت دریای خزر برای جمهوری آذربایجان و تأثیر آن در محیط زیست دریایی دریای خزر
نقش نفت در حیات سیاسی و اقتصادی آذربایجان بسیار چشمگیر است. تحولات سیاسی پس از استقلال در این جمهوری عمدتاً تحت تأثیر مسأله نفت بوده است. در سطح داخلی حذف ایلچی بیگ رئیس جمهور اسبق این کشور در سال1993، کودتای سال 1995 علیه حیدر علی اف از جمله حوادثی است که به ادعای مسئولین این کشور ناشی از استراتژی نفتی این کشور بوده است. شکل گیری برخی جریانهای سیاسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. تأثیر این موضوع در چگونگی روابط خارجی این کشور نیز تأثیر بسزایی دارد و نفت عامل اصلی در تدوین استراتژی سیاست خارجی جمهوری آذربایجان محسوب می شود. سهم سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته در بخش نفت در مقایسه با دیگر بخشها، سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و تجارت خارجی از جمله شاخصه هایی هستند که بر نقش برجسته بخش نفت در اقتصاد این کشور دلالت دارند.
در آمدهای نفتی همچنین حدود70 درصد از درآمدهای بودجه و حدود 85 درصد صادرات این کشور در سال 2003 را نفت و فرآورده های نفتی تشکیل می دهد..
یکی از مهمترین آلودگی که گریبانگیر دریای خزر شده است، آلودگی نفتی است که بیشترین حجم آن ناشی از فعالیتهای نفتی جمهوری آذربایجان است. در حال حاضر بندر باکو که متعلق به آذربایجان است، آلودهترین قسمت دریاست. انتقال نفت و گاز از راه خط لوله، با امکان وجود نشت و ریزش، خطر زیادی به همراه دارد. در منطقه دریای خزر به دلیل کارشکنی، این خطرها بیشتر شده است. برخی کشمکشها در منطقه دریای خزر حل نشده باقی مانده اند. وابستگی اقتصادی کشورهایی مانند جمهوری آذربایجان به درآمد این صادرات، سبب میشوند خط لولههای نفت و گاز هدف اصلی کارشکنی قرار گیرند. که درنهایت موجب یک فاجعه زیست محیطی میشود. زیرا انفجار در یک خط لوله موجب نشت مقدار زیادی نفت و گاز میشود. روند رو به گسترش و بیرویه فعالیتهای لرزه نگاری، حفاری و اکتشاف در بستر دریای خزر و تردد نفتکشها در این منطقه مشکلات زیست محیطی را تشدید کره است. چاه های نفت این کشور از تکنولوژی قدیمی استفاده می شود و مرتباً با چالش و شکستگی در انتقال مواجه است. بخشی از مواد نفتی تزریق شده در دریای خزر به سرعت تبخیر شده، وارد هوا میشود و آن را هم آلوده میکند. بخش دیگر هم روی آب شناور میماند و خوراک آبزیان میشود. مهمترین منبع آلودگی ناشی از نفت در دریای خزر از حوزه های نفتی جمهوری آذربایجان است . فعالیت های نفتی جمهوری آذربایجان یکی از عمده ترین تولیدکنندگان نفت دریای خزر است . میادین نفتی آذری ، گونشلی ، چیراگ ، آبشرون ، نخجوان ، موگان دنیز و پالایشگاه های نفت و کارخانه های پتروشیمی باکو از مهمترین منابع آلوده کننده دریای خزر هستند زیرا این صنایع به دلیل استفاده از فناوری های نامناسب استخراج نفت فقط بخشی از مواد استخراج شده را وارد چرخه پالایش میکنند و بخشی دیگر در آب رها و سبب ایجاد گلوله های نفتی در دریای خزر می شود. طی سه سال منتهی به 2012 حدود 25 میلیون تن توده نفتی از 100 کیلومتر از سواحل ایران جمع آوری شد .افزون بر این، دریای خزر مقصد اصلی فاضلاب شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان نیز هست که با ترکیب شدن با آلودگی نفتی ، پایدارترین آلودگی را در این دریا شکل داده است . بررسی ها نشان داده است که این آلودگی ها در کف دریا روی هم انباشته شده و لایه هایی به صورت لجن نفتی با ارتفاع تا یک و نیم متر را بوجود آورده است . چنین مناطقی را مناطق مرده می نامند چون خالی از زندگی است و گیاهان در آنجا رشد نمی کنند و جانوران می میرند . از این روست که بستر دریای خزر که روزی پوشیده از گیاهان زیبای دریایی بود ، امروزه در بعضی بخش ها خالی از هر گونه موجود زنده گیاهی یا جانوری است. آلودگی های نفتی همچنین سبب از بین رفتن فیتوپلانگتون ها که در تغذیه ماهی ها نقش مهمی دارند نیز می شود.علاوه بر موارد گفته شده شرکت نفتی بریتیش پترولیوم انگلیس (BP) که عهده دار اکتشاف و استخراج نفت برای جمهوری آذربایجان در دریای خزر نقشی بارز در الودگی دریای خزر ایفا کرده است . برغم امضای کنوانسیون حفظ محیط زیست دریای خزر در نشست سران حاشیه خزر در تهران درپائیز سال 2003 میلادی و تاکیدات رئیس جمهوری آذربایجان ، شرکت بی پی انگلیس همچنان به حفظ سلامت محیط زیست خزر بی توجه است . به عنوان مثال ، این شرکت انگلیسی به جای تزریق پساب های نفتی در عمق 6 هزار متری چاه های نفت ، پساب ها را در آب های سطحی دریای خزر رها سازی میکند . شرکت بریتیش پترولیوم طی سال های اخیر تلاش کرده است تا از فناوری های ارزان تر در سکوهای نفتی علی الخصوص دریای خزر بهره گیری نماید. به دلیل استفاده شرکت بی پی از فناوری های ارزان جهت استخراج نفت ، تاکنون این شرکت انگلیسی حوادث متعددی را در محیط های آبی در سطح جهان ایجاد کرده است. فعالیت های مخرب شرکت انگلیسی بی پی در خزر درحالی صورت می گیرد که ، محیط زیست به یک منطقه تعلق ندارد و جهانی است و ایجاد آلودگی در یک منطقه ، می تواند به سایر نقاط جهان سرایت کند . بارش باران های اسیدی ، افزایش گرمایش جهانی و تخریب لایه اوزون از جمله مواردی است که ، به دلیل بی توجهی به حفظ محیط زیست درقرن بیست و یکم میلادی تشدید شده است . کارشناسان می گویند ، به دلیل بروز مشکلات زیست محیطی و تاثیرات منفی جهانی اینگونه فعالیت ها ، مجامع بین المللی باید از فعالیت های مخرب نفتی و زیست محیطی شرکت بی پی در خزر جلوگیری به عمل آورند. باید گفت : افزایش فعالیت های نفتی در محیط های دریایی موجب می شوند که ، “مواد آلی” آزاد شوند و در نتیجه ، مصرف اکسیژن برای سوخت و ساز این مواد تشدید می شود . از زمان فعالیت شرکت های نفتی غربی بویژه شرکت بی پی انکلیس در دریای خزر ، همواره میزان اکسیژن این گستره آبی رو به کاهش بوده است و همین امر موجب مرگ و میر بی سابقه آبزیان در خزر شده است . ‌بر اساس گزارش اخیر روزنامه ” نیوباکو پست ” آب های آلوده به مواد نفتی نظیر خزر ، 64 بار بیشتر ازاستاندارد تعیین شده جهانی به اکسیژن نیاز دارند و این نیز نشان می دهد که ، آب های آلوده ای که شرکت بی پی به دریای خزر می ریزد ، موجب نابودی ماهیان و سایر جانداران خزر شده است.
جمهوری آذربایجان باید در چارچوب اصول مندرج در کنوانسیون ساختاری 2003 فعالیتها و بهره برداری خود را به گونهای ساماندهی کند که بیش از این به محیط زیست دریایی دریای خزر آسیب وارد نکند، در غیر اینصورت موجبات مسئولیت این کشور باید فراهم شود. زیرا به منافع دیگر کشورها به خصوص ایران – به دلیل اینکه لکههای نفتی به سمت جنوب حرکت میکند و تهدیدی جدی برای ماهی خاویار که در بخشهای جنوبی دریای خزر است- ضربه میزند.
ب) اهمیت دریای خزر برای ترکمنستان و تأثیر آن در محیط زیست دریایی دریای خزر
ترکمنستان یک کشور عمدتاً گازی است و کمترین منابع نفتی را در بین سه کشور مذکور دارد. بخش گاز موتور محرک اقتصاد این کشور است و بیش از نیمی از درآمد بودجه را درآمدهای ناشی از صادرات گاز تشکیل می دهد. 60درصد از کل صادرات این کشور را صادرات گاز، 15درصد را صادرات نفت خام و 14 درصد را نیز صادرات فرآورده های نفتی تشکیل می دهد که در مجموع رقمی حدود 90 درصد می باشد. حدود 75 درصد سرمایه گذاری صورت گرفته در اقتصاد این کشور در بخش نفت و گاز بوده است.
در استراتژی ده ساله توسعه اقتصادی و اجتماعی ترکمنستان توجه خاصی به بخش نفت و گاز شده است و در برنامه توسعه صنایع نفت و گاز سهم سرمایه گذاری خارجی معادل 3/75 درصد پیش بینی شده است. صادرات گاز یکی از مهمترین عوامل مؤثر بر روابط خارجی این کشور محسوب می شود. بررسی تحولات و سیر روابط این کشور با روسیه و اوکراین مؤید این موضوع است.
صنایع نفت در در ساحل شرقی ترکمنستان یکی از عوامل آلودگی محیط زیست دریای خزر است. وجود بنادر یا شهرهای صنعتی چون چلکن، بندر ترکمن باشی و بکداشی در آلودگی دریای خزر تأثیر گذار هستند. سواحل چلکن، بندر ترکمن باشی]]>

Related articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *