این مواد غذایی را سرخ کرده میل کنید | تا ویتامین بیشتری برای مبارزه با بیماری ها جذب کنید!! | تغذیه سالم

آکایران :اگه این مواد غذایی که شامل کاروتنوئید هستن رو به جای بخارپز یا هواپز کردن، در روغن سرخ کنین بازم مقدار بیشتری از اونا رو می تونین جذب کنین چون که این ویتامینها محلول در چربی هستن.

کاروتنوئید چیه و در کدوم سبزیجات وجود دارن؟

بنا : در حالی که سرخ کردن مواد غذایی باعث کاهش قابل توجه مواد مغذی اونا میشه اما یه استثنا واسه این قانون هست:
این گروه از مواد غذایی که شامل مقادیر خیلی از رنگدانهای آلی به نام کاروتنوئید هستن و تحقیقات نشون میده می تونن به کاهش خطر دچار شدن به چند مریضی طولانی در آدم، مانند بیماریای قلبی، بیماریای چشم، و بعضی از سرطانها کمک کنن.

و وقتی که کاروتنوئیدها رو در برابر دمای بالا قرار میدین، انرژی به وجود اومده به وسیله گرما، اونا رو تجزیه میکنه و این باعث میشه بدن راحت تر اونا رو در جریان خون جذب کنه. وقتی که این مواد غذایی وارد جریان خون می شن میتونن با بیماریها مقابله کنن.

اگه این مواد غذایی رو به جای بخارپز یا هواپز کردن، در روغن سرخ کنین بازم مقدار بیشتری از اونا رو می تونین جذب کنین چون که این ویتامینها محلول در چربی هستن.

چه غذاهایی شامل کاروتنوئید هستن؟

کاروتنوئیدها در سراسر طبیعت شایع هستن، اما اون سه موردی که در مواد غذایی ما شایع ترین هستن عبارتند از:

کاروتنوئیدهای پیش ویتامین آ Pro-vitamin A carotenoids مانند آلفا کاروتن و بتا کاروتن که به هویج و سیب زمینی شیرین، رنگ نارنجی میدن.مشخص شده که این ویتامینها خطر دژنراسیون ماکولای وابسته به سن رو که عامل اصلی کاهش بینایی در افراد بالای 50 ساله، کاهش میدن.
لیکوپن Lycopene که در بیشتر میوه های قرمز رنگ مانند گوجه فرنگی، گریپ فروت صورتی و فلفل قرمز هستو به اونا رنگ قرمز می بخشه. تحقیقات نشون دادن حدود هشتاد درصد از لیکوپنی که دریافت میکنیم از اجناس گوجه فرنگیه و لیکوپن موجود در گوجه فرنگی با کم شدن خطر سرطانهای پروستات، ریه و معده رابطه داره.
لوتئین Lutein که در سبزیجات تیره مانند کلم پیچ و کلم بروکسل پیدا شده و مشخص شده که خطر بیماریهای چشم مانند دژنراسیون ماکولای وابسته به سن رو کم می کنه.

 

 

چه مقدار از این کاروتنوئیدهای ضدبیماری رو میتونیم با سرخ کردن در روغن به دست بیاریم؟

یادتون باشه سرخ کردن نباید زیاد باشه چون این روش به طور کامل متفاوتی از آشپزیه.

در گوجه فرنگی، تازه ترین این رنگدانها(کاروتنوئید) با پروتئین گره خورده ان. اگه گوجه فرنگی رو بپزید پیوند بین پروتئینها و رنگدانها (لیکوپن) رو میشکنید و اینطوری جذب لیکوپن در جریان خون از گوجه فرنگی پخته شده، چهار برابر گوجه فرنگی تازه س.
اما صبر کنین، نکات بیشتره:

کاروتنوئیدها بر خلاف ویتامینهای محلول در آب (مانند ویتامین ث و بعضی شکلای جور واجور ویتامین ب)، در گروه ویتامینهای محلول در چربی قرار دارن پس در چربی باید حل شن ( مثلا در روغنی که با اون گوجه رو سرخ میکنین). همونجوریکه ویتامین ب 6 موجود در کلم بروکلی موقع جوشوندن، در آب حل میشه چون محلول در آبه.

از اونجایی که لیکوپن محلول در چربیه اگه اونو در روغن زیتون بپزید مقدار جذب اونو دو برابر بیشتر از پختن اون بدون روغن افزایش دادین.

اگه نگران چاقی هستین:

باید مقدار چربی که هر روز مصرف میکنین رو محدود کنین و سرخ کردن هر چیزی باعث افزایش محتوای چربی غذا میشه. با این حال واسه افزایش جذب مواد مغذی این غذاها لازم نیس روغن زیادی استفاده کنین بلکه سه تا چهار گرم روغن کافیه. این مقدار برابر با یه قاشق چای خوری روغن زیتون هستش.

منبع :