منابع و ماخذ تحقیق روابط زناشویی

در زن افزایش می یابد و همینطور آلت مرد سفت و متورم می‌شود در مهبل تغییرات خاص ایجاد و لبهای کوچک پهن تر می‌شود. یکسری انقباضات غیر ارادی درگروهی از عضلات می افتد. این مرحله بین 30 ثانیه تا چند دقیقه نوسان است (همان منبع، 1377، ص 92).
3) مرحله ارگاسم :
این مرحله عبارت است از اوج لذت جنس و رها شدن تنشهای جنسی ارگاسم در مرد با احساس ذهنی غیر اجتناب بودن انزال شروع شده و با دفع پایان می یابد؛ اما ارگاسم در زن با انقباض غیر ارادی در محوطۀ ارگاسمی مبهل مشخص می‌شود. همین طور در رحم انقباضهای تنابنیک از پایین به سمت گردن می‌گیرد. ارگاسم، با چند اسپاسم پروستات مجراهای ترشح بیضه کیسه های منی و مجرای ادرار همراه است. در هر دو جنس انقباض اسفنکتر خارجی و داخلی مقعد پیدا می‌شود (همان منبع، 1377، ص 103).


انقباض های به فاصلۀ 18 ثانیه روی می‌دهد. تغییرات دیگری چون حرکات غیر ارادی و ارادی عضلانی، زیاد شدن فشارخون، تعداد ضربان قلب، روی می‌دهد. پس از ارگاسم مرد تا مدتی ارگاسم دیگری ندارد، (ناگذاری) اما یک زن می‌تواند ارگاسم های متعدد و پشت سر هم داشته باشد.
4) مرحله فرونشینی :
بازگشت بدن به حالت سکون اولیه، احساس آرامش، خوشی، دفع، کنشهای عضلانی از مشخصات این مرحله اســت با ظهور ارگاسم این مرحله سریع روی می هد (همان منبع 1377، ص 106).
ارگاسم زنانه :
ارگاسم زنانه عبارت است از اوج لذت جنسی در رها شدن تنشهای جنسی، به عبارت دیگر، ارگاسم یک تجربهی روانی – فیزیولوژیکی است که درزمینه ای با تأثیرات روانی بروز پیدا می‌کند. حادثه کوتاهی که در پاسخ به محرکهای جنسی رخ می‌دهد (همان منبع، 1377، ص 135).
از دیدگاه روان شناسی، ارگاسم درک ذهنی اوج عکس العمل فیزیکی نسبت به محرکهای جنسی است؛ و عقیده بر این است که دورۀ واکنش جنسی انسان از نیازها و با منشأ بیولوژیکی رفتار سرچشمه می‌گیرد.
شروع فیزیولوژیکی ارگاسم با انقباضهای اعضای هدف مشخص می‌شود. موقع ارگاسم ظاهر چین و شکنج در صورت زن، کنش خاصی را در سرتاسر بدن او نشان می‌دهد.
ارگاسم با یک احساس توقف شروع می‌شود، این احساس از یک حالت ملایم به حالت شوک می‌رسد. با پیشروی حالت ارگاسمی، احساس گرما، نخست در ناحیه لگن شکل می‌گیرد و نهایتاً در سرتاسر بدن پیشروی می‌کند(همان منبع، 1377، ص 138).

 
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند. برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید رشته روانشناسی و علوم تربیتی همه موضوعات و گرایش ها :روانشناسی بالینی ، تربیتی ، صنعتی سازمانی ،آموزش‌ و پرورش‌، کودکاناستثنائی‌،روانسنجی، تکنولوژی آموزشی ، مدیریت آموزشی ، برنامه ریزی درسی ، زیست روانشناسی ، روانشناسی رشد

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند


دفعات مقاربت و سازگاری جنسی :
اختلافات شدید در انگیزه جنسی مرد و زن ممکن است منشا عدم هماهنگی و اشکال جنسی شود و برای اینکه به نحو شایسته ای تطابق انجام گیرد حس تفاهم و همدردی لازم است.
از طرف دیگر نباید دفعات مقاربت فقط باب میل شوهر باشد، بلکه باید با آمادگی و عکس العمل زن نیز مطابقت داشته باشد. شوهر به هیچ وجه نباید هنگامی که زنش به دلایلی از مقاربت امتناع می ورزد، او را مجبور کند، بلکه بایدکوشش کرد تا موقعی را انتخاب کندکه زن لذت بیشتری را ببرد. همچنین شوهر نباید همیشه رول شروع کننده را بازی کند. اگر زن گاهگاهی در روابط جنسی قدم اول را بردارد خیلی لذت بخش تر خواهد بود (همان منبع، 1368، ص 36).
زن و مردی که از جهات دیگر کاملا ًتطابق داشته و اظهار محبت و همدردی بیشتری نسبت به یکدیگر دارند، در تطبیق زمان و دفعات مقاربت، جهت ایجاد هماهنگی و لقاح دو جانبه اشکالی نخواهد داشت. باید آن‌ها کاملاً در بیان امیال و احساسات خود به یکدیگر علنی باشند (همان منبع، 1368، ص 54).
برای این مسئله (دفعات مقاربت) اختلاف نظریه های فراوانی وجود دارد، ولی تنها چیزی که به‌عنوان اصل می‌توان در نظر گرفت این است که تغذیه، استراحت، شرایط جسمانی، فشار روحی و … در تعداد دفعات آمیزش جنسی تأثیر زیادی دارد. کسانی که دارای سوء تغذیه یا ناراحتی های روانی هستند در آن‌ها روندکاهش نشان داده می‌شود. دفعات مقاربت در زوجین از یک بار در هفته تا 5 روز در هفته دیده می‌شود. اگر زوجین جوان از شرایط سالم برخوردارد باشند، ممکن است هر روز هفته آمیزش داشته باشند. ولی اگر سن زوجین بالا باشد یا عوامل دیگری مانع بروز احساسات جنسی شود این رقم از یک یا دو بار در هفته تجاوز نخواهد کرد (حکمت پور، 1377، ص 130).


برای اینکه زوجین بتواند تعداد دفعات مقاربت را تنظیم و هماهنگی لازم را در خود بوجود بیاورند، لازم است که با یکدیگر تفاهم داشته باشند. ممکن است زنها در ابتدای امر زناشویی کلیه قدرت جنسی خود را به نمایش نگذارند و این میل در آن‌ها به مرور زمان ظهور کند، پس تا هماهنگ شدن زن در امر میل جنسی تعداد دفعات مقاربت را نمی‌توان تحت کنترل گرفت.
باید بدانیم که میل جنسی زن در طول، یا در قبل از قاعدگی و بعد از آن تغییر می‌کند. با شناخت این روزها می‌توان روابط زناشویی را با این مواقع تطبیق داد (همان منبع، 1377، ص 135).
2-5-4- ریتم میل جنسی در زنان :
شدت میل جنسی در زنان دارای ریتم هست. مطالعات الیس استویس، داوید و دیگران نشان می‌دهد که در طی یک ماه میل جنسی زن نوسان دارد، مطالعات آن‌ها نشان داده که :
خیلی از زنها اظهار می‌کنند که تمایل جنسی آن‌ها یک یا چند روز قبل از قاعدگی و یا بلافاصله بعد از شروع قاعدگی افزایش می یابد. اگرچه در حالت دوم ممکن است به این دلیل باشد که در زمان قاعدگی از این امر برخوردار می‌شود. استوپس می گوید که این میل در وسط هم شدید می‌شود.
بدون شک در این دایره اختلاف در میل افراد، زیاد هست؛ و هر فرد ریتم مخصوص خودش را دارد و می‌تواند بهتر تشخیص دهد (اخوان، 1368، ص 36).
2-5-6- ریتم میل جنسی در مردان :
در بعضی از انواع حیوانات، جنس نر هم مانند ماده ریتم مخصوص دارد در اینگونه موجودات جنس نر به هیچ وجه اسپرم تولید نمی‌کند مگر در مورد معینی در سال و همین موقع است که فعالیت جنسی آن‌ها زیاد است. در موجودات عالی، جنس نر برخلاف جنس ماده در تمام ایام اسپرم ساخته و درنتیجه قادر است در هر موقع جنس ماده را آبستن کند؛ و میل و فعالیت جنسی، آن‌ها هیچ گونه ارتباطی با تغییرات فصل و موقع ندارد. البته در مورد احتیاجات جنسی خود دچار جذر و مد می‌شود. ولی این مربوط به تغییرات محیط یا شرایط روحی است نه مربوط به عوامل فیزیولوژیکی مخصوص بنابراین، بهتر است که شوهر از دوران تشدید میل جنسی در زن اطلاع داشته باشدو تا حد امکان روابط زناشویی را با این مواقع تطبیق بدهد. ولی لازم نیست که روابط فقط محدود به این دوره شود (همان منبع، 1368، ص 51).
2-5-7- میل جنسی طبیعی :
زن و مرد یک سلسله واکنش‌های فیزیولوژیکی به شکل طبیعی نسبت به تحرکات جنسی از خود بروز می دهند، این واکنش ها به شکل طبیعی خود را در چهار مرحلۀ (انگیزش، پلاتو، ارگاسم و تحلیل یا فرونشینی) نشان می‌دهد. برای مرد کلاً یک الگوی جنسی می‌توان در نظر گرفت در صورتیکه برای زن می‌توان الگوهای متفاوتی را فرض کرد. مرحلۀ اول یا مرحله انگیزش، دورۀ واکنش جنسی آدمی از هر یک منبع جسمی یا روانی احتمال دارد بوجود آید. عامل تحریکی تأثیر فوق العاده ای را در برقراری افزایش کافی و مناسب کنشهای جنسی و همین طور، ادامه سیکل و اکنش جنسی دارد (نجاتی، 1377؛ ص 40).
در صورت کافی نبودن تحریک، شدت و اکنش معمولاً افزایش می یابد و مرحله انگیزش سریعاً اتفاق می افتد محرک جنسی مؤثر زن یا مرد، با گذر از مرحلۀ انگیزش وارد مرحلۀ پلاتو می‌شود، مرحله ای که تنشهای جنسی شدت بیشتری یافته و به اوج می‌رسد که درنهایت شخص را به ارگاسم نزدیک می‌کند، طول مدت پلاتو بستگی نزدیکی به اثر محرک مورد استفاده و انگیزه فرد برای رسیدن به اوج تنش جنسی دارد.
مرحله ارگاسمی محدود در چندثانیه است این نقطه اوج، غیر ارادی و در هر سطحی که نشان دهندۀ حداکثر افزایش جنسی برای هر مورد مشخص است، بوجود می‌آید (همان منبع، 1377؛ ص 58).
کانون اصلی ارگاسمی در لگن است به‌صورتی که در مرد، در آلت رجولیت، کیسه های بیضه و پروستات و در زن هم در کلیتوریس، مهبل و رحم است. کل بدن انسان در واکنش به تنشهایی جنسی درگیر است . با اوج گرفتن حالت ارگاسم، آخرین مرحلۀ دورۀ واکنش جنسی، «فرونشینی» ظاهر می‌شود. در مرد مرحلۀ فرونشینی شامل یک دورۀ ناگذاری نیز می‌شود که تحریک مجدد فقط پس از خاتمه یافتن این دوره ناگذاری نیز می‌شود که تحریک مجدد فقط پس از خاتمه یافتن این دوره ناگذاری امکان پذیر است . در حالیکه در زن این توانایی وجود دارد که از هر نقطه از فرونشینی در صورت تحریک کافی مجدد به تجربه ارگاسمی جدید برسد. همیشه باید تفاوتهای فردی قابل توجهی را در طول مدت و همینطور شدت واکنش به تحریک جنسی را در نظر گرفت.


2-5-8- پختگی جنسی :
رشد جسمی و پختگی جنسی بر فرآیندهای زیستی و هورمونی استوارند؛ و هدفشان سوق دادن فرد در جهت کسب توانایی تولید مثل است. در مورد دختران، اولین عادت ماهانه، نشانه آغاز باروری است. عادت ماهانه بین 12 تا 16 روز پس از آزاد شدن اسپرماتوزوئید ها به وسیلۀ بیضه ها و انزال که معمولاً بر اثر تحریک بوجود می‌آید، همراه است.
اولین عادت ماهانه و اولین انزالها، پایان بلوغ جنسی را نشان می‌دهد و ازنظر روانی اهمیت زیادی دارند. جلوه های انگیزش جنسی بیش از پیش قوی تر و فراوانتر می‌شود و رویاهای شهوانی را به همراه می‌آورند (گنجی،1377، ص30).
معمولاً بین 13 تا 15 سالگی است که پسران اوج لذت جنسی را درخواب تجربه می‌کنند.
رویاهای شبانه همراه با اوج لذت جنسی و انزال معمولاً در نوجوانان و مردان جوان 20 ساله دیده می‌شود. البته دختران و زنان نیز رویاهای شهوانی دارندکه به اوج لذت جنسی شبانه منجر می‌شود، اما آن‌ه ا متوجه نمی‌شوند، مگر اینکه به‌موقع از خواب بیدار شوند (همان منبع، 1376، ص 45).
2-5-9- قدرت جنسی :
ویژگیهای قدرت جنسی عبارت است از :
تولید اسپرم، نعوظ و انــــزال سلولهای اسپرم در لوله های داخلی بیضه ساخته می‌شود.
در هر ماه بین 30-10 میلیون اسپرم ساخته می‌شود که رشد کامل آن 72-60 روز به طول می کشد. در طول این مدت سلولهای اسپرم در اپیدیویم ذخیره می‌شوند و تا زمان ایجاد حالت انزال در همین محل باقی می مانند. تولید اسپرم فقط در درجۀ حرارتی برابر با 4-3 درجه فارنهایت کمتر از درجۀ حرارت بدن انجام می‌شود.
درجه حرارت زیاد بدن از ساخته شدن اسپرم جلوگیری کرده و اسپرمهای انباشته شده را از بین می‌برد و این خود آغاز ناباروری دائمی یا موقت است. نعوظ در تمام سنین دیده می‌شود ولی می‌توان گفت ایجاد نعوظ با بلوغ آغاز می‌شود و با زیاد شدن سن از میزان این قدرت کم می‌شود. (نجاتی، 1377، ص 70)
نعوظ به‌تدریج بروز می‌کند و به سرعت یا به کندی فروکش می‌کند و نهایتاً انزال که با وقوع آن مایع منی از راه پیشابراه دفع می‌شود، مقدار حجم این مایع، با تکرار انزال کمترمی‌شود.
عناصر مختلف منی به‌صورتی و با ترتیبی خاص ظاهر می‌شود و مایع منی شیری رنگ و شفاف است (همان منبع، 1377، ص 78)
چند نکته را باید در نظر گرفت . در مورد فعالیت‌های جنسی مرد نقش فاعل را بازی می‌کند و زن از لحاظ بیولوژیکی نقش مفعول را بازی می‌کند؛ و این حالت مفعولیت در اجتماع امروزها روز به روز تشدید می‌شود. اگرچه در بعضی از اجتماعات زن و مرد به‌طور مساوی، در مقاربت و عمل جنسی تشریک مساعی می‌کنند ولی اکثر جوامع انتظار دارندکه زن در روابط جنسی مفعول باشد. (حکمت پور، 1377، ص 121) ؛ و روی این اصل دفعات مقاربت به میل شوهر خواهد بود. در حقیقت انگیزه جنسی زنها، خاموش ونهانی است و در ابتدا به ندرت ممکن است به قدرت و احتیاجات جنسی خود واقف باشند. پس از برقراری ارتباط که امیال شهوانی اولیه رشد و تکامل حاصل می کند؛ بنابراین تا این مدت نمی‌توان روابط را راهنمایی برای دفعات مقاربت انگاشت (همان منبع، 1377، ص 125)
دفعات مقاربت تا اندازۀ زیادی مربوط به مرد است و آن به این دلیل است که، زن باوجود نداشتن میل، تسلیم روابط جنسی می‌شود ولی مرد تا از لحاظ جنسی تحریک نشده و نعوظ نکند نمی‌تواند مقاربت کند؛ بنابراین هنگامی که میل جنسی نداشت و یا موقتاً خفته است، داشتن روابط برای مرد غیر ممکن است . روی این اصل قدرت مرد در دفعات مقاربت کاملاً روشن می‌گردد (اخوان، 1368، ص 31).


2-6- مشکلات روابط زناشویی
الف – مشکلات جنسی زنان
بر اساس طبقه بندی هاتن (1985) مشکلات جنسی به شش مقوله تقسیم بندی می‌شوند :
1- کاهش میل جنسی:
کاهش میل جنسی شایع ترین شکل زنان است «بنگرف» (1989، هاتن، 1985)
اختلاف میل جنسی در مواردی به‌صورت فقدان میل جنسی خود انگیخته ظاهر می‌شود، یعنی شخص، تمایل به آغازگری فعالیت‌های جنسی ندارد هر چند با انجام تحریکات جنسی از سوی همسرش قادر خواهد بود.
انگیختگی جنسی و ارگاسم را تجربه می‌کند. در بعضی از موارد این اختلال به
آغازگری جنسی محدود نمی‌شود و شخص از دریافت تحریکات جنسی هم متنفر است. کاهش میل جنسی معمولاً در چهارچوب یک رابطه، هنگامی که زندگی زوجین را متأثر می‌سازد به‌عنوان مشکل ظاهر می‌شود.
2- کاهش انگیختگی جنسی :
کاهش انگیختگی جنسی یا ناپاسخ دهی یا فقدان پاسخهای فیزیولوژیکی معمول چون لیزی مهبل و انبساط مجرای مهبل و یا فقدان احساسهای وابسته، به تحریک جنسی منتهی می‌شود. این مشکل معمولاً در پی تغییرات هورمونی پس از زایمان و پس از یائسگی بوجود می‌آید.
3- کاهش وری ارگاسمی:
ناکنش وری ارگاسمی یا بی ارگاسمی، مشخص کننده ناتوانی نرد در رسیدن به ارگاسم است. ناکنش وری ارگاسمی در شکل اولیه و مطابق آن اختلال نسبتاً شایع است. (بنگرف ، 1989، مستر و جانبین 1970، ص 89)
ناکنش وروی ارگاسمی ثانوی معمولاً از دشواریهای رابطه زن با شوهرش ناشی می‌شود. اگر فعالیت‌های جنسی برای مشخصی لذت بخش باشد فقدان تجربه ارگاسمی الزاماً یک اختلال محسوب نمی‌شود. (هاتن ، 1985، ص 28)


4- انقباض مهبلی:
در این وضعیت بر اثر اسپاسم عضلانی معمولاً پیش از آمیزش یا موقع دخول اتفاق می افتد . (لاهونت، 1978) و از علل اصلی ازدواج‌های بی زفاف محسوب می‌شود. (دودل، 1977) انقباض مهبلی معمولاً یک ناکنش وری نخستین است، هر چند که شکل ثانوی آن هم یک پدیده بالینی شناخته‌شده است. در این حالت در پی آسیبهای مهبلی، همانند اپیزیوتومی ترمیم نیافته اند یا زخمها ومهبل باهراس از دخول مهبلی در ارتباط قرار می‌گیرد (هاتن) ترس شدید از در میان نیز در مواردی مشاهده شده است.
انقباض مهبلی ممکن است جزئی از یک اختلال جنسی گسترده تر، مانند بازداری عمومی میل جنسی و تنفر نسبت به تماسهای جنسی باشد و نه به شکل مستقل.
5- دخول دردناک :
دخول دردناک در جریان آمیزش جنسی به دو شکل بالینی قابل تشخیص است، سطحی و عمیق. در شکل اول احساس درد در مدخل محصل متمرکز می‌شود و در شکل دوم دخول عمیق درد زاست. دخول دردناک سطحی، تحت تأثیر عوامل چون، انقباض مهبل خفیف، فقدان انگیختگی، عفونت مهبل یا کیت بارتولین بوجود می‌آید اما دخول


]]>

Related articles

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *