فروش پایان نامه اعتیاد به مواد مخدر

کار کودک در شرکت های بزرگتر زیاد معمول نمی باشد. در شرکت های کوچک تر و ثبت نشده، کار کودک شایع تر است. بازرسان کار به ندرت از چنین محیط های کاری نظارت می کنند. کار کودک می تواند در چنین شرایطی رشد پیدا کند به این خاطر که کودکان کارگر سازمان دهی شده نیستند و به راحتی مورد بهره کشی قرار می گیرند. بند ششم: فقدان مدارس کم هزینه
یکی دیگر از علل کار کودک، حضور نیافتن در مدرسه می باشد. هزینه فرستادن کودکان به مدرسه برای برخی از والدین بسیار زیاد است. اگر والدین نتوانند این هزینه ها را پرداخت کنند، کودکان از مدرسه دور می مانند و اغلب شروع به کار کردن می کنند. موانع ایجاد شده بوسیله هزینه های بالای تحصیل قابل ملاحظه می باشند. به طور مثال، حذف هزینه های تحصیل در مقاطع ابتدایی در کنیا در سال 2003 باعث گردید 1.5 میلیون کودک در مدارس حضور پیدا کنند. این قضیه در تمام موارد صدق نمی کند، هرچند، حذف هزینه ها منجر به حضور برجسته تر در مدارس می شود، به این خاطر که دامنه ای از موانع اقتصادی و اجتماعی دیگری وجود دارند که می توانند مانع از تحصیل شوند. خانواده هایی که دور از نزدیک ترین مدرسه زندگی می کنند همچنین با موانعی رو به رو خواهند شد، به این خاطر که آنها نمی توانند هزینه حمل و نقل فرزندان شان را مدرسه بپردازند.
مدارس دو نقش مهم را در تاثیر گذاری بر کار کودک ایفا می کنند. اول اینکه، آنها در نظارت و کنترل منع کار کودک موثر هستند و به راحتی می توانند حضور موثر و پیوسته کودکان را در مدرسه کنترل کنند. دوم اینکه؛ فراهم کردن وعده های غذایی رایگان در مدارس یک استراتژی کلیدی برای کاهش کار کودک می باشد. ناهار های رایگان باعث می شوند هزینه های اضافی برای والدینی که تمایل به ادامه تحصیل کودکان شان دارند، کاهش پیدا کنند. بند هفتم: معیارها و نگرش های اجتماعی
نگرش ها و معیارهای اجتماعی ممکن است بر سطح کار کودک تاثیر گذارند. برخی از محققین پیشنهاد می کنند که جوامع ممکن است در سطح فشار اجتماعی- یا ننگ اجتماعی- مرتبط با کار کودک متفاوت باشند. برای مثال، در جوامعی که این ننگ بسیار پایین است، والدین برای حفظ کودکان شان در مدارس و دور نگاه داشتن آنها از محل کار تحت تاثیر همسایگان خود قرار نمی گیرند. در جوامع دیگر، این ننگ اجتماعی ممکن است بالا باشد و باعث شود والدین به کودکان شان اجازه کار کردن ندهند. یک چنین تفاوتی ممکن است به این سوال پاسخ دهد که چرا کشورهای با سطوح مشابه فقر، زیر ساختار های آموزشی و معیارهای اجتماعی در میزان وقوع کار کودک متفاوت می باشند.
معیارهای اجتماعی همچنین می توانند منجر به تعصبات جنسیتی در کار کودک شوند. این تعصبات ممکن است بر نوع کاری که توسط دختران و پسران انجام می شوند، ساعات کار و تصمیماتی که گرفته می شوند راجع به اینکه چه کسی باید کار کند و چه کسی باید تحصیل کند، تاثیر گذارند. در بسیاری از جوامع، دختران به عنوان مستخدمان خانگی، ساعات بیشتری را نسبت به پسران کار می کنند.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید. رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

گفتار سوم: پیامد های کار کودک
تقریبا هر محیط کاری شامل یک یا چند خطر مربوط به سلامتی می شود. خطرات شغلی می توانند پیامد های مختلفی برای سلامتی تمام کارگران داشته باشند. خطرات شیمیایی، فیزیکی، بیولوژیکی و استرس اغلب در محیط کار مشاهده می شوند و تاثیرات منفی شان منجر به بیماری ها و تصادفات شغلی می شوند. بند اول: پیامد های جسمانی
ابتلا به بیماری ایدز از جمله پیامد های استفاده از کودکان در فعالیت هایی نظیر بهره کشی جنسی می باشد. همچنین احتمال باردار شدن دختران در این شرایط بسیار زیاد است. آسیب فیزیکی و روانی ناشی از بهره کشی جنسی آن را به یکی از خطرناک ترین فرم های کار کودک تبدیل کرده است. صرف نظر از اینکه دستمزد آنها تا چه اندازه بالا است یا چند ساعت در روز مشغول به این کار می باشند، کودکان درگیر این نوع فعالیت با خطرات جدی مربوط به سلامتی از جمله بیماری های تنفسی، ایدز و بیماری های ناقل جنسی، بارداری های ناخواسته و اعتیاد به مواد مخدر مواجه هستند.
کودکان شاغل در مشاغل قالیبافی و ملیله دوزی پس از 5 تا 8 سال کار کردن با مشکلات بینایی نیز مواجه می شوند؛ کم خونی، ضعف عمومی بدن، خواب و استراحت ناکافی و عوامل مشابه موجب می شود که این قبیل کودکان در معرض ابتلا به بیماری های زیاد تری قرار گیرند. همچنین نشستن طولانی مدت آنها پای دار قالی تاثیر منفی بر رشد موثر ماهیچه ها و استخوان های آنها می گذارد. استنشاق گرد و غبار ناشی از پشم آلوده شده بوسیله عوامل میکروبی باعث بروز بیماری های تنفسی برای این کودکان می شود. همچنین نور و تهویه ضعیف در این صنایع باعث بروز خستگی چشم و مشکلات دید می شوند. برای مثال، گفته شده که بیش از نیمی از 50000 کودک پاکستانی شاغل در صنعت فرش، پیش از 12 سالگی می میرند.
در بسیاری از عملیات های ساخت و تولید نظیر صنایع شیشه و سرامیک سازی کودکان در محیط های بسته و با تهویه ضعیف کار می کنند که باعث می شود هوای آلوده و گرد و غبار را تنفس کنند. یا وقتی نزدیک به آتش یا کوره های داغ کار می کنند و از ابزار های سنگین بدون حفاظ کار می کنند، چشم ها و پوست آنها آسیب می بیند. همچنین احتمال مسمومیت به سرب در این کودکان بسیار زیاد است.
خطراتی که با کار در معادن برای کودکان بوجود می آیند شامل فشار فیزیکی و اختلالات اسکلتی ماهیچه ای و آسیب های شدید بر اثر سقوط اشیاء و ابزار می شوند. قرار گیری در معرض گرد و غبار، گاز ها و مواد شیمیایی می توانند منجر به بیماری های تنفسی شوند. مسمومیت به جیوه اغلب در معادن طلا شایع می باشد. شرایط بهداشتی ضعیف نظیر نبود آب پاکیزه برای آشامیدن معمول می باشند.
کودکان کارگر در کشتارگاه ها که با تجهیزات و ماشین آلات غیر ایمن سروکار دارند، و دائما در معرض عوامل میکروبی، تغییرات شدید دمایی، بهداشت ضعیف قرار دارند ممکن است بوسیله اره ها و چاقوها به خود آسیب برسانند و یا به بیماری های نظیر تب کیو، تب مالت، سل و دیگر بیماری های عفونی مبتلا شوند.
کار در بخش ماهیگری در دریاهای عمیق که شامل غواصی در عمق 60 متری برای قرار دادن ماهی ها در تور ها می شود کودکان را در معرض فشار جوی بالا، کمبود اکسیژن و ماهی های خطرناک قرار می دهد و ممکن است به بیماری تصلب شرائین، مرگ بر اثر کمبود اکسیژن، بیماری های معدی – روده ای و قلبی و آمفیزم مبتلا شوند.
از جمله خطراتی که برای کودکان کارگر در بخش کشاورزی وجود دارد، قرار گیری در معرض آفتاب سوزان و باران و حیوانات و حشرات خطرناک می باشد. آنها ممکن است بوسیله ابزارهای کشاورزی به خود آسیب برسانند. همچنین کار کردن با پاهای برهنه در زمین های مرطوب و سرد باعث می شود به سرفه های شدید و ذات الریه مبتلا شوند. مشکلات تنفسی، عصبی، پوستی و چشمی از قرار گیری در معرض آفت کش های شیمیایی ناشی می شوند. همچنین احتمال وقوع عفونت های انگلی و دیگر بیماری های عفونی، درماتیت، گرما زدگی شدید وجود دارد. این کودکان هنگام حمل و نقل بوسیله تراکتور ممکن به زمین سقوط کرده و صدمات جدی از جمله آسیب دیدگی سر و صورت، پاها و دست ها و یا حتی مرگ را متحمل شوند.
برخی از مطالعات قرار گیری در معرض آفت کش ها را با خطر بالای سرطان، اختلالات عصبی و مشکلات سیستم ایمنی بدن مرتبط دانسته اند. مطالعات صورت گرفته برروی مسمومیت ناشی از آفت کش ها در کشورهای درحال توسعه آسیا پیشنهاد کرده اند که مرگ بر اثر مسمومیت با آفت کش ها بسیار زیاد می باشد و بیش از 3 میلیون مورد در هر سال گزارش شده است.
مطالعات صورت گرفته برروی کودکان درو کننده تنباکو در تانزانیا نشان می دهند که این کودکان بر اثر مسمومیت با نیکوتین دچار تهوع، استفراغ و غش می شوند. کودکانی که در برداشت محصولات حاوی فیبر شرکت می کنند می توانند از مشکلات تنفسی ناشی از گرد و غبار رنج ببرند یا با جابه جا کردن برگ های خار دار خود را زخمی کنند.
یک مطالعه انجام شده برروی کودکان مهاجر آمریکایی- مکزیکی که برروی زمین های کشاورزی در نیویورک کار می کردند نشان داد که 48 درصد در زمین های پوشانده شده از آفت کش ها مشغول به کار بودند و 36 درصد در حین کار بر روی زمین های زراعی به طور مستقیم یا غیر مستقیم در معرض آفت کش ها قرار گرفته بودند. بیشتر این کودکان هیچ آموزشی در خصوص نحوه کار با آفت کش ها یا استفاده از تجهیزات ایمنی دریافت نکرده بودند. بر طبق تحقیق انجام شده توسط دیده بان حقوق بشر، برخی کارگران نوجوان حتی نمی دانستند آفت کش ها چه هستند.
کودکان کارگر به عنوان مستخدمین خانگی ممکن است از خواب و غذای کافی محروم شده و به انجام کارهای خانگی که مناسب سن آنها نیست واداشته شوند. بیشتر این کودکان صدماتی همچون بریدگی و سوختگی می بینند و ممکن است. آنها همچنین بدرفتاری توسط کارفرمایان خود و حتی سوءاستفاده جنسی و کتک خوردن را تجربه می کنند.
در فیلیپین، مواردی از سوء استفاده فیزیکی با کودکان کارگر به عنوان مستخدمان خانگی گزارش شده است که بیشتر مواقع این سوء رفتارها منجر به آسیب فیزیکی و یا حتی مرگ می گردد. برای مثال در یکی از شهرهای فیلیپین به نام Cebu، دپارتمان توسعه و رفاه اجتماعی گزارش کرد که 80 درصد موارد گزارش شده تجاوز و دیگر سوء رفتارهای جنسی مربوط به کودکان کارگر به عنوان مستخدمان خانگی بوده است.
مطالعه انجام شده در بنگلادش در سال 2006 نشان داده است که تقریبا 70 درصد کودکان کارگر به عنوان مستخدمان خانگی سوء رفتار فیزیکی و تنبیه بدنی را تجربه کرده اند. تقریبا نیمی از این صدمات بدنی نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته اند.
کودکان کارگر در خیابان ها که فعالیت هایی از قبیل فروش کالا، حمل مواد، فروش روزنامه، واکس زنی، تمیز کردن شیشه ماشین ها، تحویل کالا ها مشغول می باشند. ممکن است در معرض اعتیاد به مواد مخدر، خشونت و فعالیت های مجرمانه و فاحشه گری، تصادفات اتومبیل، سوء تغذیه، خستگی، ایدز، اختلالات روانی اجتماعی و بارداری ناخواسته برای دختران قرار گیرند.
جمع کردن زباله ها یک نمونه از کارهای خطرناک و مضری است که کودکان در خیابان ها به آن مشغول می باشند. کودکان در خیابان ها وقت خود را صرف جمع کردن کاغذ ها، پلاستیک ها، بطری ها، قوطی های فلزی برای بازیافت می کنند. ماهیت این کار بسیار غیر بهداشتی، خطرناک و پست می باشد. آنها مبتلا به انواع مختلفی از بیماری های پوستی نظیر زخم و خارش می شوند. هنگام جمع کردن قوطی های فلزی دستان خود را بریده و مستعد کزاز می گردند. شیشه های شکسته ممکن است به پای برهنه آنها آسیب رسانده و زخم های عمیق را به جا گذارد. علاوه بر این خطرات، احتمال خوردن باقیمانده غذاها و در نهایت مسمومیت های شدید غذایی وجود دارد.
تحقیق صورت گرفته برروی کودکانی که تمام وقت در صنایع کوچک مشغول به کار می باشند نشان داده است که این کودکان مکررا ً سوء رفتار و دو تا سه برابر مشکلات سلامتی را بیش از کودکان غیر کارگر تجربه می کنند ( 95 درصد مشکلات پوستی، مشکلات چشمی و مشکلات گوش را گزارش کردند).

بند دوم: پیامد های ادراکی
اشتغال به کار، بسیاری از کودکان را از کسب دانش یا بهره گیری از آموزش و پرورش باز می دارد. آموزش به پرورش ادراکی کودکان یاری می رساند و حوزه ای است که اغلب کار کودکان آن را شدیدا به خطر می اندازد. ناگفته نماند که پیامد منفی آموزشی تنها منحصر به ایّام کودکی نیست بلکه در جوانی و بزرگسالی نیز پایگاه اجتماعی کودکان کارگر را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا وقتی کودکان به جای درس و تحصیل در زمان کودکی کار کنند طبیعی است که در بزرگسالی هر چقدر هم انرژی خود را بیشتر صرف نمایند باز در حد یک کارگر موفق دچار ایست می شوند و رشد نمی نمایند.
اشتغال به کار به شیوه های مختلف در آموزش کودکان تداخل ایجاد می کند؛ برخی از آن شیوه ها عبارتند از:
کار کردن معمولا وقت بسیاری را جذب می کند به صورتی که حضور در مدرسه را عملا غیر ممکن می سازد. کار کردن اغلب کودکان را چنان خسته می کند به نحوی که انرژی لازم برای حضور در کلاس از آنها سلب می شود و یا آنکه موجب می شود آنها نتوانند هنگام حضور در کلاس با کارآیی به درس بپردازند.
(2) برخی پیشه ها بویژه کار فصلی کشاورزی باعث می شود کودکان، بسیاری از روزهای کلاس را حتی در صورتی که در مدرسه ثبت نام کرده باشند از دست بدهند.
(3) گاهی محیط اجتماعی کار از ارزشی که کودکان برای آموزش قائلند می کاهد و این چیزی است که بویژه کودکان خیابانی نسبت به آن آسیب پذیر تر می باشند و
(4) کودکانی که در محیط کار با آنها بدرفتاری می شود ممکن است چنان آسیب ببینند که نتوانند در کار مدرسه تمرکز نمایند یا آموزگاران آنها را به عنوان افرادی موجب اختلال در کلاس، ردّ کنند. بند سوم: پیامد های عاطفی و روانی
با توجه به اینکه کودکان از نظر روانی فوق العاده آسیب پذیر محسوب می شوند لذا محیط های کاری فشار آور و تحقیر کننده، باعث می شود که آنها از زیان روانی بسیار شدیدی رنج ببرند تا جایی که ممکن است به اختلال های روانی زیادی مبتلا شوند. از نظر عاطفی نیز کودکان کارگر عموما کمبود دارند به نحوی که در بزرگسالی احتیاج دارند که از طرف زن و فرزندان خود، علاقه و توجه بیشتری ببینند و از طرف آنها بیشتر مورد پذیرش واقع شوند زیرا، عواطف آنها در ایام کودکی به طور کامل ارضاء نگردیده است. از طرف دیگر این گونه کودکان در بزرگسالی معمولا با بچه هایشان هماهنگی فکری و شخصیتی ندارند و همیشه احساس می کنند که در مقایسه با دیگران و همسالان خود ضعف دارند. بند چهارم: پیامد های اجتماعی و اخلاقی
کودکان به لحاظ ورود زودرس و نابهنگام به محیط های شغلی و کاری نامناسب از نظر اخلاقی در معرض بهره کشی های اضافه از سوی کارفرمایان یا کارگران بزرگسال مثل استفاده جنسی قرار می گیرند. از سوی دیگر از نظر اجتماعی نیز به لحاظ آشنایی کودکان با افراد بزهکار در محیط های نامناسب شغلی، توان تمیز بین درست و نادرست آنها به تدریج کاهش می یابد و ممکن است در معرض شکار بزهکاران حرفه ای و باندهای قاچاق قرار گیرند و نیاز های مالی آنها زمینه سوء استفاده از آنها را فراهم آورده و در مسیر اهداف شوم استثمارگران قرار می دهد، فلذا مخالفت بین المللی با کار کودکان صرف نظر از رعایت بهداشت و سلامتی و لوازم اشتغال آنها به تحصیل، به ملاحظات دیگری از قبیل حفظ تعادل و نیروی معنوی و اخلاقی آنها و جلوگیری از فساد اخلاقی استوار می باشد زیرا، زندگی و تلاش و تکاپوی کودکان کارگر در محیط کار بزرگسالان و سروکار داشتن با ماشین آلات و دور بودن از محیط خانوادگی و محبت پدر و مادر، تعادل اخلاقی و روحی و اجتماعی آنها را متزلزل می سازد.
مبحث سوم: وضعیت جهانی کار کودک و ضرورت بررسی حقوقی ممنوعیت آن از منظر اسناد بین المللی گفتار اول : بررسی آماری کار کودکان در جهان
بند اول: توزیع کودکان کارگر بر اساس گروه سنی
در سال 2008 میلادی، 215 میلیون کودک کارگر در جهان وجود داشتند که دو سوم آنها (153 میلیون) در گروه سنی 5 تا 14 سال بودند. از هر 10 کودک کارگر 4 نفر یعنی 91 میلیون زیر 12 سال بودند. بین سال های 2004 تا 2008، نتایج نشان می دهند که بطور]]>