مقالات و پایان نامه های سری سیزدهم

بنچ مارکینگ فرایند کلیدی شرکتهای داروسازی

 
یک فرآیند بنیان نهاده شده به منظور جستجوی مداوم بهترین روشها، رویه ها و فرآیند و گزینش یا اصلاح ترکیب های مناسب این روشها و رویه ها و اجرای آنها برای بهترینِ بهترین ها بودن، می باشد.(کیمیا گری،۵:۱۳۷۸)
یک فرآیند مداوم اندازه گیری و مقایسه کالاها، خدمات و روشها در مقابل سرسخت ترین شرکتهای رقیب یا شرکت هایی که در آن صنعت به عنوان پیشرو مطرح هستند، می باشند.
یادگیری این موضوع است که شرکت های پیشرو چگونه به سطوح عملکرد خود دست یافته و سپس به اصلاح خود به نحوی که مناسب سازمان شما باشند، پرداخته است.(اسپندولین[۳۰]، ۱۹۹۲ : ۵۸)
۲-۴ نقاط اشتراک تعاریف بنچ مارکینگ
از نقاط اشتراک تعاریف بنچ مارکینگ تحت عنوان اجزاء یا عناصر بنچ مارکینگ نام برده می شود که عبارتند از :
الف وجود کمبودها و نقاط ضعف ادراک شده در فرد یا سازمان . در واقع ، تا فرد یا سازمان احساس نیاز نکنند ، برای استفاده از بنچ مارکینگ دست به اقدام نمی زند .این احساس نیاز در واقع همان وجود کمبودها و نقاط ضعف در فرد یا سازمان است .
ب وجود فرد یا سازمانی (افراد یا سازمانهایی )که در زمینه کمبودها و نقاط ضعف ادراک شده دارای شیوه های عمل عالی باشند . این افراد و سازمانها باید شناسایی و مشخص شوند .
پمقایسه بین شیوه های عمل خویش با شیوه های عمل افراد یا سازمان هایی که در صنعت مورد نظر پیشرو می باشند .
ت توانایی یادگیری از افراد یا سازمان های پیشرو برای رفع کمبودها و نقاط ضعف .این جزء از بنچ مارکینگ بر یادگیری از دیگر افراد و سازمان ها تأکید دارد .
ث بنچ مارکینگ یک فرآیند است که تکرار پذیر بوده و در تکرارهای بعدی می توان از نتایج حاصله از تکرارهای قبلی استفاده کرد .
ج بنچ مارکینگ یک ابزار و تکنیک است نه یک هدف.از بنچ مارکینگ به عنوان یک ابزار استفاده می شود تا از قابلیتها و توانایی های دیگر افراد و سازمانها یاد بگیریم و برای رفع مسائل و مشکلات خویش یا سازمان خویش اقدام کنیم . بنابراین بنچ مارکینگ ابزاری است برای ارتقاء عملکرد از طریق یادگیری از بهترین شیوه های عمل دیگر افراد و سازمانها و درک و شناسایی فرآیندها و شیوه هایی که بتوان به این بهترین شیوه های عمل دست یافت. (لئونارد[۳۱]،۱۱:۲۰۰۰)
۲-۵ ضرورت و اهمیت بنچ مارکینگ
در کشورهایی که دارای سیستم متمرکز برنامه ریزی می باشند و اکثر صنایع و کارخانه ها در این کشورها دولتی می باشند و یا در کشورهایی که به تازگی به خصوصی سازی روی آورده اند (مثل کشور ایران) ، بنچ مارکینگ کاربرد زیادی دارد . در اینگونه کشورها ، خصوصی سازی وضعیتی را به وجود می آورد که مدیریت شرکتها که پیش از این دولتی بوده اند پیش از این هرگز با آن مواجه نشده است . حتی می توان گفت که بروز چنین وضعیتی اصلاً به فکر مدیریت نرسیده است.پس از خصوصی سازی ، مدیران شرکتهایی که خصوصی شده اند در معرض عملکرد عالی و بهترین شیوه عمل در سازمان های مطرح در سطح جهانی قرار می گیرند. در اینجاست که با چالش جدیدی روبرو می شوند . چالشی که آنها را وادار می کند (هیچ حق انتخابی برای آنها باقی نمی گذارد ) تا عملکرد شرکتها و توان رقابتی سازمانهایشان را در عرصه نوین اقتصاد بازار بهبود بخشند. این مدیران می‌پندارند که بدون دستورالعملها با قوانین و مقررات صریح و روشن می توانند به ابتکار و نوآوری دست یابند ، این ابتکار و نوآوری در شرایط کاملاً جدید و متفاوت که با مسئولیت بیش از پیش سنگینی می کند لازم و ضروری است و حتی می توان گفت که اجباری است . شرایط جدید نیاز به شیوه های مدیریتی جدید دارد. باید به آموختن شیوه های مدیریتی جدید که با شیوه مدیریت قبلی که شیوه فرمان دادن و کنترل کردن بود متفاوت است ، توجه شود . اکثریت قریب به اتفاق مدیران شرکتهای خصوصی شده فاقد مهارتهای مدیریتی نوین مورد نیاز و فاقد درک درست و صحیح از مفاهیم نوین مدیریتی بوده و هستند . با وجود این که انتشار دانش نو و جدید خیلی پیش از این شروع شده است، ولی تجربه شخصی خیلی کمی راجع به استقرار و کاربرد این مفاهیم ، مهارتها ، ابزار و تکنیکهای نوین مدیریتی وجود دارد ، کتابهای زیادی در زمینه مدیریت و کسب و کار منتشر می شود و دوره های متعددی در این زمینه برگزار می شود ، ولی همگی فاقد کیفیت لازم می باشند .(بوگان[۳۲]، انگلیش[۳۳]، ۱۹۹۸ :۴۸۵)
حال این سوال مطرح می شود که چرا زمانی تجربیات و یافته های دیگران را “فرمول جادویی” می‌نامند و زمانی آنها را بی اعتبار می خوانند ؟ پاسخ این است که یا از دانش بی اطلاعند یا از عمل . باید دانش را با عمل ترکیب کرد تا به نتیجه دلخواه رسید. در اینجاست که بنچ مارکینگ مطرح می شود. یعنی مشاهده تجربیات و یافته و اندوخته های دیگران در عمل . اینجاست که بنچ مارکینگ به مدد می آید تا از افراط و تفریط (فرمول جادویی خواندن و بی اعتبار کردن) در مورد دانش جلوگیری بعمل آید. علاوه بر موضوع خصوصی سازی که ضرورت و اهمیت بنچ مارکینگ را نشان می دهد ، موضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که محیط متلاطم و به سرعت در حال تغییر کسب و کار ، مدیران و پژوهشگران را به تکاپو انداخته است تا به ابداع شیوه های جدید بپردازند تا سازمانها را در پیش بینی حوادث و تغییرات احتمالی آینده حیات سازمان و انطباق بهتر و مداوم با محیط یاری دهند . در این زمینه یادگیری سازمانی مفهومی که باعث ارتقاء دائمی توان انطباق سازمانها با محیط و پیشرفت آن ها می شود فکر و ذهن مدیران و اندیشمندان مدیریتی را به خود مشغول کرده است.این مدیران و پژوهشگران به دنبال این هستند که در دنیای متلاطم کسب و کار، حیات سازمانها را از طریق بالا بردن توان یادگیری آن ها تضمین کنند ، اما باید به یاد داشته باشیم که بالا بردن توان یادگیری سازمانی وظیفه ای ساده نیست. (واتسون[۳۴]،۱۹۹۲: ۵۷۷-۵۷۵)
در نهایت می توان اشاره نمود که بنچ مارکینگ هم یک نگرش و تفکر زیربنایی است و هم یک ضرورت که این ضرورت به طور خلاصه ناشی می‏شود از :
رقابت جهانی و وجود شرایط رقابتی در بازار کار .
پیشرفتهای سریع و قابل‌توجه در علم و تکنولوژی .
پیشرفتهای سریع در تکنولوژی اطلاعات .
پیشرفتهای قابل توجه و دایم دانش مدیریت .
ضرورت رعایت استانداردهای کیفیت و تکامل طبیعی مدیریت کیفیت فراگیر[۳۵]
دلیل اصلی توجه به بنچ مارکینگ استفاده از آن بعنوان کاتالیزوری (تسریع کننده ) برای تغییر و افزایش کارایی ، افزایش رضایت مشتری ، بهبود سوددهی و بالا بردن درک و فهم می باشد .در ژاپن بنچ مارکینگ به نحوی در فرهنگ مردم رسوخ نموده که مفهوم در یک کلمه خلاصه نمی گردد. دایتروسو[۳۶] به معنای تلاش برای رسیدن به بهترین نتیجه در هر کاری که انجام می دهید و شاکو[۳۷] به معنای به مأموریت فرستادن افراد به مناطقی خارج از سازمان جهت یادگیری وباز آوردن دانش جدید ، خلاصه ی قواعد بنچ مارکینگ در ژاپن می باشد.بنابراین شرکتها به دلایل مختلف بنچ مارک می شوند ، شرکتی به دلیل آنکه می خواهد به قابلیت رقابت در سطح جهانی نایل شود یا چون می خواهد در اقتصاد جهانی کامیاب شود و یا آرزو دارد که زنده بماند . مطالعه ای که اخیراً انجام گرفته نشان داده که ۵۰ درصد از ۶۰۰ شرکت انتخاب شده از بین ۲۰ کشور جهان مدعی به کارگیری تکنیک بنچ مارکینگ بوده‌اند. (کارپنیت[۳۸]، ۷۶:۲۰۰۲)
۲-۶ زمینه های بکارگیری بنچ مارکینگ
بنچ مارکینگ جزو آن دسته از ابزارهای بهبود است که از قابلیت انعطاف بسیار بالایی برخوردار است، و در چارچوب استراتژی های مختلف بهبود دفعی و پیوسته قابل استفاده است. از این ابزار می توان در زمینه های متنوعی چون موارد زیر بهره جست.
بهبود فرآیندهای کلیدی
شناسایی و حذف زمینه های عدم رضایت مشتری
شناسایی و استفاده از تکنولوژی های سریعاً در حال تغییر
شناسایی و حذف زمینه های عدم رضایت کارکنان
اصلاح فرآیندهایی که هزینه ها و سربارشان از ارزش آنها بیشتر است.(آفاقی،۹۴:۱۳۸۰)
۲-۷ موانع بنچ مارکینگ
کارایی بنچ مارکینگ بستگی به توجه کافی در انتخاب صحیح فعالیتی دارد که باید بنچ مارک شود. شرکتها اغلب بیش از آنکه بر اموری متمرکز شوند که واقعاً مهم می باشند ، چیزهایی را بنچ مارک می‌کنند که قادر به انجام آن هستند. یافتن شریک مطالعاتی مناسب که مشخصات مطالبه شده را برآورده نماید، دشوارترین وظیفه ی بنچ مارکینگ می باشد . در بنچ مارکینگ داخلی عمدتاً مشکلات زیر وجود دارد :
توالی فرآیندها مکتوب نگردیده است .
توالی فرآیندها قابل مقایسه نمی باشند.
تا سال ۱۹۹۰ اکثر شرکتهای بزرگ آمریکایی برخی از اشکال بنچ مارکینگ را اجرا نمودند . مطالعه سال ۱۹۹۲ آمریکا نشان داد که ۹۵ درصد از شرکتها پذیرفتند که نمی دانند چگونه باید بنچ مارکینگ را انجام دهند . برخی از مهمترین موانع انجام موفقیت آمیز بنچ مارکینگ عبارتند از:
ترس از دوباره کاری
ترس از دست دادن مزیت های رقابتی به دلیل تسهیم اطلاعات
غرور نسبت به سهولت فرآیند بنچ مارکینگ و احساس عدم نیاز به رویکردی نظام مند.
بنچ مارکینگ چیزهایی که به سادگی قابل بنچ مارکینگ هستند ولی فاقد اهمیت اند.
صرف نظر کردن از فاز برنامه ریزی در فرآیند بنچ مارکینگ، که موجب تبدیل شدن آن به یک بازدید تفریحی و آشنایی کلی می گردد.(داتاکومار[۳۹]، جاگادش[۴۰]، ۱۲۱:۲۰۰۳)

برای دانلود متن کامل این فایل به سایت torsa.ir مراجعه نمایید.

You may also like...