این مواد واقعا سرطان زا هستند؟ | بیماری

برترینا: اسپریای بدن، محلولای شست وشوی دهن و داروهای چربی سوز و … مواردی هستن که سالای ساله مردم باور دارن منتهی به ایجاد سرطان می شن. این باورها واقعیت دارن؟ خطرناک بودن این مواد ثابت شده؟ دلیل این نوع تفکرات چیه و از کجا اصل گرفته؟ واسه پیدا کردن جواب این سوالا در ادامه با ما همراه باشین.

1. شیرین کننده های مصنوعی

دلیل: آدمایی که رژیم داشتن و بسیار پیگیر کالری مواد غذایی بودن از اینکه در اوایل دهه 1950 میلادی سوداهای  رژیمی عرضه شدن، بسیار خوشحال و راضی بودن. اما بعضی از تحقیقات آزمایشگاهی ثابت کرد سیکلاماتای شیرین کننده موجود در این نوشیدنیا باعث ایجاد سرطان مثانه می شه. به خاطر همین، موسسه غذایی و دارویی ایالت متحده عرضه این نوشابه ها رو ممنوع اعلام کرد.

بعد، ساکارین جانشین شیرین کننده قبلی شد. اما خیلی زود معلوم شد این ماده هم باعث ایجاد تومور می شه. اما ساکارین هیچوقت ممنوع نشد. فقط همه تولیدکننده ها مجبور بودن روی اجناس خود ذکر کنن ساکارین موجود در اونا ممکنه باعث بروز سرطان شه.

واقعیت: براساس تحقیقات موسسه ملی سرطان آمریکا، هیچ مدرکی مربوط به اینکه سیکلامات یا ساکارین منتهی به ایجاد سرطان در بدن آدم می شه، وجود نداره. در آمریکا، بازم به کار گیری سیکلامات ممنوعه اما ساکارین در سال 2000 میلادی از فهرست مواد سرطان زا خارج و برچسبای اخطار دهنده اجناس هم ورداشته شد.

الان، شیرین کننده های دیگری مثل اسپارتام مورد شک قرار داره. اما محققان اعلام کردن که خطر سرطان در نوع بشر افزایش نیافته. پس، نمیشه به درستی گفت که این مواد سرطان زا هستن یا خیر!

2. دهن شویه

دلیل: تعداد معدودی تحقیقات از دهه 70 میلادی ثابت کرده بودن دهن شویها که شامل اتانول هستن، منتهی به ایجاد سرطان دهن می شن. محققان به طور نظری اعلام کردن، مواد داخل این محلول باعث آسیب پذیری بیشتر بافتای دهانی و در آخر ایجاد سرطان می شه. درست مثل تاثیر سیگار روی ریه.

واقعیت: دلایل کمی هست که نشون بدن محلولای شوینده دهن سرطان زا هستن.  هیچ مدرکی وجود نداره که مثلا اگه برندی الکل بیشتری داشته باشه، احتمال سرطان زایی اونم بیشتره. اگه به طور درست از این محلولا استفاده شه، بسیار هم به درد بخور هستن. بهتره افراد سیگاری که سابقه خانوادگی در سرطان دهن دارن، واسه اطمینان بیشتر از محلولای بدون الکل استفاده کنن.

3. داروهای چربی سوز

دلیل: داروهای کم کننده کلسترول در ایجاد سرطان نقش دارن؟ در تحقیقاتی در سال 2007 میلادی اعلام شد داروهای چربی سوز مثل استاتینز، لواستاتین، سیمواستاتین، پراواستاتین، فلوداستاتین و آتروواستاتین می تونن منتهی به ایجاد سرطانایی مثل سینه، پروستات و روده بزرگ شن.

واقعیت: در سال 2008 میلادی نتیجه ابتدایی  15 آزمایش پزشکی نشون داد که استاتینز نمی تونه سرطانزا باشه: کم شدن اندازه کلسترول با سرطان رابطه داشت، اونا به شرکت کننده ها داروهای چربی سوز دادن و اعلام کردن، اندازه کلسترول باعث سرطانه نه داروها. این تحقیقات به آدمایی که استاتینز ممصرف می کنن، این اطمینان رو میده که با کم شدن احتمال بیماریای قلبی و عروقی خود، امکان دچار شدن به سرطان رو در خود افزایش نمی دن. در تحقیقات دیگری که روی 170 هزار نفر انجام شده بود هم مشخص شد هیچ ارتباطی میان استاتینز و سرطان وجود نداره.

4. گوشیای گوشی موبایل

دلیل: در سال 1993 میلادی، مردی از شرکت سازنده موبایل به دادگاه شکایت و موبایل تولیدی اون شرکت رو باعث ایجاد سرطان مغز همسرش اعلام کرد. این موضوع جهانی شد و موج شکایتا و دادخواهیای بسیاری در دنیا به راه افتاد. در نتیجه میلیونا دلار پول هزینه شد تا مشخص شه امواج رادیویی که از موبایل پخش میشه، واقعا ضرر دارن یا خیر.

واقعیت: تحقیقات زیادی تا به امروز انجام شده که بی رابطه بودن تلفنای همراه با سرطان رو تایید نمی کنه.  محققان بیشتر از 13 هزار فرد بزرگسال رو در حدود یه دهه مورد آزامایش قرار داده و ثابت کردن کاربرانی که به طور همیشه در برابر اشعه های گوشی موبایل قرار دارن، در خطر دچار شدن به تومور یا سرطان مغزی  قرار دارن. اما تعداد سرطانیایی که در نتیجه موبایل مریض شدن بسیار کمتر از اونائیه که هیچوقت در برابر موبایل نبوده ان. شرکت کننده ها به طور تقریبی زمان به کار گیری موبایل خود رو ذکر کرده بودن که در ناشفاف بودن نتیجه تحقیقات موثره.

5. اسپریای بدن و مامای ضدعرق

دلیل: حدود ده سال پیش ایمیلایی در دنیای وب دست به دست می گشت و به زنان اخطار می داد به کار گیری مام منتهی به سرطان سینه می شه. محققان هم اعلام کردن از اونجا که دئودورانتا و ماما عنصر آلومینیومی به نام «پارابنز» دارن که نقش هورمون استروژن رو اجرا می کنه و می تونه خطر ابتلای زنان به سرطان سینه رو زیاد کنه.

واقعیت: هیچ مدرکی مربوط به سرطان زا بودن دئودورانت و مام وجود نداره. البته در سال 2004 میلادی، نگرانیای از این موضوع زیاد شد چون محققان در بافتای سرطانی سینه، «پارابنز» پیدا کردن و احتمال دادن شاید مواد شیمیایی باعث ایجاد این غدها شده. اما این محققان هیچوقت احتمال وجود «پارابنز» رو در بافتای سالم سینه چک نکردن. دلایل نشون میده 99 درصد از آدما در برابر «پارابنز» از منابع جور واجور مثل مواد غذایی قرار دارن.

دلایل کوچیکی هم وجود دارن که اعلام می کنن این مواد خطرناک هستن. واسه کشف واقعیت باید آزمایشات و تحقیقات بیشتری انجام شه. در سال 2002 میلادی، تحقیقی که روی صدها زن گرفتار و غیر گرفتار به سرطان سینه انجام شد نشون داد، دئودورانت و مام می تونن باعث افزایش خطر ابتلابه این مریضی باشن.

6. رنگ مو

دلیل: تحقیقاتی که در سال 2008 میلادی در مرکز بین المللی تحقیقات در مورد سرطان انجام شد، به مردم در مورد رابطه  رنگ مو و سرطان اخطار داد. اونا اعلام کردن آدمایی که در آرایشگاها کار می کنن و به طور همیشه در برابر رنگ موها قرار دارن، احتمال دچار شدن به سرطان رو دارن.

واقعیت: تحقیقاتی که مرکز بین المللی تحقیقات در مورد سرطان انجام داده بود مربوط به چند سال پیشه و در اون زمان مواد شیمیایی دیگری وجود داشته که شاید منتهی به سرطان می شده. اما معلوم نیس رنگ موهایی که این روزا تولید می شن هم مواد شیمیایی سرطان زا دارن یا خیر. اما بیشتر دلایل موجود تایید نمی کنن که رنگ مو می تونه دلیلی واسه سرطان باشه.

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

Related articles

این مواد غذایی را هرگز خام نخورید | تغذیه سالم

خام این مواد غذایی شامل باکتریه و می تونه باعث مشکل در کار سیستم گوارشی شه. بعضی از غذاها هم شامل سمیه که واسه نابود کردن اون، باید ماده غذایی گرما بالا ببینه. بعضی از غذاها تحت هیچ شرایطی نباید خام مصرف شه؛ چون شامل باکتریه و می تونه باعث مشکل در کار سیستم گوارشی […]

Learn More

این میوه آفت دهان را از بین می برد! | بیماری

:     آفت دهن رو با خرمالو درمان کنین خرمالو پر از پتاسیمه طوری که در 100 گرم خرمالو 112 میلی گرم پتاسیم هست و به خاطر همین مصرف این میوه واسه بیماران قلبی عروقی و فشارخونیا خوبه.   یه متخصص تغذیه و رژیم درمانی با تاکید بر اینکه میشه از آب خرمالو واسه […]

Learn More

این مواد غذایی کالری ندارند | رژیم غذایی

همه غذاهایی که میخوریم صد در صد کالری دارن فقط مقدار کالری اونا با همدیگه فرق داره. یکی کم کالری و دیگری پرکالریه. حالا با ما همراه شید تا غذاهای کم کالری رو براتون معرفی کنیم. غذاهایی که کم کالری هستن می تونن به اشخاصی که  قصد لاغری دارن کمک کنن، چون بدن می تونه […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *