این مواد غذایی را خام نخورید خام خواری این غذاها ممنوع است | تغذیه سالم

این مواد غذایی رو خام نخورین خام خواری این غذاها ممنوعه

خیلی از مواد غذایی به صورت خام خورده می شن و شاید مشکلی واسه سلامت همه افراد پیش نیارن. اما نباید این مواد غذایی رو خام خورد. مثلا شاید عسل خام واسه بعضیا باعث حساسیت و مسمومیت شه و واسه یه سریای دیگه مشکلی به دنبال نداشته باشه. به هر حال باید احتیاط کرد.

خام خواری این موادغذایی غلطه

ولی همیشه این جور نیس؛بعضی مواد غذایی در حالت خام شامل سموم طبیعی یا قندهایی با گوارش سخت هستن که می تونن ناراحتی دستگاه گوارش یا دیگه نشونه های ناخوشایند رو موجب شن. هم اینکه، ممکنه اونا در حالت خام میزبان باکتریایی مضر باشن. در ادامه با چند نمونه مواد غذایی که بهتره از خوردن خام اونا دوری کنین، بیشتر آشنا میشین.

دوری از این مواد خام

سیب زمینی ها

نشاسته نپخته در سیب زمینی می تونه به تشکیل مشکلات گوارشی، گاز، و نفخ منجر شه. واسه پیشگیری از هر خطری مصرف سیب زمینی پخته، بخار پز، سرخ کرده یا هر روش دیگه پخت پیشنهاد می شه. هم اینکه، از سیب زمینی های سبز دوری کنین. بخشای سبز سیب زمینی شامل تراکم بالایی از سم سولانین هستن که حتی در مقادیر کم می تونه به تشکیلسردرد و تهوع منجر شه.

موادی که نباید خام مصرف شه

جوانه ها

در مصرف تربچها و جوانه های یونجه که روی سالاد خودنمایی می کنن، با احتیاط باشین. در حالت نپخته، اونا می تونن میزبان خوبی واسه باکتریای مضر مانند سالمونلا، و لیستریا باشن. جوانه ها باید به صورت تازه خریداری شن و بهتره کودکان، بانوان باردار، افراد سن بالا و اونایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارن از خوردن اونا دوری کنن.

موادی که نباید خام مصرف شه

لوبیا قرمز

لوبیا قرمز شامل مواد مغذی مختلفیه و از این رو، یه افزودنی سالم و کم هزینه به رژیم غذایی حساب می شه، اما قبل از مصرف باید اونو خوب بپزید. مصرف لوبیای قرمز خام می تونه تهوع شدید، استفراغ شدید و اسهال رو به همراه داشته باشه. واسه نابود کردن سم، لوبیاها رو به مدت پنج ساعت در آب خیس کنین، بعد آب رو خالی کرده و لوبیاها رو در آب تازه به مدت 30 دقیقه بپزید.

موادی که نباید خام مصرف شه

عسل

امروزه دسترسی به عسل خام راحت تر از گذشته س، اما مصرف اون واسه کودکان پیشنهاد نمی شه. عسل خام غیر پاستوریزه س و ممکنه شامل Grayanotoxin باشه که یه سم عصبی طبیعیه. با اینکه معمولا واسه آدم کشنده نیس، اما از نشونه های مسمومیت با Grayanotoxin میشه به سرگیجه و افت فشار خون اشاره کرد.

موادی که نباید خام مصرف شه

شیر

شیر خام پاستوریزه نیس. شیر طی روند پاستوریزه کردن قبل از اون سریع سرد می شه. با این وجود، گزارشا نشون میدن که بیماریای به وجود اومده به وسیله نوشیدن شیر خام یا غذاهای جفت و جور شده از اونو به زیاد شدنه که یکی از دلایل اون ادعاهایی مربوط به پیشگیری از بعضی بیماریا به واسطه مصرف شیر خامه. کودکان احتمال بیشتری داره در نتیجه مصرف شیر خام مریض شن.

موادی که نباید خام مصرف شه

از مصرف مواد غذایی زیر دوری کنین

سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم، کلم کیل، بروکلی، کلم بروکسل و کلم رو بهتره خام مصرف نکنین. بعضی افراد نمی تونن این مواد غذایی رو مصرف کنن چون شامل قندهایی هستن که هضم اونا بسیار سخته. دلیل پخت سبزیجات چلیپایی اینه که قندهای موجود در اونا راحت تر هضم شن.

خام خواری این غذاها ممنوعه

.

منبع :