این موقع موهایتان را رنگ نکنید | بیماری

این موقع موهاتون رو رنگ نکنین

پزشکان اخطار میدن پس از مریضیایی که مخصوصا همراه با تب هستن، از دستکاری موها مانند صاف کردن ، رنگ کردن، مش و یا فر کردن موها جدا دوری کنین.

 

پزشکان اخطار میدن پس از مریضیایی که مخصوصا همراه با تب هستن، از دستکاری موها مانند صاف کردن ، رنگ کردن، مش و یا فر کردن موها جدا دوری کنین.

 

جالبه بدونین در زمان مریضی، بیشتر افراد دچار یه جور ریزش موی موقتی می شن و اون به دلیل چگونگی کارکرد "سیستم ایمنی بدن" است که واسه مقابله با میکروبا و ویروسا، انرژی و مواد غذایی رو به گلبولای سفید و اعضای درگیر در مریضی اختصاص میده و به دلیل کم شدن اندازه مواد مغذی در موها، یه جور ریزش موی موقتی در افراد اتفاق می افته.

 

درجه گرما بالای بدن می تونه اثرات داغون کننده کوتاه یه مدت بر موهای سر به جای بزاره و باعث سست شدن ریشه موها شه.

 

پزشکان پیشنهاد می کنن خانوما واسه انجام تغییرات در موهای خود، بعد از دوران نقاهت و برطرف شدن مشکل ریزش موی مقطعی به انجام کارایی مانند رنگ کردن و … بپردازند تا ریشه مو استواری و قدرت خود رو به دست بیاره.

 

پزشکان حتی پیشنهاد می کنن موقع تب ادما از شونِه کردن زیاد موهای خود بپرهیزند، چون فشار زیادی به ریشه موهای سست شده وارد می کنه.

 

در عین حال موقع مریضی و تب به دلیل ازدیاد تعریق، موها بیشتر چرب می شن که این دلیل هم می تونه باعث ریزش مو شه. پس توجه به تمیز نگه داشتن موها در بین مریضی خیلی با اهمیته.

از مخلوط کردن دو نوع رنگ مو دوری کنین؛ چون که با این کار ممکنه عکس العمل شیمیایی اتفاق بیفته و ماده خطرناک تازه ای بوجود آید

رابطه استفاده زیاد از رنگ مو با سرطان

تحقیقات نشون داده استفاده بیشتر از 9 بار در سال از رنگ مو، خطر دچار شدن به سرطان خون از نوع لنفوم رو زیاد می کنه.

 

سرطان لنفوم در سیستم لنفاوی بدن اتفاق می افته. سیستم لنفاوی شبکه ای از رگ هاست که بخشی از سیستم دفاعی بدن رو تشکیل میده و سلولای ضدعفونت به نام لنفوسیت رو جابجا و سلولای مرده رو از بافتا تخلیه می کنه.

 

هم اینکه اگه رنگ کردن مو زیاد انجام شه، احتمال بروز سرطان مثانه رو زیاد می کنه.

 

رنگ کردن مو در دوران بارداری ممنوع

از اونجایی که تحقیقات در این مورد هنوز تکمیل نشده، نمیشه ادعا کرد که صددرصد رنگ مو تاثیر مضری روی جنین داره. اما همونجوریکه می دونین پوست کف سر می تونه مقداری از مواد شیمیایی موجود در رنگ رو جذب کرده و وارد جریان خون کنه و از اونجایی که سه ماهه اول بارداری، زمان تشکیل جنین بوده و جنین در این زمان بسیار حساس و آسیب پذیره، پس به زنان باردار پیشنهاد می شه تا آخر دوران بارداری از رنگای شیمیایی استفاده نکنن، خصوصا در سه ماهه اول بارداری.

 

این رنگا می تونن باعث سقط جنین شن، پس به کار گیری اون در دوران بارداری اصلا پیشنهاد نمی شه.

بقیه مشکلات رنگ مو

استفاده تکراری یا نادرست از رنگ موها، باعث آسیب موها و بروز موخوره می شه.

 

خشک و زبر شدن و شکنندگی موها هم از آسیب هاییه که در اثر از بین رفتن چربی مو به وجود میاد.

 

استفاده تکراری از رنگ مو دلیل ایجاد حساسیتای پوستی، شوره سر، خارش و حتی قرمزی پوست سر می شه.

 

اگه مواد شیمیایی موجود در رنگ قوی باشه و فرد نسبت به این مواد حساسیت داشته باشه، ممکنه سوختگی در سر ایجاد شه که اثرات اون حتی می تونه تا آخر عمر بمونه.

 

بعضی وقتا رنگ کردن مو دلیل ایجاد آلرژی می شه که خارش و قرمزی پوست سر از اون جمله ان و در مواردی با سوزش هم همراه س و بعضی وقتا حتی منتهی به ورم می شه.

 

پیشنهادای خاص واسه کاهش خطر

– هیچوقت رنگ مو رو بیشتر از زمان تعیین شده، روی موهای خود نگه ندارین.

 

– بعد از طی مدت مقرر، حتما پوست سرتون رو به طور کامل با آب بشورید.

 

– هنگام به کار گیری رنگ مو، از دستکش استفاده کنین.

 

– دستورالعمل روی بسته بندی رنگ مو رو به دقت رعایت کنین.

 

– از مخلوط کردن دو نوع رنگ مو دوری کنین؛ چون که با این کار ممکنه عکس العمل شیمیایی اتفاق بیفته و ماده خطرناک تازه ای بوجود آید.

 

– قبل از هر بار به کار گیری یه نوع رنگ مو، حتما کمی از اونو روی پوست دست تون امتحان کنین و در صورت نبود بروز عکس العمل حساسیتی مانند قرمزی و تحریک، اونو روی موها به کار ببرین.

 

– ابروها و مژهای خود رو با رنگ موهای شیمیایی رنگ نکنین.

 

– تلاش کنین رنگ کردن موها رو تا حد امکان و تا وقتی که بالا رفتن سن، اونا رو خاکستری کرده، به تعویق بندازین.

 

هرچند نمیشه افراد رو از رنگ کردن موها بازداشت و رنگ کردن مو نیاز به نظر می رسه و نمی تونین از اون صرف نظر کنین، پس دست کم به طور اصولی و درست از اونا استفاده کنین و تا امکان داره از رنگای گیاهی به جای رنگای شیمیایی استفاده کنین.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

باشگاه خبرنگاران

پزشکان بدون مرز

 

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

Related articles

این موارد دید چشم را کم میکنند | بیماری

: دید چشم: غذاهایی که یبوست مزاج ایجاد می کنن مثل چای ،آب یخ، نوشیدن مایعات همراه با غذا یا بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا. غذاهای سرخ کردنی ، غذاهای چرب، نوشابه ، پفک، چیبس٫ خیره شدن به نور زیاد، کم خوابی، شب بیداری، مطالعه در حال حرکت از جمله مواردیه […]

Learn More

این مواد غذایی کالری صفر دارند | رژیم غذایی

مواد غذایی که کالری صفر دارن می تونن به کسائیکه به دنبال کاهش وزن هستن کمک کنن چون که کالری کمی رو در بردارن و بدن مجبور می شه تا از انرژیای ذخیره شده خود هم در کنار اونا استفاده کنه. ممکنه وقتی کالری صفر رو می شنوین بهت زده شید. چون همه موادی که […]

Learn More

این میوه دیابت را درمان میکند | تغذیه سالم

این میوه دیابت رو درمان میکنه فایده های درمانی عناب این میوه دیابت رو درمان میکنه این میوه دیابت رو درمان میکنه این میوه دیابت رو درمان میکنه در مورد خواص عناب اعلام کرد: این میوه خشک تصفیه کننده خون بوده و به هضم غذا کمک می کنه. ایشون عقیده داره عناب در درمان نامرتب […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *