این میوه از ابتلا به سرطان ریه پیشگیری می کند | رژیم غذایی

این میوه از دچار شدن به سرطان ریه پیشگیری می کنه

این میوه از دچار شدن به سرطان ریه پیشگیری می کنه

گریپ فروت، میوه ایه که جزو مرکبات هستش و شامل شکلای جور واجور ویتامین و املاحه. تقریبا یه گریپ فروت متوسط، یک و نیم گرم فیبر و ۴۰ تا ۵۰ کالری انرژی داره و اگه می خواین در فصل سرما از دچار شدن به سرماخوردگی جلوگیری کنین بهتره این میوه رو در برنامه غذایی تون بذارین.

دکتر پیام فرح بخش، دکتر و متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری »سلامانه» با بیان اینکه گریپ فروت از منابع خوب ویتامین C هستش، گفت: «به دلیل وجود این ویتامین، این میوه دارای بهترین آنتی اکسیدان است و مصرف اون باعث جلوگیری از دچار شدن به سرماخوردگی و هم اینکه بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن می شه.»

ایشون در ادامه اضافه کرد: »گریپ فروت هم اینکه شامل ویتامین A (که جز آنتی اکسیدان هاست) و کارتنوئید (پیش سازه های ویتامین A) است و شکلای جور واجور ویتامین B1، B2، B3، B5، و B6 و اسیدفولیک و هم اینکه املاح روی، کلسیم، منیزیم، منگنز، مس و پتاسیم در اون پیدا میشه.»

این عضو هیات علمی دانشگاه هم اینکه توضیح داد که وجود آنتی اکسیدانای زیاد در این میوه از جمله لیکوپن (رگهای قرمز یا صورتی رنگ موجود در گریپ فروت) و فلانویید در جلوگیری از دچار شدن به سرطان موثره. لیکوپن در پیشگیری از دچار شدن به سرطان به خصوص سرطان پروستات و فلانویید جلوگیری از بروز سرطان ریه و روده بزرگ کمک زیادی می کنه.

فرح بخش هم اینکه اعلام کرد گریپ فروت دارای مقدار زیادی پکتینه و به دلیل اینکه باعث کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب و پایین اومدن تری گلیسرید می شه، در کاهش تصلب شرایین کمک کننده س و از بروز بیمارهای قلبی-عروقی مانع می شه.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در آخر با اخطار اینکه با وجود همه خواص در این میوه مصرف اون ممکنه باعث تداخلات دارویی در بعضی بیماران شه، گفت: «گریپ فروت شامل ترکیبی به نام فورانوکومارینه که این ماده باعث می شه تجزیه و تخریب بعضی از داروها در بدن تحت تاثیر قرار بگیره. معمولا با خوردن این میوه، اثر این ماده در بدن حدود ۷۲ ساعت یا ۳ روز باقی می مونه پس باید در طول درمان از مصرف این میوه با داروهایی که تداخل داره، دوری شه.»


منبع :

سلامانه

.

منبع : salamatdigital.com