حقوق مدنی و سیاسی

به هر حال صرف نظر از استدلال های فوق باید خاطر نشان کرد که در این خصوص یک شاهد تاریخی در زمان پیامبر (ص)وجود دارد و آن زمانی بود که دختر حاتم طائی به دست لشگر اسلام افتاد و سپاهیان او را نیز با دیگر اسیران قبیله « طی » به اسیری گرفته و به نزد پیامبر (ص)آوردند و ایشان نیز فرمودند:
« دختر حاتم را در دخمه ای در مسجد که زنان حبس می باشند زندانی کنید »
دکتر « عطیه مصطفی» نیز در تایید این مطلب اشاره می کند که در زمان پیامبر اکرم (ص) زنان در محوطه محصور مسجد حبس می شد از این مطالب معلوم می شود که در زمان رسول خدا (ص) زندان وجود داشته است و نیز زندان زنان جدا از زندان مردان بوده است.
بنابراین با توجه به دلایل مذکور فوق است که فقها و دانشمندان اسلامی تاکید فراوانی بر تفکیک و اختصاص مکانی خاص به زنان، مردان و اطفال دارند، از جمله ابن عابدین فقیه حنفی در این باره می نویسد:
« برای جلوگیری از فتنه ، باید برای زنان ، زندان جداگانه ای قرار داده شود همانگونه که جدا کردن خردسالان از بزرگسالان ضرورت دارد »
شمس الدین سرخسی از علماء اهل سنت نیز معتقد است :
«لازم است که زندان زنان جداگانه و بدون وجود مردان باشد تا اینکه کار به فتنه نکشد»
از میان فقها معاصر نیز می توان به آیه اله منتظری و آیه اله محمد حسینی شیرازی اشاره نمود که صراحتاً بر ضرورت انجام چنین امری توصیه نموده اند.
یکی دیگر از تقسیم بندی هایی که فقهای اسلامی اهتمام فراوانی بدان ورزیده اند تقسیم بندی زندانیان با توجه به نوع دوم و سابقه بزهکاری آنها می باشد. زیرا این امر همواره مدنظر بوده است که افراد شرور و با سابقه می توانند در معاشرت با دیگران موجبات آلوده شدن آنها را نیز فراهم آورند. لذا همانگونه که جلوگیری از فساد و مخالفت با شیوع انحراف مورد تأیید فراوان اسلام می باشد. واضح است تفکیک زندانیان با توجه به جرم ارتکابی و میزان سابقه مجرمان بمنظور جلوگیری از آلوده شدن دیگران نه تنها از سوی شرع مقدس اسلام عنوان شده بلکه مورد تأکید نیز می باشد. در این باره به ذکر معدودی از اقوال دانشمندان در زیر اشاره می گردد :
در حاشیۀ ابن عابدین آمده است :
«زندان ها تقسیم می شوند به : زندانی که برای حبس بزهکاران را در نظر گرفته شده است و زندان ویژه دزدان و همچنین زندانی مخصوص دیگر جرائم»
و در جائی دیگر بطور ضمنی به تقسیم بندی زندانیان با توجه به نوع جرم اشاره می کند و می افزاید :
او را نمی بندند، مگر آنکه ترس از فرار او باشد بنابراین یا او را می بندند و یا او را به زندان دزدان انتقال می دهند.
در کتاب الحضاره اسلامیه نیز ضمن بیان اوضاع زندانهای قرن چهارم هجری به زندانهایی اشاره می کند که ویژه کسانی بودند به سبب بدهی زندانی شده بودند.
در مقابل این زندانها، زندان های «معونه» قرار داشت که ویژه بزهکاران و مرتکبین جنایات بود.

آیه اله منتظری در این باره می فرمایند :
«باید برای هر دسته و صنفی از زندانیان، جایگاه جداگانه و مخصوصی اختصاص یابد، تا به تبهکاری نیفتند . . . در غیر اینصورت زندانی که به انگیزه اصلاح افراد پدید آمده به عامل افساد آنها تبدیل می شود :
آیه اله حسینی شیرازی نیز در کتاب خود در ادامه همین حق از حقوق زندانی اضافه می نماید : «همچنین تفکیک مجرمین خطرناک از دیگر مجرمان و بلکه جدا نمودن آن دسته از زندانیانی که بعلت جنون و مانند آن موجب اذیت و آزار دیگر زندانیان می گردند لازم است.
بنابراین با توجه به توضیحات فوق روشن می شود که تفکیک زندانیان زن و مرد و اطفال از همدیگر و همچنین تقسیم بندی زندانیان با توجه به سابقه بزهکاری، نوع جرم و علت حبس، از جمله جدا کردن بزهکاران زندانی از دیگران، از نظر شرع مقدس اسلام و علماء اسلامی، نه تنها بعنوان یک امر بدیهی مورد قبول بود، بلکه تأکید فراوانی نسبت به آنها شده است.
علاوه بر آنچه که در بالا راجع به انواع تقسیم بندی زندانیان در فقه و حقوق اسلامی بیان شد نوع دیگری از تقسیم بندی زندانیان در حقوق اسلامی عنوان شده که بر مبنای « دین می باشد » اختلاف در عقاید و احکام زندانیان مسلمان و غیر مسلمان خصوصاً اعتقاد مسلمین به ناپاک بودن غیر مسلمان این احتمال را بوجود می آورد که در صورت جمع بودن زندانیان مسلمان و غیر مسلمان و کلاً زندانیانی با ادیان و مذاهب مختلف ( یک محل) اختلافات و درگیری های پیش آورده ، نظم زندان مختل شده لذابهتر است زندانیان مسلمان جدا از زندانیان غیر مسلمان نگهداری شوند.
برخی از محققین برای تفکیک این دو گروه از زندانیان به روایتی استناد کرده اند که امام صادق(ع) در مورد کسی که موی سر زنی را زائل نموده بود فرمودند « او باید در زندان مسلمان زندانی شود
بند 2- اسناد بین المللی
لزوم تفکیک و تقسیم بندی زندایان از جهات مختلف همواره در مقررات متعدد بین المللی مورد تاکید جدی و فراوان قرار گرفته است که از آن میان می توان به مجموع قواعد حداقل رفتار با زندانیان مصوب 1955 میثاق بین الملل حقوق مدنی و سیاسی منصوب 1966 و کنوانسیون بین المللی راجع به حقوق کودک مصوب 1989 سازمان ملل متحد اشاره نمود.
مطابق ماده 8 قواعد حداقل رفتار با زندانیان :« گروههای مختلف زندانیان باید در ساختمانهای جداگانه یا در بند های مجزا از یکدیگر بر حسب جنس سن – سابقه جزائی علل زندانی شدن و جهاتی که با ید تا حدی که ممکن است در زندانهای جداگانه زندانی شوند بنابراین :
الف) مردان و زنان باید تا حدی که ممکن است در زندانهای جداگانه زندانی شوند و اگر در یک زندانی مردان و زندان با هم پذیرفته می شوند قسمت مربوط به زنان باید بکلی مجزا باشد
ب) زندانیان بازداشتی باید از محکومین جدا باشند
ج) بزهکاران و محکومان حقوقی یا افرادی که به دلایل مدنی بازداشت شده اند نباید به زندانیان محکومین کیفری یک جا نگهداری شوند
د)زندانیان جوان باید از زندانیان دیگر مجزا شوند
علاوه بر این ، نظر به اهمیت تفکیک متهمین تحت قرار بازداشت موقت از محکومین و نیز اطفال بزهکار از زندانیان بزرگسال ، ماده 87 قواعد حداقل مجدداً با تاکید بر این موضوع مقرر می دارد:
متهمین بازداشتی باید از محکومین قطعی جدا بوده ، همچنین اطفال بزهکار نیز از زندانیان بزرگ مجزا شود و در کانونهای اصلاح و تربیت اطفال نگهداری شوند» در سایر مقررات بین المللی نیز می توان نظیر چنین تقسیم بندی را مشاهده نمود .
میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب سازمان ملل متحد در این باره مقرر می دارد:
متهمین جز در موارد استثنائی از محکومین جدا نگهداری خواهند شد و تابع نظام جداگانه ای متناسب با وضع اشخاص غیر محکوم خواهند بود همچنین علاوه بر تصریح بر جدایی صغار متهم از بزرگسالان مقرر شده کودکان بزهکار نیز که محکومیت قطعی پیدا کرده اند باید از بزرگسالان محکوم جدا بوده و تابع نظامی متناسب با سن و وضع قانونیشان باشند
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید. رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند


بند ج ماده 37 کنوانسیون بین الملل حقوق کودک نیز ضمن بیان اتخاذ رفتاری انسانی و توام با احترام با کودکان زندانی، خاطر نشان می کند کودکان زندانی خصوصاً باید از افراد بزرگ سال جدا شوند مگر این امر مغایر مصالح کودک باشد بنابراین مطابق آنچه ذکر شد طبقه بندی زندانیان به گروههای مختلف از اهمیت شایانی در اسناد و جامع بین الملل برخوردار بوده بطوری که ماده 67 قواعد حداقل رفتار و بازندانیان در مقام بیان اهداف چنین از خطیری مقرر می دارد « هدف از طبقه بندی زندانیان عبارتست از:
1- جدا ساختن مجرمین بد سابقه و خطرناک از سایر زندانیان
2- تقسیم زندانیان به دسته ها و گروههای مختلف جهت معالجه و مداوا و اصلاح و تربیت مجدد آنها» لذا« گروههای محکومین باید بر حسب امکانات زندان و به تناسب خصوصیاتی که هر گروه واجد آن است در مکانهای جداگانه نگهداری و با متد های اختصاصی تحت درمان و مداوا و یا اصلاح و تربیت مجدد قرار می گیرند.
نکته قابل توجه ای که در رابطه با تقسیم بندی زندانیان به طبقات مختلف و مجزا در مجموعه قواعد حداقل سازمان ملل متحد مشاهده میشود و از اهمیت شایانی برخوردار می باشد تقسیم بندی زندانیان بزهکار از سایر محکومین زندانی و بطور کلی زندانیان جزائی از غیر جزائی میباشد.
به موجب ماده 96 قواعد مذکور:
در کشورهایی که بموجب قوانین موضوعه، اشخاص بزهکار زندانی می شوند یا بحکم دادگاه برای امور غیر جزایی اشخاص را بازداشت می کنند باید اینگونه افراد را تحت رژیم ساده تری از لحاظ مواظبت و مراقبت قرار داده و وسایل معالجه و مداوای آنان در صورت لزوم فراهم گردد. در صورتیکه اینگونه زندانیان حقوقی علاقمند بکار در زندان باشند باید تمام دستمزد آنان به خودشان پرداخت شود»
بند 3- حقوق ایران
یکی دیگر از حقوقی که در مقررات موضوعه ایران برای زندانیان پیش بینی شده است تفکیک و طبقه بندی زندانیان می باشد . همانگونه که قبلاً اشاره شد در حقوق اسلامی و منابع بین المللی درباره لزوم طبقه بندی زندانیان بمنظور دستیابی به مهمترین هدف مجازات زندان که همان اصلاح و تربیت مجدد زندانی و باز گرداندن وی به اجتماعی می باشد
توصیه های فراوانی صورت گرفته است لذادر جهت نیل به این مقصود است که آ. س . ز سال 84 در ماده 47 مقرر نموده :
« در هر زندان قسمتی به نام تشخیص به منظور شناخت شخصیت زندانیان و طبقه بندی آنها و استفاده از خدمات کارشناسان متخصص تشکیل می گردد…»
محکومان حداکثر به مدت 2 ماده در قسمت پذیرش و تشخیص تحت آزمایشهای مختلف پزشکی، روانپزشکی ، آزمونهای روانشناسی و شناخت شخصیت و استعداد قرار گرفته و میزان سلامت جسمی و روانی، معلومات و اطلاعات مذهبی و علمی و فنی آنان از جهت شناخت شخصیت ، بررسی و تعیین می گردد . مددکاران اجتماعی طبق موازین اسلامی در خصوص سوابق زندگی تحقیقات لازم بعمل آورده و گزارش کاملی از گذشته محکوم از بدو دوران طفولیت تا زمان تنظیم گزارش در محیطهای مختلف خانوادگی، تحصیلی، محلی، حرفه ای و غیره را با اظهار نظر خود تهیه می نمایند . در انقضاء مدت اقامت زندانی در قسمت پذیرش و تشخیص ، کلیه گزارش های متخصصین در پرونده او متمرکز می شود تا در شورای طبقه بندی مطرح شود .
شورای طبقه بندی که متشکل از رئیس زندان – معاون قضایی- معاون فرهنگی- معاون انتظامی و یک نفر متخصص علوم جرم شناسی می باشد هفته ای یکبار تشکیل شده ، در مورد تعیین و تقسیم محل زندانی و موارد دیگربا اکثریت آراء اتخاذ تصمیم می نمایند. بدین ترتیب زندانیان حسب سابقه ، سن ، جنسیت ، نوع جرم ، مدت مجازات، وضع جسمانی و روانی و چگونگی شخصیت و استعداد طبق تشخیص شورای طبقه بندی به یکی از قسمتهای زندان یا موسسات تامینی اعزام گردند ذیلاً به طور مشروح به این موارد پرداخته می شود
1- طبقه بندی از لحاظ جنسیت
نخستین طبقه بندی زندانیان تفکیک آنان از لحاظ جنسیت یعنی جدایی زنان از مردان و دختران از پسران می باشد آ. س ز مصوب سال 72 نیز به این مهم در تبصره یک ماده 77 اشاره نموده است در این باره آمده است :
زنان بطور کلی – بطور جداگانه نگهداری می شوند
در مورد اطفال بزهکار نیز همین تفکیک رعایت شده است طبق ماده 23 قانون مربوط به تشکیل دادگاه اطفال بزهکار مصوب 1338 « کانون اصلاح و تربیت شامل سه قسمت خواهد بود: الف: قسمت نگهداری موقت دوم قسمت اصلاح و تربیت سوم : زندان …… و در هر قسمت محل نگهداری دختران از محل پسران مجزا خواهد بود »
ماده 2 آئین نامه اجرایی سازمان کانون اصلاح و تربیت مصوب 1347 نیز بهمین ترتیب به جدایی قسمت نگهداری دختران از پسران تصریح نموده است
2- طبقه بندی از لحاظ سن
1-2- جوانان و بزرگسالان
در جمهوری اسلامی ایران برای تفکیک اطفال از بزرگسالان در سال 1345 کانون اصلاح و تربیت در تهران شروع بکار کرد . در مرکز مذکور اطفال بزهکار برای آموزش علمی ، حرفه ای – تربیت و تهذیب اخلاف نگهداری می شوند
در حال حاضر برای نگهداری متهمان و محکومان کمتر از 18 سال در شهرهایی که کانون اصلاح و تربیت وجود دارد از کانونهای مذکور استفاده می شود لیکن در شهرهایی که کانون های اصلاح و تربیت تاسیس نشده است از محلهای جداگانه بعنوان دار التادیب استفاده می گردد.
البته لازم به ذکر است که تعیین سن 20 سال برای تفکیک جوانان از بزرگسالان به هیچ وجه جوابگوی ضرورت تفکیک این دو طبقه نیست . زیرا جوانان بالای این سن نیز در کنار بزرگسالان ، در معرض انواع انحراف و خطرها قرار دارند. لذا بنظر می رسد بهتر باشد که این سن از 18 تا 26 سالگی در نظر گرفته شود. 2-2- سالمندان
محکومین سالمند و پیر بعلت وضع جسمی و روانی قادر به اجرای روشهای اصلاحی و تربیتی نیستند و عواطف انسانی و حس نوع دوستی نیز ایجاب می کند که آنان از سایر محکومین تفکیک و در زندانهای خاص نگهداری و روش درمانی در مورد آنها اجرا شود
در ایران ، سالمندان نیز با دیگر زندانیان در یک جا و تحت یک سیستم نگهداری می شوند . تنها امتیازی که مقنن برای آنها در نظر گرفته این است در افراد سالخورده با صدور گواهی معذوریت از طرف پزشک زندان و تایید آن توسط مسئول بهداری برای مدتی که در گواهی تصریح می گردد از اجرای برنامه های روزانه معاف خواهند بود
3-تفکیک متهمین از محکومین
از یک طرف نگرانی از آینده و سلب آزادی و ورود به محیطی جدید و اغلب نا آشنا متهم را دچار بی صبری و اضطراب خواهد کرد و احتمال درگیری وی به دیگران را بالا خواهد برد و از طرف دیگر خطر آلودگی متهمین بر اخلاق و افکار مجرمین ساکن زندانها بر کسی پوشیده نیست با توجه به این مسائل، جدایی متهمین از محکومان ، امری ضروری بنظر می آید بر همین اساس در ماده 4 ا س ز سال 84 آمده است « بازداشتگاهها محل نگهداری متهمانی است که تحت تعقیب بوده و طبق حکم غیر قطعی یا قرار کتبی مقامات صلاحیتدار از قضایی تا اتخاذ تصمیم نهایی در آنجا بازداشت می باشند
سپس در ادامه می افزاید: متهمین در صورت امکان شبها بصورت انفرادی نگهداری می شوند مگر اینکه در قرار مقام قضایی خلاف آن تصریح شده باشد
4- طبقه بندی از لحاظ وضع سلامتی
1-4- تفکیک بیماران روانی و مسلولین
رعایت بهداشت در زندان ها برای حفظ سلامتی زندانیان و مداوای بیماران یکی از وظایف مهم مسئولین زندانهاست . بدون جسم و روان سالم نمی توان برنامه های اصلاحی و تربیتی را اجراء نموده و انضباط را در زندان ها و باز داشتگاهها برقرار کرد از طرفی حفظ سلامتی و آرامش نیز حق زندانیان است . برای تحقیق این امر ، مقنن جدا سازی دو گروه مسلولین و بیماران روانی را از سایرین پیش بینی نموده است ماده 116 آ. س. ز در این خصوص مقرر می دارد :
« زندانیان مبتلا به بیماریهای روانی و مسلولین باید در بخشهای مربوط به بیماریهای روانی و آسایشگاه مسلولین بستری و مجزا از دیگران نگهداری و معالجه شوند و در صورتی که مجرم مجنون و مختل المشاعر باشد طبق ماده 41 آ. س. ز سال 84 به تیمارستان فرستاده می شود .
در همین راستا روانپزشک و در غیاب او پزشک زندان موظف است با همکاری روانشناس تربیتی زندان نسبت به بستری کردن بیماران روانی و معالجه آنان اقدام نموده و صورتیکه عارضه بیماری آنان منجر به جنون یا اختلال مشاعر تشخیص داده شود مراتب را در اسرع وقت از طریق واحد مربوطه به پزشکی قانونی جهت اعلام نظر پزشکی و اطلاع مقامات قضائی گزارش نموده ، برای انتقال و معالجه آنان در یک موسسه درمانی و تامینی تدابیر شایسته قانونی اتخاذ نماید
2-4- تفکیک معتادین به مواد مخدر و الکل از سایر محکومین :
زندانیان معتاد به مواد مخدرو الکل بایستی از سایر زندانیان مخصوصاً محکومین به جرم قاچاق مواد مخدر تفکیک، در زندان و یا در قسمتی از زندان و یا موسسات درمانی بطور کاملاً مجزا از سایر محکومین نگهداری و تحت درمان قرار گیرند و پس از مداوا روشهای اصلاحی و تربیتی در مورد آنان اجرا]]>