این مواد غذایی ضد درد هستند! | تغذیه سالم


زنجبیل، ماهی قزل آلا، قهوه، مریم گلی، بومادران، کرفس، نعناع و مرزه از مواد غذایی ای هستن که موجب کاهش درد می شن.


با استفاده از گیاهان دارویی و مواد غذایی طبیعی، بدون مشکلات، با مریضی ها مقابله کنین. گیاهان دارویی و مواد غذایی بسیاری در طبیعت وجود دارن که می تونن بدون هیچ گونه آسیب ای دکتر خوبی واسه شکلای جور واجور دردها و مریضی ها باشن.

1- زنجبیل

واسه درمان دردهای عضلانی و مفاصل خوبه. از این ماده غذایی نه فقط واسه درمان سرماخوردگی و دردهای شکمی استفاده می شه، بلکه به خاطر داشتن ترکیبات فراوون ضد التهاب مانند "جینجرول ها"، دردهای عضلانی و مفاصل رو هم کاهش می دهد.

تو یه بررسی، به گروهی از آدمایی که دچار دردهای عضلانی و مفاصل بودن طی یازده روز، کپسول های زنجبیل و به یه گروه دیگه کپسول های دارونما داده شد. در این بررسی مشخص شد آدمایی که کپسول زنجبیل مصرف کرده بودن با کم شدن 25 درصدی درد در این نواحی مواجه بودن در حالی که گروه مقابل اینجور احساسی نداشتن.

طی تحقیقی دیگه، مشخص شد تزریق عصاره زنجبیل هم راهی مناسب واسه کاهش درد زانو است.

2- ماهی آزاد یا قزل آلا

واسه درمان التهاب مفاصل و دردهای شدید شکمی خوبه. تحقیقات نشون داده، امگا 3 می تونه واسه درمان دردهای به وجود اومده به وسیله التهاب مفاصل به درد بخور باشه. امگا 3 دارای خواص بسیاریه که درمان دردهای شدید شکمی به خصوص اون که به وجود اومده به وسیله استرس باشن، از جمله اون ها هستش.

3- قهوه

واسه درمان سردرد خوبه. تحقیقات نشون داده مصرف 200 میلی گرم کافئین – دو فنجون قهوه – سردردهای جور واجور از جمله میگرن رو آرامش می دهد. مراقب باشین به مدت طولانی از این نوشیدنی استفاده نکنین چون که ممکنه نتیجه عکس از این کار بگیرین.

کسائی که خوردن قهوه جزو عادت روزانه شون شده، ترک این عادت و نرسیدن کافئین به بدن شون، معمولا موجب سردردهای شدید در اون ها می شه.

4 – مریم گلی

واسه درمان گلو درد خوبه. اگه در ناحیه گلوی تون احساس خارش و حساسیت می کنین براساس گفته کارشناسان گیاه دارویی می تونید از دم کرده مریم گلی واسه درمان اون استفاده کنین.

5- کرفس

یافته های تحقیقات گذشته نشون میده گیاه کرفس به دلیل وجود روغنای فرار، رزینا و فلاونوییدها خاصیت ضد التهابی و ضد درد داره.  این تحقیق با هدف بررسی اثر ضد التهابی و ضد دردی عصاره هیدروالکلی میوه کرفس به وسیله سیما نصری، استادیار گروه زیست شناسی دانشگاه پیام نور تهران و جمعی از همکارانش انجام شده.

در این مطالعه تجربی از 84 سر موش نر استفاده شد. در تست التهاب، حیوانات به یه گروه تماشاگر، یه گروه کنترل مثبت(دریافت کننده دگزامتازون) و پنج گروه دریافت کننده عصاره هیدرو الکلی میوه کرفس تقسیم و جهت ایجاد التهاب از گزیلن استفاده شد.

 یافته های نشون دهنده این بررسی نشون میده عصاره هیدروالکلی میوه کرفس باعث کاهش معنی دار التهاب در دوزهای 300 شد و باعث کاهش درد در هر دو فاز اول و دوم شد. بیشترین اثر ضد دردی در فاز اول و فاز دوم تست فرمالین مربوط به دوز 300 بود.

یافته های این تحقیق مشخص کرد که عصاره میوه کرفس دارای اثرات ضد التهابی و ضد دردی بود که به نظر می رسد مربوط به روغنای فرار، رزینا و فلاونوییدها باشه.

6- بومادران

محمد صالحی سورمقی میگه: گیاه دارویی بومادران به شکل خوراکی استفاده می شه و اثرات ضد نفخ، ضد درد، ضد التهاب و ضد تحریکات معده داره.

7- نعناع

کارشناسان بهداشت عمومی در استرالیا تاکید کردن که نعناع عکس العمل ضد درد رو در روده فعال می کنه.

این کارشناسان می گن نعناع در فعال کردن یه کانال ضد درد در روده و کاهش دردهای التهابی در مجاری روده و معده نقش به درد بخور موثری داره.

دکتر استوارت برییرلی از کارشناسان بهداشت عمومی در دانشگاه آدلاید در این باره میگه نعناع سالای مدیدیه که به دلیل خواص پزشکی زیادی که داره مورد استفاده قرار گرفته اما تا الان هیچ مدرک پزشکی بالینی وجود نداشته که نشون بده به چه دلیل این گیاه تا این اندازه در آرامش درد موثره.

ایشون اضافه کرد: این بار آزمایشات ما معلوم کرد که نعناع ازطریق فعال سازی یه کانال خاص ضد درد موسوم به "TRPM8" رشته های عصبی احساس درد رو کم می کنه مخصوصا رشته هایی که با مصرف فلفل و خردل فعال می شن.

به گزارش شبکه خبری ان بی سی، به گفته کارشناسان این اولین قدم واسه شناسایی نوع جدیدی از روند درمانای بالینی واسه سندرم روده تحریک پذیره. این سندرم موجب بروز دردهای شکمی، نفخ، اسهال و یا یبوست می شه و درمانی واسه اون وجود نداره.

8- مرزه

نشریه پزشکی مستند مکمل و جانشین در جدیدترین شماره ماه مارس خود یافته های تحقیقات یه گروه 4 نفره از محققان از دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران رو به چاپ رسونده که نشون میده 4 ترکیب شیمیایی ضد درد قبلا شناخته شده در گیاه مرزه هست.

گیاهی که در این تحقیق استفاده شده با نام علمی ساتوریا خوزستانیکا شناخته می شه که محل رویش طبیعی اون در استانای خوزستان و لرستان در ایرانه و در گویش محلی به نام مرزه خوزستانی شناخته می شه.

رویش مرزه خوزستانی نه فقط در این استان بلکه در بقیه استانای جنوبی و تا میونه ایران هم گسترش داره.

تا الان گزارشای مختلفی درباره وجود انواعی از روغنای لازم در این گیاه به چاپ رسیده. اون چه در تحقیق جدید به اون اشاره شده وجود ترکیبات شیمیایی با خواص ضد التهابی در نمونه هایی از گیاه س که نه به شکل وحشی بلکه به صورت دستی کاشته شدن.

شکلای جور واجور وحشی گیاه مرزه که به عنوان گیاه گلدار چند ساله شناخته می شه در غرب آسیا و هم شرق مدیترانه رشد می کنن و به کار گیری خواص اون در خیلی از مناطق جهان مرسومه.

در بین مصارف بومی از گیاه مرزه در ایران میشه به به کار گیری اون واسه

آرامش دندون درد اشاره کرد

قبل از این و از جنبه آزمایشگاهی به خواص دو ترکیب از ترکیب شیمیایی موجود در قسمت برگ و ساقه مرزه اشاره شده. این دو ترکیب عبارتند از بتا سیتروزول و اسید اورسولیک.

گزارشای زیادی مبنی بر اثر ضد التهابی اسید اورسولیک واسه درمان سوختگی ها و هم اثر بازدارندگی اون بر رشد تومورها منتشر شده. خواص ضد التهابی اسید اورسولیک منتهی به استفاده وسیع از این ترکیب در صنایع آرایشی شده.

گزارش جدید نشون دهنده وجود مقادیر زیادی اسید اورسولیک در گل، ساقه و برگ گیاه مرزه س.

در بین مصارف بومی از گیاه مرزه در ایران میشه به به کار گیری اون واسه آرامش دندون درد اشاره کرد.

فرآوری: مریم مرادیان نیری


منابع:

همشهری آنلاین – شهره فرجی

خبرآنلاین

سلامت نیوز

ایسنا