این موارد اثرات آلرژی فصلی را تشدید می کنند | بیماری

: این موارد اثرات آلرژی فصلی رو شدید شدن می کنن

: این موارد اثرات آلرژی فصلی رو شدید شدن می کنن 

عواملی وجود دارن که اثرات آلرژی فصلی روی بدن رو شدید شدن می کنن مثل مصرف تعداد زیادی از مواد خوراکی حساسیت زا. کی دوست داره وقتی آلرژی اش بروز میکنه، با آبریزی بینی یا خارش چشم ها دست و پنجه نرم کنه؟ با هر شخصی که انگار با آلرژی درگیر هست گفتگو کنین، حتماً به شما میگه که این علائم اصلا مورد پسند نیستن.

هدف شما این هست که تا جاییکه امکان داره، واکنشای آلرژیک خود رو به کمترین حد ممکن برسونین، اما ممکن هست نسبت به عادتای مضر هرروز خود یا چیزایی در دور و بر تون که علائم آلرژیک تون رو بدتر میکنن اطلاع نداشته باشین. در اول فصل پاییز واسه این که واکنشای آلرژی فصلی تون رو تحت بازرسی خود بگیرین، باید عوامل اصلی تحریک کننده این علا ئم رو خوب بشناسین.

اگه عطسه میکنین و آبریزی بینی دارین، ممکن هست با خوردن بعضی از میوه ها و سبزیا سخت داشته باشین، که به اون سندرم آلرژی دهانی «OAS» می گن و موسسه س آسم و آلرژی کشور آمریکا تخمین میزنه که بیشتر از یه سوم مبتلایان به آسم این سندرم رو دارن.

پروتئینی که در پوست بعضی از میوه ها و سبزیای خام مثل سیب، گوجه فرنگی و طالبی پیدا می شن ممکن هست علتی واسه شدید شدن علائم آلرژیک تون باشن، هرچند هر آلرژی، یه سری از غذاای محرک خاص خودشو شامل میشه. گرده ها و پروتئینای خوراکی خیلی مثل هم هستن،

و به خاطر همین بدن شما فکر میکنه شما گرده خوردین. در نتیجه با نشونه هایی چون خارش حلق و دهن و سرفه روبرو میشین. پوست کندن میوه ها می تونه از واکنشای آلرژیک تون کم کنه، حتی طبخ میوه هم میتونه خوب باشه.فقط مراقب باشین! تحقیقات نشون می ده حدود ۲ درصد از افراد گرفتار به سندرم آلرژی دهانی نشونه هایی دارن که ممکن هست پیشرفت کرده و تبدیل به شوک آنافیلاکتیک شه؛ شوک آنافیلاکتیک یه عکس العمل آلرژیک شدید و کم پیدا هست که اگه درمان فوری انجام نشه میتونه کشنده باشه.

لنزهای تماسی

وقتی تعداد گرده ها کلی می شه و شمام اونقدر از لنزهای تماسی تون استفاده کنین. اگه گرده ای در چشم تون گرفتار شه و همانجا بمونه، با دشواریای بیشتری مواجه میشین. لنزهای تماسی نرم، بیشتر مستعد جذب محرکای موجود در هوا، مثل دود یا گرد و غبار هستن، چون نفوذ پذیرترند. لنز نرم، اکسیژن بیشتری به چشمای تون میرسونه اما می تونه هر چیزی رو جذب کنه. اگه به استفاده از لنز عادت کردین و از لنزهای سخت هم خوش تون نمیاد، باید از لنزهای یه بار مصرف استفاده کنین.

استرس

استرس شرایط شما رو بدتر می کنه. مطالعه ای نوین، اندازه استرس ۱۷۹ نفر که دچار تب یونجه یا آلرژی فصلی بودن طی یه دوره ۱۴ روزه بررسی کرد. محققان به این نتیجه رسیدن ۶۴ درصد از کسائی که استرس بیشتری داشتن، علائم آلرژیک شون هم شدیدتر بوده هست.

حالا خوبیش اینه شما می تونین با کم شدن استرس، اثرگزاری این عامل رو به کمترین حد ممکن برسونین. مدیتیشن، استراحت بیشتر و یا انجام فعالیت مورد علاقه تون که شما رو آروم میکنه، روشای مفیدی هستن. اگه احساس خوبی نداشته باشین و پریشون باشین، علائم تون بدتر می شن.

الکل

الکل و شراب قرمز می تونه علائم آلرژی تون رو شدید شدن کنه. بعضی از افراد نسبت به ترکیباتی که در حالت عادی در الکل و شراب وجود دارن، حساسیت دارن.

به کار گیری داروی ناجور

داروهای آلرژی بسیار جور واجور و کلی هستن که همۀ اونا تضمین میکنن که واکنشای آلرژیک تون رو درمان می کنن. اما بیشتر اونا در دو گروه خلاصه می شن: آنتی هیستامین ها و ضد احتقانا «دکونجستانا». اما شما باید بدونین کدوم یکی از داروهای روی پیشخوان داروخانه ها واسه شما بهترین کارکرد رو دارن.

یه آنتی هیستامین معمولاً عطسه، خارش و آبریزی بینی رو آرامش میده اما یه ضد احتقان، با احتقان و گرفتگی به وجود اومده به وسیله التهاب راه های هوایی بینی مقابله می کنه. بعضی از داروها ممکن هست هر دو عامل رو دارا باشن اما اگه فقط دچار گرفتگی بینی هستین، شاید فقط به داروی ضد احتقان نیاز دارین. اگه علائم ادامه دار یا بدتر شدن حتماً به یه متخصص آسم و آلرژی مراجعه کنین.

عطر و شمع

چیزایی عجیبی که آلرژی فصلی تون رو بدتر میکنن

هر چیزی که رایحه ای به اون اضافه شده باشه می تونه راه های هوایی بینی و داخل پلکا رو تحریک کنه. عطر و ادکلن، شمعای خوشبو، دود اسپند و … چند نمونه از این محرکا هستن. هرچند دوری کامل از از این محرکا غیرممکن هست چون ممکن هست در محیطایی قرار بگیرین که تحت بازرسی کامل شما نباشن، پس بهترین کاری که می تونین بکنین این هست که دست کم در منزل خودتون این مواد محرک رو خط بزنین و تا حد ممکن از قرار گرفتن در برابر این محرکا در بیرون از منزل دوری کنین.

کلر

شنا کردن در استخرهای کلر دار و حتی فقط نشستن در کنار این استخرها میتونه به اندازه شمع و عطر واسه آلرژی تون بد باشه. کلر، گازی تحریک کننده هست که اثری مثل عطر و ادکلن و … روی شما داره. اگه بتونین کلر رو استشمام کنین، پس وارد بدنتون شده هست. استخرهای سرپوشیده از استخرهای روباز هم بدتر هستن چون کلر، در محیطی کوچیک تر اکران میشه.

لباسای تون

ژاکت پشمی تون رو بعد از هر زمان پوشیدن می شویید؟ اگه اینکار رو نمی کنین باید بدونین که واسه آلرژی تون بسیار بد هست. لباسا مخصوصا اونایی که از پارچه های کلفت و ناصافی چون پشم درست شدن، جاذب خاک و گرد و غبار هستن.

شما باید این لباسا رو بعد از هر زمان پوشیدن، شستشو بدین. بهتر هست از لباسای نخی یا لباسایی که آسون تر تمیز می شن استفاده کنین. همین طور عالی هست که لباسا رو در آب گرم بشورید، آزمایشا نشون داده اونایی که لباسای خود رو در آب ۱۴۰ درجه شسته بودن، نسبت به اونایی که لباسا رو در آب سرد شستشو داده بودن، آلرژنای کمتری روی لباسای شون داشتن.

صبح حموم کردن

گرد و غبار و گرده ها فقط به لباسای تون نمی چسبن، بلکه به پوست و موای تون هم می چسبن. این ذرات ریز، درست مثل خاک، روی شما می شینن، اما شما نمی تونین اونا رو ببینین. دوش گرفتن گذشته از رفتن به تختخواب به شما کمک میکنه آلرژنایی راکه در طول روز به خود جذب کردین از بدن تون پاک کنین. اگه شب با این ذرات ریز به تختخواب برید، دچار واکنشای آلرژیک میشین که دیگه دوش گرفتن در صبح، کلی کمکی به شما نمیکنه.

هوا

آلرژی شما در روزا خشک و آفتابی و با وزش باد شدید شدن می شه چون گرد و غبار یا گرده های بیشتری در این شرایط در هوا هست. هوای نمناک و ابری و بارانی واسه مبتلایان به آلرژی بسیار ایده آل هست چون دشمن آلرژی هست: گرد و غبار و ریزگردها در اینجور شرایط آب و هوایی، متفرق شده و نشست میکنن. بارانای سنگین می تونن تموم گرد و غبارها رو از هوا شسته و شرایطی دلخواه، هر چند موقتی، واسه شما بسازن.

.

منبع : parsnaz.ir

Related articles

این مواد غذایی سرشار از کلسیم هستند! | تغذیه سالم

منابع کلسیمزمانی که در مورد غذاهای غنی از کلسیم فکر می کنین، شاید شیر و اجناس لبنی اولین چیزیه که به ذهنتون خطور می کنه. با اینکه شیر واسه داشتن استخوانایی سالم لازمه(یه فنجون شیر شامل ۲۸۰ میلی گرم کلسیمه) اما همیشه نمیشه از لبنیات استفاده کرد. در این مقاله می خوایم ۱۰ غذای گیاهی […]

Learn More

این مواد غذایی را هرگز با هم نخورید | رژیم غذایی

خوردن بعضی مواد غذایی به صورت همزمان می تونه واسه بدن شما مضر باشه و باعث دچار شدن به بیماریای جور واجور در چندین سال بعد شه.از این رو اطبای طب ایرونی خوردن بعضی مواد غذایی رو با هم منع میکنن.در این مطلب می خوایم به بررسی 20 مورد از این تداخلات غذایی خطرناک بپردازیم. […]

Learn More

این میوه را فراموش نکنید تا جوان بمانید | سبزیجات

باید بدونین که این میوه خوشمزه پر از "ویتامین E"بوده و محافظ سلولای پوستتانه و اجازه نمی ده پیری به این زودیا به سراغ تون بیاد. شاید مطالعه خواص این میوه قانعتان کنه هر چند وقت یه بار آووکادو هم بخورین.   آووکادو : پر از اسیدهای چرب لازم و ویتامین E "آووکادو" پر از […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *