این میزان خواب در طول شبانه روز برای شما مناسب است | بیماری

: این اندازه خواب در بیست و چاری واسه شما مناسبه

: داشتن خواب خوب و مناسب یکی از ملزومات اصلی سلامتیه. داشتن خواب راحت می تونه دلیل دو برابر شدن انرژی شما در طول روز شه. زمان خواب تاثیر بسیار زیادی در کیفیت خواب داره؛ شما باید بدونین که بسته به اندازه فعالیت و نوع فعالیت خود چقدر خواب در بیست و چاری واسه شما مناسبه. با دکتر سلام همراه باشین.

حوادث جاده ای در ایران آمار بالایی داره و بیشتر این حوادث در نیمه دوم خواب شبونه (ساعت 4 تا 6) اتفاق می افته که رانندگان خواب آلوده هستن؛ این درحالیه که به گفته کارشناسان علوم اعصاب شناختی و روانپزشکان افراد باید بین 6 تا 8 ساعت خواب شبونه دارا باشن.

براساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هرساله 16 هزار مورد مرگ در اثر حوادث جاده ای در ایران اتفاق می افته که همراه با اون 200 هزار نفر هم زخمی می شن و هزینه های سنگین مالی و روانی بر افراد، خونواده ها و نظام سلامت کشور تحمیل می کنه.

این درحالیه که با داشتن یه خواب کامل شبونه میشه از بروز خیلی از این حوادث که عامل اصلی اون خواب آلودگی و مشکلات خواب رانندگانه، پیشگیری و به دنبال اون از صرف خیلی از هزینه ها جلوگیری کرد.

دکتر محمد قدیری روانپزشک در این مورد گفت: با در نظر گرفتن اینکه کشور ما بسیار حادثه خیز در سوانح رانندگیه، علل و عوامل بروز این حوادث بررسی شده و نتیجه این بررسیا نشون میده که یکی از این عوامل بسیار مهم، بحث خواب آلودگیای روزانه رانندگانه.

ایشون اضافه کرد: مشکلات خواب یکی از عوامل مهم ایجاد حوادث در تموم دنیا هستش مثلا در حادثه چرنوبیل و انفجار گذشته در کارخانه مواد شیمیایی در هند عامل اصلی خواب آلودگی بعضی عوامل مطرح شده.

قدیری اعلام کرد: تحقیقات تلاش می کنن که مدت طول خواب طی قرن گذشته حدود یه ساعت کم شده. از زمان صنعتی شدن جوامع، افراد کمتر می خوابن و مدت زمان خواب آدما هم کمتر شده.

: در گذشته یک تا دو ساعت بعد از تاریک شدن هوا آدما به خواب می رفتن و با روشن شدن هوا از خواب بیدار می شدن اما این نگاه امروزه تغییر پیدا کرده.

قدیری اعلام کرد: بیشترین سوانح در نیمه دوم خواب یعنی در ساعات بین 4 تا 7 اتفاق می افته و این موضوع به این دلیله که فرد خواب کامل نداشته و ساعاتی رو که باید به خوابیدن اختصاص می داده، بیدار بوده.

ایشون با تاکید بر اینکه باید در این مورد آموزشای لازم ارائه شه، اضافه کرد: باید آموزش داده شه که افراد واسه حفظ سلامتی و هوشیاری خود به چند ساعت خواب نیاز دارن و چه ساعاتی رو در بیست و چاری باید بخوابن.

قدیری با بیان اینکه همه آدما مخصوصا کودکان باید حدود 8 تا 9 ساعت خواب شبونه دارا باشن، ادامه داد: لازمه به رانندگان آموزش داده شه که خواب کافی دارا باشن و نیروی انتظامی هم باید در ساعات 4 تا 7 که بالاترین درجه بروز حوادث جاده ایه، دخالت و دقت بیشتری دارا باشن.

ایشون به خواب میان روز اشاره کرد و گفت: اگه افراد بتونن بین ساعت 14 تا 16 نیم تا یه ساعت بخوابن، بازتوانی خوبی از دید شناختی پیدا می کنن و هوشیاری بیشتری در ساعات باقی مونده روز دارن.

قدیری اعلام کرد: مشکلات خواب شبونه یکی از دلایل افت تحصیلی دانش آموزان هم هستش؛ این موضوع باعث می شه دانش آموزان به دلیل کم خوابی، صبحا با خواب آلودگی سرکلاس درس حاضر شن و همین موضوع بر رشد تحصیلی اونا تاثیر میذاره.

ایشون پیشنهاد کرد که افراد ساعات خواب خود رو تغییر ندن و الگوی ثابتی واسه خواب دارا باشن؛ مثلا بین ساعات 22 تا 24 بخوابن و حدود 6 تا 8 ساعت خواب شبونه دارا باشن تا بتونن از بازتوانی و هوشیاری خوبی در طول روز بهره مند باشن.

قدیری گفت: در واقع هر فرد باید یه برنامه براساس ساعات روز، واسه خواب و امور زندگی خود داشته باشه چون با رعایت این برنامه، مغز به این الگو عادت می کنه و خود به خود در ساعت مشخصی به خواب رفته و بیدار می شه.

منبع: ایرنا

.

منبع : hidoctor.ir

Related articles

این مواد غذایی سرتان را درد می‌آورد | تغذیه سالم

این مواد غذایی سرتون رو درد می آورد میگرن یعنی سردرد شدید، یعنی تیر کشیدن شقیقه ها، یعنی حالت تهوع و کلی مشکلات دیگه.   مطمئنا اگه دچار این مشکل باشین هر چند وقت یه بار زندگی براتون سخت می شه و دنبال راهی واسه خلاص شدن از اون هستن. باید بدونین که بعضی از […]

Learn More

این مواد غذایی می توانند به باز شدن رگ ها کمک کنند | طب ایرانی

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی این مواد غذایی می تونن به باز شدن رگا کمک کنن خوراکیایی که رگای قلب رو باز می کنن   درزمان زمان، به دلیل انتخاب غذاهای ناسالم و روش نادرست زندگی، ممکنه رگا و شریانای قلب بسته شده و این موضوع به بیماریای جدی قلبی و فشارخون بالا منجرخواهد […]

Learn More

این مواد غذایی را بین افطار تا سحرتان حتما بخورید | تغذیه سالم

خوراکیایی که در ماه رمضان شما رو سیر نگه می داره. اینکه شما در ماه رمضان فاصله بین افطار و سحر چه چیزایی رو میل می کنین در سیر نگه داشتن تون در ماه رمضان بسیار موثره. مغزها : مغزهایی مانند پسته، بادام، گردو و … پر از انرژی بسیار زیادی هستن و شما رو […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *