این مواد غذایی سردردتان را کم می کند | تغذیه سالم

اگه شمام از سردرد رنج می برید این مواد غذایی رو امتحان کنین.
درد به وجود اومده به وسیله یه سردرد واقعا بد می تونه باعث متوقف کردن فعالیتای روزانه شما شه. حالا خوبیش اینه بعضی غذاا دارای اثری آرامش دهنده هستن که می تونین اونا رو به رژیم غذایی خود اضافه کنین.

شیر کم چرب :
کم آبی یکی از بزرگ ترین عوامل شروع سردرده. پس دوری از مصرف الکل و غذاهای دارای اندازه سدیم بالا کلیدی جهت حفظ آب بدن و جلوگیری از سردرده. شیر نه فقط یه مایع جبران کننده آب بدنه، بلکه پر از مواد معدنی حیاتی مثل پتاسیم و کلسیمه که اثرات سدیم بالای موجود در رژیم غذایی رو جبران می کنه. علاوه بر این تحقیقات نشون میده مصرف کم لبنیات با بروز بیشتر سر دردای میگرنی در هفته همراه س. هم اینکه رعایت پیشنهاد به مصرف 3 وعده لبنیات در روز موجب بهبود فشار خون و کاهش خطر دچار شدن به دیابت و چاقی می شه.

ماهی چرب :
غذاهای پر از ویتامینای گروه B مثل ویتامین B6 و B12 و اسید فولیک ممکن در کم شدن اندازه سردردا کمک کنن به خاطر این اضافه کردن ماهی آزاد (سالمون) و تن به رژیم غذایی واسه شکست دادن سردرد عالیه. یه وعده 85گرمی ماهی آزاد به تنهایی دارای بیشتر از 5/2 برابر اندازه پیشنهاد شده ویتامین B12 واسه مصرف روزانه س یعنی اضافه کردن مقدار کمی ماهی سالمون دودی به وعده غذایی شما می تونه احساس بهتری در معده و سر شما بسازه. ماهی چرب هم اینکه پر از اسیدهای چرب امگا 3 با خاصیت ضد التهابیه. یعنی اضافه کردن اون به رژیم غذایی شما دارای اهمیتی دوبرابر واسه کمک به آرامش سردردهاه.

طالبی :
چون میوه ها غنی از آب و پتاسیم هستن، موجب متعادل شدن سردردای به وجود اومده به وسیله اندازه بالای سدیم و از دست دادن آب بدن می شن. طالبی هم اینکه به صورت میانگین حاوی85میلی گرم منیزیوم یا حدود 66درصد اندازه روزانه پیشنهاد شده منیزیوم در رژیم غذایی شما هستش. هم اینکه بعضی تحقیقات نشون داده که این میوه می تونه سطح انسولین رو در بیماران غیر دیابتی پایدار کنه و از اونجایی که اندازه پایین قند خون یه عامل محرک کلی سردرده، منیزیوم بیشتر دریافت شده از طالبی می تونه به تنظیم قند خون شما کمک کنه و هرگونه سردرد احتمالی رو آرامش دهد.

لوبیا سفید :
یه فنجون لوبیا حدود 25 درصد نیاز روزانه شما به منیزیوم رو برطرف می کنه و منیزیوم به دلیل نقش اون در انقباض ماهیچه ها خصوصا ماهیچه های رگای خونی که مسبب سردرد هستن، به عنوان یه کمک کننده به آرامش سردرد عمل می کنه. بقیه مواد غذایی غنی از منیزیوم شامل موز، بادام، آووکادو، اسفناج و زردآلو هستن.

سیب زمینی :
مثل طالبی، سیب زمینی هم پر از پتاسیمه که در موارد روبرو شدن با کم آبی بدن به آرامش سردرد شما کمک می کنه. یه سیب زمینی دارای 25 درصد نیاز روزانه پیشنهاد شده پتاسیم واسه شما هستش و هم اینکه این غنی از ویتامینای A، C و B6ه. (اگه نشاسته رو از رژیم غذایی خود کنار گذاشته اید، یه موز رو که دارای422میلی گرم پتاسیم و غنی از ویتامین B6ه امتحان کنین).

گیلاس :
خوردن هر نوع میوه ای چون آب بیشتری به بدن میرسونه، می تونه به رفع سردرد کمک کنه. با این وجود گیلاس دارای ترکیباتیه که در خون به نیتریک اکساید تبدیل شه و این ماده شیمیایی می تونه در برابر سردرد اثر حفاظتی داشته باشه. انتخاب دیگه چغندر یا عصاره اون هستش.

آب :
درسته که آب غذا شمرده نمی شه، اما حفظ آب بدن یکی از مهم ترین کارهاییه که می تونین واسه جلوگیری از سردرد و آرامش اون انجام بدین. حذف وعده های غذایی هم می تونه مشکلات زیادی واسه شما به همراه داشته باشه. به خصوص اگه به افت قند خون حساس هستین، نبایدمیان وعده های غذایی تون بیشتر از سه تا چهار ساعت فاصله بیفته.

منبع :روزنامه سپید

جمع آوری سلامت اکاایران

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا