این مواد غذایی هوش | بیماری

: این مواد غذایی هوش

: اگه می خواین فرد باهوشی باشین، از خوردن مواد غذایی زیر دوری کنین.

 

چند دهه پیش محققان کشف کردن اگه به روغن گیاهی، هیدروژن اضافه کنن، این روغن جامد می شه و در دمای اتاق به همون شکل جامد باقی می مونه. متأسفانه این شکل جدید چربی که چربیای ترانس نام دارن، در داخل بدن آدم هم به شکل جامد می مانند و در کل رگا از جمله رگای مغز انباشته می شن.

طبق تحقیقات، آدمایی که چربیای ترانس بیشتری در خون خود دارن، کارکرد ذهنی فوق العاده ضعیفی دارن و اندازه مغزشون هم کوچیک تره. هم اینکه یه تحقیق جدید نشون داده که چربیای ترانس باعث آسیب به حافظه هم می شن.

این تنها یکی از دلایل بی شماریه که باعث شده سازمان غذا و داروی آمریکا چربیای ترانس رو ممنوع کنه. با این حال، چربیای ترانس تنها مواد غذایی نیستن که با کم شدن کارکرد مغز و هوش رابطه دارن. در ادامه به بعضی از این مواد غذایی می پردازیم تا بتونین مغز خود رو جوون و سرحال نگه دارین.

پاپ کرنای ماکروویوی

خیلی از شرکتا، بسته های پاپ کرنای ماکروویوی رو با perfluorooctanoic acid می پوشونن؛ همون ماده ای که در ظروف تفلون هست. بعضی تحقیقات نشون دادن که این ماده با نازایی، زیاد شدن وزن و ضعف در یادگیری رابطه داره. هم اینکه پاپ کرنایی که با کره طعم دار می شن هم دارای ماده ای شیمیایی به نام diacetyl  هستن که لایه سلولایی که از مغز مراقبت می کنن رو می شکنه. به جای این پاپ کرنا از نوع بسته بندی آماده استفاده کنین یا خودتون پاپ کرن درست کنین.

سوداهای شامل روغن گیاهی برم دار

اروپا و ژاپن به کار گیری روغن گیاهی برم دار (BVO) در نوشیدنیای گازدار رو ممنوع کردن. BVO که در اصل واسه کندسازی اشتعال پلاستیک ساخته شده است، واسه حفظ طعم در نوشیدنیای گازدار استفاده می شه. با اینکه اندازه کمی BVO مضر نیس؛ اما ممکنه به مرور در سیستم بدن جمع شده و باعث ایجاد نبود تعادل هورمونی، پیری پوست، فراموشی و مشکلات عصبی شه. به جای این نوشیدنیای گازدار، نوعای جورواجور چای بخورین.

ماهی تن

متخصصین قلب پیشنهاد می کنن دست کم دو بار در هفته ماهیای پرچرب مانند ماهی تن استفاده کنین. به این پیشنهاد عمل کنین؛ اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین ماهیای تن به دست اومده از ماهی گنده چشم، ماهی Ahi، ماهی الباکور و ماهی گیدر پر از جیوه هستن و مصرف زیاد این فلز سنگین باعث کاهش کارکرد ذهن می شه. از شکلای جور واجور دیگه ماهی مانند موتوماهیان، سالمون آزاد یا قزل آلا استفاده کنین که امتیازات بسیاری واسه مغز دارن؛ اما پر از جیوه نیستن.

سس سویا

استفاده اندازه کمی سس سویا روی ماهی ممکنه زیاد ضرر نداشته باشه؛ اما اگه یه قاشق غذاخوری از این ماده غذایی رو استفاده کنین، حدود ۴۰ درصد از اندازه پیشنهادی نمک موردنیاز بدن رو دریافت می کنین. طبق تحقیقات، مریضی فشارخون بالا که در اثر مصرف بیش ازاندازه نمک و غذاهای شامل سدیم ایجاد می شه، باعث محدود شدن جریان خون در مغز شده و اثر منفی روی توانایی تمرکز، مهارتای سازمان دهی و حافظه میذاره. از سسای کم نمک استفاده کنین تا توانایی تمرکز خود رو زیاد کنین.

مافین

یه کیک کوچیکی که مافین اسمشه، حدود یه سوم چربی اشباع شده ای که پیشنهاد می شه روزانه مصرف شه و ۷۴ گرم کربوهیدرات داره. این ماده غذایی علاوه بر زیاد شدن وزن، باعث کاهش توانایی تمرکز شده و در آینده مشکلات جدی واسه مغز به وجود می آورد. طبق یه تحقیق، مصرف چربیای اشباع شده و کربوهیدراتای فرآوری شده با بروز مریضی فراموشی رابطه داره و روی کارکرد ذهن اثر منفی میذاره. به جای مافین بلغور جو دوسر بخورین.

.

منبع :