راهنمای خرید موکت

امروزه جهت زیباسازی و مدرن ساختن خانه ها، امکانات زیادی روی کار آمده که کفپوش های زمین جزیی از آنها هستند. اغلب افراد در خانه سازی و یا نوسازی مسکن خود از سرامیک یا پارکت ها برای کف استفاده کرده و با مبله شدن خانه از موکت کردن صرف نظر می کنند. با این وجود خیلی ها هنوز ترجیح می دهند از موکت برای کف خانه و مخصوصا اتاق خواب یا اتاق کودکان استفاده نمایند. بهترین کار برای حفظ سلامت کودکان کم سن و سال بهره گیری از موکت در کف اتاق آنهاست. در زمان خرید موکت باید به یکسری نکات دقت کنید تا بهترین گزینه را انتخاب نمایید و نتیجه خرید برای شما رضایت بخش و سودمند باشد.

انواع موکت

در بازار انواع موکت در طرح ها، رنگ ها و مقیاس مختلف عرضه می شود و شما با توجه به نیاز و هدفتان می توانید یکی را خریداری نمایید.

موکت‌ های پرز بلند

چنانچه می خواهید در کف خانه یا اتاق نرمی را احساس کرده و یا در مناطق سردسیر کشور زندگی می کنید، موکت های پرز بلند جوابگوی خواسته شما هستند. گاهاً حتی این مدل موکت ها کار فرش را انجام می دهند و با داشتن ضخامت قابل توجه دیگر نیازی نیست در قسمت هایی از خانه از فرش استفاده کنید.

موکت های کبریتی

کمتر کسی برای تزئین خانه و یا حتی اتاق خواب از موکت های کبریتی استفاده می کند زیرا هیچ ضخامتی ندارند و تنها جهت یک پوشش ساده از آنها استفاده می شد. اگر به فروشگاه های فروش موکت سر بزنید قطعا ارزانترین قیمت موکت به این مدل اختصاص دارد. به هر حال اگر نمی خواهید متحمل هزینه زیادی شوید موکت کبریتی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

موکت های چمن مصنوعی

این مدل از موکت بیشتر در اتاق بچه ها کاربرد دارد و زمین چمن ورزشی را تداعی می کند. موکت های چمن مصنوعی به نوعی یک دیزاین و تزئین خاص برای اتاق نوجوانان و کودکان بشمار می روند و ضخامت آنها بسیار مناسب است. کاربرد ویژه این موکت در سالن های ورزشی و همچنین بالکن های مسقف دیده می شود که فضا را بسیار زیبا می کند و رنگ سبز آنها نشاط را به محیط می بخشد.

موکت های طرح دار

اگر اتاق شما کوچک بوده و فضای زیادی ندارد، انتخاب یک موکت ساده بدون طرح گزینه درستی برای بزرگ جلوه دادن آن است اما در صورتی که اتاق یا محیط مورد نظر از فضای کافی برخوردار می باشد، استفاده از موکت های طرح دار نه تنها ایرادی ندارد بلکه زیبایی خاصی در دکوراسیون ایجاد می کند. در بازار می توانید طرح های زیبا و زیادی را ببینید که کیفیت خوبی هم دارند.

مزایا استفاده از موکت

  • موکت به نوعی عایق حرارتی و صوتی بشمار می رود و اگر در محیط های سردسیر زندگی می کنید، در خرید موکت شکی به دل راه ندهید.
  • اگر دوست دارید که کف خانه نرم باشد، موکت کردن محیط گزینه مناسبی است.
  • برای اجرای یک دکوراسیون زیبا می توانید از موکت های طرح دار کمک بگیرید.
  • برای بزرگ جلوه دادن اتاق، موکت ساده و یکدست بهترین راه است.
  • این پوشش برای کف بادوام می باشد.
  • تمیز کردن آنها با جارو برقی به سهولت انجام می شود و زحمت دستمال کشیدن را ندارید.
  • کف پای خیلی ها به کفپوش هایی مانند پارکت و سرامیک حساس بوده و ترک بر می دارد، با موکت کردن دیگر این مشکل را ندارید.

نکاتی مهم در خرید موکت

اولین نکته ای که در زمان خرید باید مد نظر داشته باشید این است که بدانید موکت را برای چه مسیری می خواهید بخرید. چنانچه قصد دارید یک مسیری پر رفت و آمد را موکت کنید، از موکت های بادوام و ضخیم استفاده نمایید. مثلا مسیر پرترددی مانند راهرو نیازمند یک موکت محکم است و بکار بردن موکت های پرز بلند و نرم برای این مسیرها اشتباه بوده زیرا در مدت زمان کوتاه فرم خود را از دست می دهند و دیگر زیبایی روزهای اول را ندارند. یک راه برای تشخیص موکت مقاوم این است که پشت آن را بررسی نمایید، در صورت وجود گره های نزدیک به هم و فشردگی بافت از استحکام آن مطمئن شوید.

نکته دومی که در زمان خرید باید به آن توجه شود، نوع پرز موکت است. چنانچه فرزند خردسالی در خانه دارید و نمی خواهید درهنگام زمین خورد در خانه آسیب ببیند، حتما از موکت های پرز بلند استفاده کنید. اما همانطور که در مورد قبلی به آن هم اشاره کردیم برای مسیرهای پرتردد  نیازمند موکت پرز کوتاه هستید.

نکته دیگری که به آن باید دقت کرد، رنگ موکت است. اگر بنا به هر دلیلی نمی توانید زود به زود موکت ها را بشوید و یا در خانه های آپارتمانی به سر می برید که امکان شستشوی مکرر برایتان فراهم نیست، موکت های با رنگ خاص را انتخاب نمایید. چنانچه قصد دارید با خرید موکت در فضای خانه تغییرات خاص و متفاوتی ایجاد کنید می توانید از خدمات سایت لوکس دکور بهرمند شوید.