این مواد غذایی سرطان را به جانتان می‌اندازد(1) | تغذیه سالم

این مواد غذایی سرطان رو به جانتون میندازن(١)

شاید باورتون نشه همین مواد غذایی که امروز با اشتهای تموم می خورید امکان داره فردای روزگار بلای جانتون شه. بله راسته!

بعضی از خوردنیا احتمال دچار شدن به سرطان رو زیاد می کنن. در واقع عادتای غذایی ما عامل اصلی بروز 30 درصد از تومورها هستش. همین شیری که می خورین، سوسیس و کالباس یا گوشت قرمزی که میل می کنین، نمک و چیزای دیگه ای به جز اینا اگه از حد نرمالش خارج شه می تونه شما رو به دردسر بندازه و دور از جون مریضتان کنه. پس بهتره حد تعادل رو رعایت کنین و سفارش «پیشگیری بهتر از درمانه» رو آویزه گوشتون کنین تا به امید خدا همیشه سالم و سرحال باشین. با ما همراه باشین تا با بعضی از مواد غذایی سرطان زا بیشتر آشنا شید.

 

امان از سوسیس و کالباس و چیزای دیگه ای به جز اینا

دوستانه خواهش می کنیم دور و بر گوشتای فراوری شده مانند سوسیس و کالباس رو خط قرمز بکشین. به خاطر اینکه این مواد غذایی ناسالم شما رو در برابر دچار شدن به سرطان کولورکتال (روده) قرار میدن. می پرسین به چه دلیل؟ به خاطر وجود نیتریت که به عنوان مواد نگه دارنده این گوشتای فراوری شده استفاده می شه. در واقع رنگ صورتی زیبای کالباس و بعضی از سوسیسا هم به وجود اومده به وسیله این مواد نگه دارنده هستش که بی تعارف سرطان زاست. به نظر محققان مصرف روزانه 50 گرم از این مواد غذایی ناسالم خطر دچار شدن به سرطان کولورکتال رو 21 درصد زیاد می کنه. اگه علاقه زیادی به مصرف مثل این مواد غذایی دارین حواستون رو جمع کنین تا تا امکان داره مصرف اونو محدود کنین. یعنی اینکه مصرف این مواد غذایی رو به زیر 50 گرم در روز کم کنین.

نظر یه سرطان شناس

مواد غذایی فراوری شده شامل مواد نگه دارنده مانند نیتریتا هستش که خاصیت ضدباکتریایی دارن و رنگ دهنده بعضی از این مواد غذایی هم هستن. جذب زیادی نیتریتا خطر دچار شدن به سرطان رو زیاد می کنه. البته حرفمون به این معنی نیس که مثلاً با خوردن یکی دو عدد سوسیس حتماً سرطان می گیرین. مهم اینه که برنامه غذایی تون پر از مواد غذایی تازه و سالم باشه و مصرف مثل این مواد غذایی رو هم به کمترین حد ممکن برسونین.

 

مصرف زیاد شیر خطر دچار شدن به سرطان پروستات رو بالا می بره

مصرف زیاد اجناس لبنی مخصوصا شیر می تونه خطر دچار شدن به سرطان پروستات رو بالا ببره. البته دلیل اون هنوز به طور کامل مشخص نشده. محققان احتمال میدن که چربیای حیوونی موجود در شیر می تونه باعث غیرفعال شدن ژنایی شه که تومورهای سرطانی رو ناکار می کنن. یا اینکه جذب کلسیم زیاد باعث به هم زدن روند متابولیسم ویتامین D می شه که همین مسئله هم می تونه به رشد سلولای سرطانی منجر شه. یافته های یه تحقیق کانادایی نشون میده که مصرف اجناس لبنی اونم بیشتر از 470 گرم در روز خطر دچار شدن به سرطان پروستات در آقایون رو دو برابر بیشتر می کنه.

نظر یه سرطان شناس

در حالت عادی نباید در مصرف اجناس لبنی زیاده روی کرد به خاطر اینکه احتمال سرطان پروستات و سینه بالا میره. مشکل اصلی از وجود چربیای حیوونی موجود در اجناس لبنی ناشی می شه. پیشنهاد می شه حتماً از شیره های کم چرب و بدون چربی استفاده کنین.

به نظر محققان مصرف روزانه 50 گرم از این مواد غذایی ناسالم خطر دچار شدن به سرطان کولورکتال رو 21 درصد زیاد می کنه

مصرف الکل = سرطان دهن، سرطان کبد و سرطان سینه

بدون تعارف بگیم مصرف نوشیدنیای الکلی خطر دچار شدن به بعضی از سرطانا مانند سرطان دهن، سرطان حلق، سرطان گلو، سرطان مری، سرطان سینه و کبد رو زیاد می کنه. باید بدونین که این اثر به اندازه مصرف مثل این نوشیدنیا بستگی داره و نه نوع اون. در واقع مصرف روزانه نوشیدنیای الکلی از هر یک جور که باشه خطر دچار شدن به سرطان دهن و گلو رو تا 168 درصد زیاد می کنه.

نظر یه سرطان شناس

اگه سیگار می کشید و همزمان نوشیدنیای الکلی هم مصرف می کنین خودتون رو در برابر مشکلات زیادی قرار می دین که سرطان رو به جانتون میندازه. نوشیدن الکل در خانوما هم یکی از دلایل افزایش خطر دچار شدن به سرطان سینه حساب می شه.

نمکدان رو در غذاتون خالی می کنین؟ خطر سرطان معده رو جدی بگیرین

مصرف زیاد و بیشتر از اندازه نمک خطر دچار شدن به سرطان معده رو زیاد می کنه. براساس بررسیا دوسوم آقایون و یه چهارم خانوما نمک زیادی مصرف می کنن یعنی بیشتر از 8 گرم در روز. و 25 درصد آقایون و 5 درصد خانوما هم روزانه بیشتر از 12 گرم نمک می خورن و این یعنی خطر! به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که 80 درصد نمک مصرفی از اجناس غذایی فراوری شده مانند سوسیس و کالباس و هم اینکه پنیر و غذاهای کنسروی و چیزای دیگه ای به جز اینا ناشی می شه. به خاطر همین هم لازمه که مصرف نمک روزانه رو کم کنین و سر میز غذا همیشه دنبال نمکدان نگردید و به نمک موجود در غذا اکتفا کنین. به نظر کارشناسان تغذیه بهتره که مصرف نمک رو به روزانه 5 تا 6 گرم محدود کرد وگرنه خطر دچار شدن به سرطان معده جدی می شه.

نظر یه سرطان شناس

مواد غذایی شور خطر دچار شدن به سرطان معده رو زیاد می کنه اما موضوع به همین جا هم ختم نمی شه و سرطان گلو و چیزای دیگه ای به جز اینا هم در انتظارتون هستش.

 

مصرف گوشت قرمز خطر دچار شدن به سرطان کولورکتال رو بالا می بره

مصرف زیاد گوشت قرمز خطر دچار شدن به سرطان کولورکتال (روده) رو بالا می بره. دقیق تر اینکه مصرف روزانه 100 گوشت قرمز خطر دچار شدن به سرطان رو 29 درصد زیاد می کنه. البته منظورمون این نیس که به کلی گوشت رو از برنامه غذایی تون خط بزنین به خاطر اینکه

منبع : tebyan.net

Related articles

این میوه را در ماه رمضان فراموش نکنید | سبزیجات

علی زهتاب کارشناس تغذیه گفت: درخت خرما یا نخل از گیاهان بسیار قدیمی و مقدسه که اسمش در قرآن مجید 42 بار تکرار شده و مسلمانان اونو از میوه های بهشتی می دونن. : این میوه پر از شکلای جور واجور ویتامین از جمله E-C-B-A هستش که تقریباً در هر 100 گرم خرما 14 میلی […]

Learn More

این مواد غذایی سرتان را درد می‌آورد | تغذیه سالم

این مواد غذایی سرتون رو درد می آورد میگرن یعنی سردرد شدید، یعنی تیر کشیدن شقیقه ها، یعنی حالت تهوع و کلی مشکلات دیگه.   مطمئنا اگه دچار این مشکل باشین هر چند وقت یه بار زندگی براتون سخت می شه و دنبال راهی واسه خلاص شدن از اون هستن. باید بدونین که بعضی از […]

Learn More

این مواد غذایی را سرخ کرده میل کنید | تا ویتامین بیشتری برای مبارزه با بیماری ها جذب کنید!! | تغذیه سالم

آکایران :اگه این مواد غذایی که شامل کاروتنوئید هستن رو به جای بخارپز یا هواپز کردن، در روغن سرخ کنین بازم مقدار بیشتری از اونا رو می تونین جذب کنین چون که این ویتامینها محلول در چربی هستن. کاروتنوئید چیه و در کدوم سبزیجات وجود دارن؟ بنا : در حالی که سرخ کردن مواد غذایی […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *