این مواد غذایی سرتان را درد می‌آورد | تغذیه سالم

این مواد غذایی سرتون رو درد می آورد

میگرن یعنی سردرد شدید، یعنی تیر کشیدن شقیقه ها، یعنی حالت تهوع و کلی مشکلات دیگه.

 

مطمئنا اگه دچار این مشکل باشین هر چند وقت یه بار زندگی براتون سخت می شه و دنبال راهی واسه خلاص شدن از اون هستن. باید بدونین که بعضی از خوردنیا می تونن مشکل رو بدتر و سردردهایتان رو شدیدتر کنن. در این مطلب چند نمونه از اصلی ترین مواد غذایی ایجادکننده سردرد رو عنوان می کنیم. لطفاً با ما همراه باشین.

 

حواستون به پنیرها باشه

افراد گرفتار به میگرن نسبت به پنیر حساس هستن و بهتره از پنیرهای تخمیر شده بپرهیزند. اگه اهل مصرف پنیرهای خارجی مانند کممبر یا رکفور هستین، بیشتر حواستون رو جمع کرده و از مصرف اونا دوری کنین.

 

ماست پرچربِ زیاد، ممنوع!

یافته های یه تحقیق آمریکایی نشون میده که اندازه بالای چربی خون می تونه دلیلی واسه بروز دردهای میگرنی شه. این محققان به مدت 12 هفته روی 54 مریضی میگرنی بررسیایی انجام دادن. اینطوری که جزئیات مریضی و رژیم غذایی اونا رو به طور دقیق بررسی کردن. بعد اندازه چربیای مصرفی این افراد رو 20 گرم کم کردن. همین مسئله باعث کاهش شدت و مدت دردهای میگرنی شد. اگه شمام میگرن دارین بهتره از مصرف مواد غذایی خیلی چرب به خصوص لبنیات دوری کنین.

بستنی: تو یه چشم به هم زدن نخورین

فهمیدین بعضیا با یکی دو قاشق زدن و تو یه اون، بستنی رو تموم می کنن. اگه جزو این افراد هستین و با این وجود سردرد هم می گیرین باید بدونین یافته های یه تحقیق انگلیسی که روی 145 نفر انجام شده نشون میده که بستنی هم می تونه یکی از عوامل ایجاد میگرن شه به خصوص اگه فرد با سرعت زیاد اونو میل کنه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که به نظر محققان بستنی و دوستانش باعث ایجاد میگرن نمی شن اما باعث بروز دردهای یهویی و زودگذر می شن. اگه به میگرن گرفتار هستین با آرامش و کم کم از بستنی تون بخورین تا خدای نکرده سرمای اون باعث سردرد و حملات میگرنی نشه.

 

امان از الکل

مصرف الکل واسه سلامتی بدن خطرسازه. اگه شما میگرن داشته باشین این خطر چند برابره. ترکیبات موجود در نوشیدنیای الکلی وارد مغز شده و روی نرونا اثر منفی می ذارن و باعث دردهای میگرنی می شن. اگه از میگرن رنج می برید از مصرف نوشیدنیای الکلی دوری کنین به خاطر اینکه حتی اندازه کم اونم یکی از عوامل بروز دردهای میگرنیه.

 

نون، پاستاها و کیکا: احتیاط کنین

رژیمای غذایی می تونه روی بروز دردهای میگرنی اثر بزاره. آدمایی که دچار مشکل نبود تحمل گلوتن (سلیاک) هستن بیشتر در برابر مشکل قرار دارن. محققان روی مریض که گرفتار به میگرن و سلیاک هستن مطالعه کرده و روی رژیم غذایی شون بررسیای انجام دادن. بعد از 6 ماه درمان و کنترل رژیم غذایی یه نفر از میگرن خلاص و در مشکل سه فرد دیگه بهبودی قابل توجه ای مشاهده شد. پیشنهاد می کنیم در مصرف مواد غذایی شامل گلوتن مانند نون، پا ستاها، کیکا، پیتزاها و ساندویچ و چیزای دیگه ای به جز اینا احتیاط کنین. اگه دچار مشکل نبود تحمل نباشین احتیاجی نیس که خودتون رو از مصرف این مواد غذایی محروم کنین؛ اما اگه این مشکل در شما باشه باید از مصرف این مواد غذایی دوری کنین.

یافته های یه تحقیق آمریکایی نشون میده که اندازه بالای چربی خون می تونه دلیلی واسه بروز دردهای میگرنی شه

شکلات: مشکل ساز هست یا خیر؟

محققان آمریکایی روی اثر شکلات در ایجاد دردهای میگرنی 63 مریض بررسیایی انجام دادن. 4 نفر از مصرف کننده های این ماده غذایی بعد از خوردن اون دو مرتبه در برابر درد قرار گرفتن البته 12 ساعت بعد از مصرف. بقیه شرکت کننده ها فقطً یه فشار ناچیز احساس کردن. به نظر این محققان یافته های هیچ تحقیق علمی به طور دقیق نتونسته س که اثر شکلات رو روی ایجاد میگرن ثابت کنه. به خاطر همین نمیشه به طور قطعی گفت که مصرف شکلات باعث سردردهای میگرنی می شه. بیشتر افراد خودشون رو از مصرف این ماده غذایی محروم می کنن چون تصور می کنن که به اون حساس هستن و باعث ایجاد درد می شه. درحالی که به نظر کارشناسان این یه حالت روانیه و در خیلی از افراد مصرف شکلات مشکلی ایجاد نمی کنه.

 

مراقب وزنتون باشین

به نظر کارشناسان بین شاخص توده بدن و حملات میگرنی رابطه هایی هست. یافته های بعضی تحقیقات روی افراد دچار چاقی بیشتر از اندازه نشون میده که این افراد بیشتر دچار میگرن می شن و بعد از کاهش وزن اثر زیادی در کاهش و بهبود این مریضی مشاهده می شه. با این حال این مسئله هنوز در حد یه فرضیه س و تا حالا به اثبات قطعی نرسیده؛ اما محققان به همه افراد پیشنهاد می کنن که وزن خود رو در حد ایده آل نگه دارن تا سالم تر زندگی کنن.

 

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net