این مواد غذایی سرشار از کلسیم هستند! | تغذیه سالم

منابع کلسیمزمانی که در مورد غذاهای غنی از کلسیم فکر می کنین، شاید شیر و اجناس لبنی اولین چیزیه که به ذهنتون خطور می کنه. با اینکه شیر واسه داشتن استخوانایی سالم لازمه(یه فنجون شیر شامل ۲۸۰ میلی گرم کلسیمه) اما همیشه نمیشه از لبنیات استفاده کرد. در این مقاله می خوایم ۱۰ غذای گیاهی […]

این مواد غذایی پر از کلسیم هستن!

منابع کلسیم

وقتی که در مورد غذاهای غنی از کلسیم فکر می کنین، شاید شیر و اجناس لبنی اولین چیزیه که به ذهنتون خطور می کنه. با اینکه شیر واسه داشتن استخوانایی سالم لازمه(یه فنجون شیر شامل ۲۸۰ میلی گرم کلسیمه) اما همیشه نمیشه از لبنیات استفاده کرد. در این مقاله می خوایم ۱۰ غذای گیاهی رو معرفی کنیم که شامل کلسیمه:

1- کلم بوک چوی:
کلسیم: به ازای نصف پیمانه کلم بوک چوی ۷۹ میلی گرم
ساقه های سبز یا سفید این کلم وقتی که پخته شه هم ترد باقی می مونه. این کلم پر از کلسیم، ویتامین C و آنتی اکسیدان است. بوک چوی در غذاهای آسیایی زیاد دیده می شه.

2- برگ چغندر
کلسیم: به ازای نصف پیمانه چغندر پخته ۸۲ میلی گرم
چغندر معمولا به خاطر ریشه متراکمش شناخته شده اما برگای اونم طعم خوبی داره و پر از مواد مغذی مثل کلسیم و ترکیباتی مثل بتائینه که به جریان بهتر خون کمک می کنه.

3- بادام:
به ازای ۲۸ گرم از بادام ۸۲ میلی گرم کلسیم هست. در میان آجیلا، بادام پر از پروتئین، روغنای سالم، ویتامین B و بقیه مواد معدنی مثل کلسیمه. بادامی که در روغن سالم تفت داده شده کلسیم بیشتری از بادام خام داره. شما می تونین بادام برش خورده رو روی سالاد و بقیه مواد غذایی بریزین.

4- لوبیا چیتی:
کلسیم: به ازای نصف پیمانه لوبیا چیتی پخته شده ۸۶ میلی گرم
لوبیا چیتی منبع خوبی از پروتئین، فولات، فیبر و مواد معدنی مثل کلسیمه. شما می تونین اونو به صورت پخته در سالادها و غذاهای خود به کار ببرین.

6- لوبیای سفید:
کلسیم: به ازی نصف پیمانه لوبیای سفید پخته شده ۹۶ میلی گرم
این لوبیاها رو میشه خیلی راحت در رژیم غذایی گذاشت. لوبیای سفید شامل پروتئین، کلسیم و فیبره.شما می تونین اونو در سوپ، ساندویچ یا بقیه غذاها استفاده کنین.

7- ریشه تارو:
کلسیم: به ازای نصف پیمانه ریشه تاروی پخته شده ۱۰۲ میلی گرم
ریشه تارو مثل سیب زمینی سفیده و کلسیم بسیار زیادی داره.

8- لوبیای چشم بلبلی:
کلسیم: به ازی نصف پیمانه لوبیای پخته شده ۱۰۶ میلی گرم
این لوبیا هم می تونه منبع خوبی واسه کلسیم باشه. شما می تونین اونو به همراه هویج، کرفس، پیاز و سیر تفت بدین.

9- گیاه سلمه تره:
کلسیم: به ازی نصف پیمانه سلمه تره پخته شده ۱۱۴ میلی گرم
این گیاه طعم خوبی داره و پر از کلسیم و پروتئین و هم ویتامین A و C هستش. سلمه تره جزو هشت علف هرزیه که میشه اونو مصرف کرد.

10- میوه کاکتوس:
کلسیم: به ازای یه دوم پیمانه ۱۲۲ میلی گرم
وقتی که پخته شه طعم خوبی داره. شما می تونین اونو به صورت نواری با مربعی برش بدین و در تاکوهای خود استفاده کنین. این گیاه مواد معدنی بسیار مثل منیزیم و کلسیم داره و به تنظیم قند خون کمک می کنه.

مجله سلامت

اخبار در رابطه :

میوه های غنی از کلسیم کدوما هستن ؟

منابع غنی از کلسیم به غیر از لبنیات

منابع کلسیم رو بشناسین

.

منبع :